04 Ağustos 2021 Çarşamba   

STARLİNK UYDULAR

 

GEÇTİĞİMİ günlerde sratejik araştırmalar yapan haber kaynağım ile görüştüm konumuz küreselleşen ve gelişen dünya da ülkemizin durumu ve  teknolojinin gelişmesiyle istihbarat alanındaki yeniliklerdi. Konu, konuyu açtı. Ben sordum haber kaynağım cevapladı. Belli başlı bilgileri size açıklayacağım. Gündem derin ve hareketli modern çağın en yeni ileri düzeydeki savaşı elektronik harp ve uydu istihbarat sistemleri idi.
Belki hatırlarsınız. Adım adım komplo  Echelon Conspiracy diye sinema filmi var. Hollywood yapımı. Filmde muazzam bir şekilde cep telefonu ile bireyi yönlendirerek emirler veren bir görünmez akıl vardı. Filmde CIA sisteme giriyor, “bu sistemi kim kontrol ediyor” diye. Bir bakıyorlar sistemi kontrol eden koca kulak, Echelon'du dileyen filmi izleyebilir.
Öncelikle Echelon un kısa bir açıklamasını yaparak yazımıza giriş yapalım.  
Echelon, dünyadaki tüm iletişim araçlarını (telefon, faks, elektronik posta, teleks, radyo dalgaları) kontrol edebilen ve dinleyebilen bir sistem.
Echelon sistemi, siyasi askeri ve ekonomik amaçlı olarak ABD tarafından kullanılmaktadır. Askeri amaçlı olarak kurulan bir sistem, bugün uluslararası rekabette ABD şirketlerinin menfaatlerini koruyacak tarzda bir casusluk faaliyeti yürütmektedir. Echelon sistemi, teknolojinin kullanıldığı tüm iletişim sistemlerini dinleyebilmekte, elde edilen tüm bilgiler, süper bilgisayarlarda kayıt altına alınıp işlenmektedir. Dinleme ile elde edilen veriler, sözlük (Dictionary) adı verilen bir filtreleme sisteminde filtrelenmektedir.
Rusya, Çin, Almanya, Fransa ve İsrail gibi  devletlerin de benzer dinleme  sistemleri kurdukları ve dünyayı dinledikleri bilinmektedir.
Gelelim Starlink uydularına. Kısa bir araştırma yaptğınızda karşınıza masumane açıklama çıkmaktadır. Starlink Amerikan uydu şirketi SpaceX tarafından uydu interneti erişimi sağlamak üzere inşa edilmiş bir uydu takım  yıldızıdır. Starlink projesi dünyanın yörüngesinde oluşturulmaya başlanan bir uydu ağı. Arkasında dünyanın en popüler girişimcilerinden Elon Musk ve onun uzay şirketi SpaceX var.
Hatırlarsanız 22 Nisan’da yörüngeye çıkarılan ve dünyanın çevresinde dönmeye başlayan ilk posta gönderilen uydular, tüm dünyada Ufo paniğine neden oldu. Çünkü arka arkaya ip gibi sıralanıp alçak yörüngede dönen uydular çok parlak ve net seçilebiliyor. Algılarda Ufo istilası olarak kaldı. Peşpeşe gök yüzünde görülen ışık saçan cisimleri vatandaşların Ufo olarak algılaması normal.
Düşünsenize; dünyanın yörüngesinde 7/24 dolaşan binlerce uydular. Bu uydu ağında elektronik istihbarat ve gözlemin olduğunu. Echelonla dünyayı dinlediler, peşine de Starlink uyduları ile daha kapsamlı ses ve görüntü alabilen nokta operasyonlar yapabilme kapasitesine sahip elektronik harp unsurları uydular.
Uzaya gönderilen binlerce uydu masumane gözükmüyor. Neymiş efendim işte bedava internet gibi söylemler, internet hızındaki ilerleme gibi söylemler, yersen. Dünya genelinde muazzam bir istihbarat ağı sistemi, Echelon’dan sonra Starlink.

Tarih: 09 Nisan 2021 Cuma    Hit: 3352
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol