04 Ağustos 2021 Çarşamba   

Fatih ŞENGÜLER / Mali Müşavir / Mali Analiz

YOUTUBER GENÇLER SON TARİH 31 MAYIS...

 

DEĞERLİ Paşavizyon okurları, merhaba... Bu sayımızda karşınıza başlığımızda da belirttiğimiz üzere Youtuber kardeşlerimize uyarıyla başlıyoruz.
31 Mayıs 2021 tarihine kadar bu dediklerimizi yapmazlarsa Amerika’dan izlenme ve tıklanmadan dolayı gelen paralarını %24 eksik alacaklar.
Öncelikle Youtuber’ların Türkiye’de vergi mükellefi olduğu varsayımı ile hareket ediyorum. Eğer vergi mükellefi değilseniz, acilen vergi mükellefi olun diyorum. Teknoloji çağındayız ve maliyenin sizi tespit etmesi artık çok kolay.
Şimdi 31/05/2021 tarihine kadar aşağıdaki adımları takip edin.
Hesabınızın “Ödemeler” bölümünde yer alan “Ayarları Yönet” bölümüne tıklayın.
“Ödeme Profili” kısmından “ABD Vergi Bilgileri” bölümünün yan tarafında yer alan “Düzenle” simgesini ve sonrası “Vergi Bilgilerini Yönet” bölümünde kılavuzu takip edin.
Bu işlemleri yaptığınız vakit Türkiye’deki izlenmelerinizden kaynaklı olarak gelirinizden bir kesinti olmayacak ve gelirinizden sadece ülkemizde vergilendirileceksiniz. Çünkü Amerika ile aramızda çifte vergiyi önleme antlaşmamız var. (4312 sayılı 11/12/1997 kabul tarihli kanun)
Eğer vergi hesap tanımlarınızı yapmazsanız Amerika, Türkiye’deki izlenmelerden kaynaklı kazancınızın % 24 vergisini kesip size kalan tutarı yollayacak. Yalnız şunu da unutmamak gerekir Amerika’daki izlenmelerden kaynaklı geliriniz her halükarda (%15-%30) oranında vergi kesintisine tabi olacaktır.
Sevgili okuyucularımız unutmamamız gereken en önemli husus vergilendirilmiş kazancın kutsal olduğudur. Bizim ödediğimiz vergilerle ülkemiz yatırımlarını ve vatandaşların ihtiyacını karşılamaktadır.
Özelikle genç yatırımcı kardeşlerimiz, size tanınmış o kadar çok vergisel teşvikler var ki, çok avantajlı. Köşemizdeki arşivimize bakarsanız size yardımcı olacaktır.
***
2021 Geçici Vergi’de Yeniden Değerlendirme Oranı Yüzde 10,09 oldu.
Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), 2021 yılı birinci Geçici Vergi döneminde uygulanacak yeniden değerleme oranını %10,09 (yüzde on virgül sıfır dokuz) olarak belirledi.
GİB'in 18.03.2021'de yayınladığı duyuruda; 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 298 inci maddesinin (B) fıkrasına istinaden yıllık hesaplanarak Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ilan edilen yeniden değerlendirme oranına, vergi kanunlarından kaynaklanan nedenlerden dolayı geçici vergi dönemlerinde de ihtiyaç duyulduğu belirtildi.
Buna göre, söz konusu dönemde uygulanacak yeniden değerleme oranı %10,09 (yüzde on virgül sıfır dokuz) oldu.    Esen kalın...

Tarih: 09 Nisan 2021 Cuma    Hit: 4598
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol