23 Ocak 2022 Pazar   

Cemil SAĞLAM / Gazeteci Yazar / Basın Tribünü

TEKRARDAN HATIRLATMAK İSTEDİM

 

Türk siyasi tarihi için 1938 yılı çok trajik bir yıl olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’ nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım günü hayatını kaybetmiştir. Ülkeyi çok derinden etkileyen bu kayıp aynı zamanda dünyayı da etkileyen bir hadise olmuştur.
Selanik’te 1881 yılında doğan Atatürk, ilk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra vatanı ve milleti için birçok hizmette bulunmuştur. Özellikle askeri alanda gösterdiği başarılar ile ön plana çıkmıştır. Birinci Dünya Savaşı’nda yenilen Osmanlı Devleti, İtilaf Devletleri tarafından ülke toprakları yer yer işgal edilmeye başlanmıştır. Bu nokta da Atatürk, işgal güçlerine karşı askeri ve milis güçler ile birlikte mücadele ederek zafere ulaşmasına yardımcı olmuştur. Atatürk bu yoğun olaylar karşısında artık yorgun düşüp, 1937 yılından itibaren bedenen rahatsızlık verecek şekilde ciddi bir hastalığa yakalanmıştır. Atatürk, 10 Kasım günü saat 9'u 5 geçe ise aramızdan ayrılmıştır. Atatürk’ün ölümünden sonra ülke çapında bütün bayraklar yarıya indirilerek milli yas ilan edilmiştir. 21 Kasım 1938 Pazartesi günü, devlet yetkililerinin hazır bulunduğu ve on binlerce insanın katıldığı büyük bir tören yapılmıştır. Daha sonra Atatürk'ün naaşı Etnografya Müzesinde hazırlanan geçici kabre konulmuştur. Türk milleti, Ankara Rasattepe'de bir Anıtkabir yaptırtarak Atatürk'ün naaşını buraya getirmişlerdir. Burada yurdun her ilinden getirilmiş olan vatan topraklan ile hazırlanan ebedî istirahatgâhına yerleştirilmiştir. Atatürk öldüğünde Cumhuriyet henüz 15 yaşındaydı.
Cumhuriyetin kuruluşunda da önemli rol oynayan Atatürk 57 yıllık kısa ömrüne birçok başarılar sığdırmıştır. Yıkılmakta olan ve toprak bütünlüğü bölüştürülen bir imparatorluktan yepyeni ve çağdaş bir devlet ortaya çıkaran ve fikirleri ile tarihe yön veren Atatürk, Türk milletinin kalbinde ebedîleşmiştir. İlk Cumhurbaşkanı olan Atatürk’ün mücadelesi, uyguladığı yenilikler ve idealleri dünyanın herhangi bir yerinde sömürülen mazlumlar içinde örnek teşkil etmiştir. Bu nedenle bütün dünyada saygın yeri olan Atatürk’ün ölüm haberi büyük bir üzüntüyle karşılanmıştır.
İstiklal mücadelemizin Başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının sene-i devriyesinde saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.
***
KAPAK OLSUN DEDİ!
Yenilenen Atatürk Kültür Merkezi (AKM), Cumhuriyetimizin 98'inci yaş gününde yeniden hizmete açıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle açılışı yapılan AKM'de 13 yıl sonra Sinan Operası ile ilk konser gerçekleşti. Kültür, sanat ve iş dünyasının önemli isimleri tören sonrası AKM açılışına ilişkin görüşlerini paylaştı. O isimlerde sanatçı Mustafa Keser Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sanata ve sanatçıya önem verdiğini vurgulayarak, "Burayla ilgili biliyorsunuz çeşitli spekülasyonlar yapıldı. Yok açılamaz, yok yıkılıyor diyenlere kapak olsun" dedi.
Yenilen AKM, 2040 kişilik opera ve 820 kişilik tiyatro salonu, 2 katlı dev kütüphanesi, çocuk sanat merkezi, sinema ve sergi salonu, tasarım dükkanı, kafeleri, restoranları ve 4 bin 500 metrekarelik fuaye alanıyla dünyadaki en kapsamlı sanat merkezlerinden biri oldu.
Aynı bağıran-çağıran tayfa, İstanbul Havalimanı yapılırken de bağırıp-çağırıyordu, ama şimdi herkesten önce gidip uçağa biniyorlar.
Unutmadan hatırlatayım, benzersiz mimarisi, güçlü alt yapısı, üstün teknolojisi ve sunduğu üst düzey yolculuk deneyimi ile dünya havacılık sahnesinde emin adımlarla yükselen İstanbul Havalimanı, uluslararası alanda en önemli havacılık kuruluşlarından Skytrax’in değerlendirmesine göre “5 Yıldızlı Havalimanı” ödülüne layık görüldü. İstanbul Havalimanı, Kovid-19 salgınına karşı aldığı önlemler sayesinde “5 Yıldızlı Kovid-19 Önlemli Havalimanı” ödülünün de sahibi olarak her iki ödülü aynı anda alan dünyadaki iki havalimanından biri oldu.
***
PAŞA’DA KAN KAYBI SÜRÜYOR
Sezona yeni transfer, yeni hoca ve yeni hedeflerle başlayan Bayrampaşaspor’da işler pekte yolunda gitmiyor. Yeşil-kırmızılılar oynadığı 10 maçta 1 galibiyet, 3 mağlubiyet ve 6 beraberlikle 19 takım arasında 15. sırada yer alıyor. Puan cetvelinde kendisinden altta bulunan Kızılcabölük, Siirt İl Özel İdaresi ve Çarşambaspor ile berabere kalan Bayrampaşaspor’un bu maçlardan mutlak galibiyet alması gerekiyordu. Bugün bunları yenemiyorsan üstteki takımları nasıl yeneceksin, oda merak konusu? Teknik Direktör değişikliğininde çare olmadığı kötü gidişin bir şekilde durdurulması gerekiyor.
***
SÜPER AMATÖR’DE 2. HAFTA’YA BAKIŞ
1,5 yıl aradan sonra Süper Amatör’de maçlar başladı. Bayrampaşa’yı Süper Amatör’de 1. Grup’ta Bayrampaşa Altıntepsi, 2. Grup’ta Bayrampaşa Teknikspor, 3. Grup’ta Tunaspor, 5. Grup’ta Kartaltepespor ve 7. Grup’ta İstanbul Bafra temsil ediyor.
1. Grup’ta Altıntepsispor ilk hafta deplasmanda Akşemsettin Parsellerspor’a 3-0 mağlup oldu. İkinci hafta kendi evinde Kilyosspor’u 13. dakikada Yasin İntaş ve 53. dakikada Yunus Şengül’ün attığı gollerle 2-1 yenerek 3 puanı haznesine yazdırdı. Altıntepsispor 12 takımın yer aldığı grupta 3 puanla 7. sırada.
2. Grup’ta Bayrampaşa Teknikspor  ilk hafta deplasmanda Denizköşkleri 4-0’lık skorla yenerek liderliğe oturmuştu. İkinci hafta kendi evinde İstanbul Gümüşhane’yi ağırlayan Teknikspor, 26. dakikada Taygun Kutay Akar ve 45. dakikada Yusuf Taş’ın attığı gollerle 2-1 sahadan galip ayrıldı.  Teknikspor 12 takımın yer aldığı grupta 6 puanla lider durumda.
3. Grup’ta Tunaspor ilk hafta deplasmanda İstanbul Mesudiye’ye 2-1 yenildi. İkinci hafta kendi evinde Gaziosmanpaşaspor’u ağırlayan mavi-kırmızılılar sahadan 0-0 beraberlikle ayrıldı. Tunaspor 11 takımın yer aldığı grupta 1 puanla 9. sırada.
5. Grup’ta Kartaltepespor ilk hafta deplasmanda Yenibosna’ya 3-1 mağlup oldu. İkinci hafta kendi evinde Feriköy’ü ile ağırlayan Kartaltepespor, 81. dakikada Seyit Ali Akgül ile öne geçmesine rağmen maçın uzatma dakikalarında yediği golle sahadan 1-1’lik skorla ayrıldı. 11 takımın yer aldığı grupta Kartaltepespor 1 puanla 8. sırada yer alıyor.

7. Grup’ta İstanbul Bafraspor ilk hafta deplasmanda İstinye’ye 2-1 mağlup oldu. İkinci hatfa kendi evinde Tuzla Şifa’yı ağırlayan Bafraspor, maçın uzatma bölümlerinde 93. dakikada Akın Ergün ile öne geçmesine rahmen, 95. dakikada rakibinin golüne engel olamadı ve sahadan 1-1 beraberlikle ayrıldı. 11 takımın yer aldığı grupta İstanbul Bafra 1 puanla 8. sırada yer alıyor.
***
BİLİYORMUSUNUZ?
• Beyin 10 watt’lık bir ampul kadar enerji tüketiyor
• Kadınların saç tellerinin kalınlığı, erkeklerinkinin yarısı kadardır
• Bir tel insan saçı, 100 gram taşıyabilir
• En hızlı uzayan tırnak, orta parmağınızdaki tırnaktır
• Vücudunuzda her santimetrekareye düşen tüy sayısı bir şempanzeninki ile aynıdı
• Sarışınların daha çok saçı vardır
• İnsan kalbinin yarattığı basınç, kanı 10 metre yüksekliğe fışkırtmaya yeterlidir
• Hapşırık hızı 160 km/saat’i geçebilir
• Kadınlar gözlerini erkeklerden 2 kat daha fazla açıp kaparlar
• İç organlarınızın büyük bir kısmını kaybetseniz dahi hayatta kalabilirsiniz
• Ayaklarda 500,000 ter bezi vardır ve günde yaklaşık 475 mililitre ter üretirler
• Dişleriniz siz doğmadan 6 ay önce gelişmeye başlar.
• Bütün bebeklerin gözü mavidir
• Kadınlar hem doğuştan itibaren, hem de yetişkinlikte erkeklerden daha iyi tat alır.
• Burnunuz 50,000 farklı kokuyu tanıyabilir
• Gülümsemek için 17, kaşları çatmak için 43 kas çalışır
• İnsan atıklarının yüzde 75’i sudur


Tarih: 11 Kasım 2021 Perşembe    Hit: 1295
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol