30 Kasım 2021 Salı   

Cemil SAĞLAM / Gazeteci Yazar / Basın Tribünü

TÜRKİYE YOL GEÇEN HANI MI?

 

OKUL ZİLİ 1,5 YIL SONRA SIKI TEDBİRLERLE ÇALDI
Türkiye genelinde yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 1 milyonun üzerinde öğretmen ile haftada 5 gün yüz yüze eğitim başladı.
Yeni eğitim öğretim yılı hazırlıkları kapsamında okul öncesi ve ilkokul birinci sınıf öğrencileri, 1-3 Eylül'de okullarda yüz yüze yürütülen uyum eğitimine katıldı. Bu çerçevede, 165 bin 450 öğretmen tarafından toplam 2 milyon 359 bin 422 öğrenciye uyum eğitimleri verildi.
Okullarda ve servislerde hijyen tedbirlerinden taviz verilmeyecek. Okullardaki ortak alanlara el antiseptikleri konuldu. Maske ihtiyacını Milli Eğitim Bakanlığı temin edecek. Maske atık kutuları günlük boşaltılacak. Okulun rutin temizliği sıklaştırılacak.
-Teneffüs ve beslenme saatleri farklı zamanlarda planlanacak.
-Ders süresi 40 dakikayı aşmayacak.
-Ders saatleri azaltılmayacak. Bir dersin süresi 40 dakikayı aşmayacak. Teneffüs ve beslenme saatleri, kalabalık oluşmaması için farklı zamanlarda planlanacak.
-Aşı olmamış öğretmen ve okul çalışanları haftada iki kez PCR testi verecek.
-Velilerden HES kodu istenecek
-Öğrenci ve personelin hasta, temaslı veya risklilik durumları sürekli takip altında olacak.
-Veli ve ziyaretçiler zorunlu haller dışında okula alınmayacak. Alınması gerekli durumlarda ise HES kodu sorgulamasında ‘Risksiz’ onayı istenecek.
-Okul başlangıcında velilere olası hastalık durumunda bilgi paylaşabilmeleri için ‘Bilgilendirme Formu’ verilecek.
***
TÜRKİYE YOL GEÇEN HANI MI?
Afgan göçmenlere de geniş gönüllerimizde yer açtık bekliyoruz. “Türkiye yol geçen hanı değil!” diyor Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, inanıyoruz. Gelen insanların aşı olup olmadığını veya Covid testinden geçip geçmediğini bilmiyoruz.
Hükümet mensubu siyasetçiler Türk milletinin tarihinden, geçmişte ne büyük zorluklarla bu topraklara geldiğimizden dem vurup “Herkese yer var, isteyen gelsin.” diye ortalıkta dolaşıyor. Tek bir kişi de “Şu söylemler insanları göçmenlerden de bizden de soğutuyor” diye düşünemiyor, bu kadar basit bir toplum okumasını yapmayı beceremiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan 300 bin Afgan göçmenin geri gönderileceğini söyledi, gerçekleşecek mi göreceğiz. Malum, Suriyelileri de zamanında çok gönderdik...
***
ŞENOL GÜNEŞ İSTİFA ET BİR ZAHMET!
Ordulu şair Dursun Ali Akınet’in şiirini seslendiren Musa Eroğlu’nun bestesini biz de tekrarlayalım:
“Yolun sonu görünüyor!”
Hiç uzatmadan, lafı eğip bükmeden hakikati görmenin en kısa yolu budur. Amsterdam’da gördük ki rotadan çıkmışız, yolumuzu kaybetmişiz. Bir yerlere gidiyormuş gibi yapıyoruz ama yolun sonu görünüyor. Yol bitiyor. Heyecanlı, bol skorlu maçlar artık unutuluyor, yeni örnekler gelmiyor. Milli Takım dağılıyor, çözülüyor, kayboluyor. Şenol hocam kısacası her şey ortada, istifa et bir zahmet!...
6-1, şokunu kolay kolay üzerinizden atabileceğiniz bir skor değil. Özellikle de bu yakaladığımız genç jenerasyon adına, ciddi travma etkisi yapabilecek bir durum. Neyse ki; Şenol Güneş’in sayesinde bu şoku, değil birkaç hafta, birkaç gün, hatta birkaç saat içinde atlattık, şükürler olsun! Hem de tamamen kendisinin eseri olan (!) daha büyük şokla. Bize göre skandal o sözlerle. “Beni buraya getirirken yalvardılar" demesiyle.
“Şeytani düzen” ne demek?
Şenol hocam, o laf sokmalarınız, gizemli sözleriniz yok mu? Peki ya ona ne demeli? Görünen o ki yetersiz teknik kadronun değişimi konusundaki inadınız gibi bu da hiç değişmeyecek. Bir de ‘şeytani düzen’ diye bir tabir kullandın hocam. Peki bu ne? Yok açılımı. Aslında adres veya adresler belli. Ama bizimkiler tahmin sadece. O zaman çıkacaksınız bunu açık açık söyleyecekseniz. Ama yemiyor. Veya kamuoyu tarafından ortaya konan adresler yanlışsa da bunu bugün hemen düzelteceksiniz. Yoksa yarın “Ne alaka?” ben öyle demek istemedim diyeceksin. Yani kıvıracaksın...
***
CHP 98 YAŞINDA
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) kuruluşunun 98'inci yıl dönümünü kutluyor. CHP Genel Merkezi, hazırlanan videoyu sosyal medya hesaplarından paylaştı. Türkiye Cumhuriyeti'nin ve CHP'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Ulusa hizmet yolunda bütün varlığımızla çalışmak, parti üyelerinin bozulmaz andıdır" sözleriyle başlayan video, CHP'nin resmi sosyal medya hesaplarından, "Cumhuriyeti demokrasi ile taçlandıracağız. Kurtuluşun ve kuruluşun partisi, Cumhuriyet Halk Partisi 98 yaşında" denilerek paylaşıldı..
***
BAYRAMPAŞASPOR’A YENİ SEZONDA BAŞARILAR
TFF 3. Lig'de 2021-2022 sezonu geçen hafta oynanan maçlarla başladı. 1. Grup’ta 18 takım, 2. Grup’ta 19 takım, 3. Grup’ta 18 takım bulunuyor, toplam 3. Lig’de toplam 55 takım şampiyonluk için mücadele edecek.
Bayrampaşasporumuz 2. Grup’ta yer alıyor. Ligin ilk haftaları her zaman zordur. Yeşil-kırmızılı takımımız ilk hafta deplasmanda Kızılcabölük’ten uzatmalarda bulduğu golle evine 1 puanla döndü.
İlerleyen haftalarda takımların oynadıkları futbol ve oyuncuların performansıyla daha net yorumlar yapabiliriz.
Yeni sezonda Bayrampaşasporumuza başarılar dilerim.
***
BAYRAMPAŞA MHP’DE YENİ BAŞKAN ARSLAN
MHP Bayrampaşa İlçe Başkanı İbrahim Yeşil ve yönetiminin feshedilmesinin ardından MHP İstanbul İl Başkanı Birol Gür tarafından, İlçe Başkanlığına Av. İsmail Arslan atandı. Yeni başkana ve yönetimine hayırlı olsun, başarılar dilerim.
***
BAYRAMPAŞA DEMİRSPOR’U TEBRİK EDERİM
1971 yılında futbol takımı olarak kurulan Bayrampaşa Demirspor, bugün Atletizm, Yüzme, Basketbol ve Modern Pentatlon branşlarında mücadele ediyor ve 50 yılını kutlamanın haklı gururunu yaşıyor.
Tebrikler Bayrampaşa Demirspor ailesi, tebrikler Adnan Şener ve Oğuzhan Oygu...

Tarih: 15 Eylül 2021 Çarşamba    Hit: 1560
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol