27 Eylül 2021 Pazartesi   

Adem DİŞÇİ / Bilişim ve Yazılım Uzmanı - Oyuncu / Teknoloji ve Sanat

PANDEMİ DÖNEMİNDE TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI

 

MERHABA sevgili Paşavizyon Gazetesi okurları. Sizlere bu yazımda pandemi döneminde daha fazla artan Teknoloji bağımlığından ve çocukların bu durumdan nasıl etkilendiğinden bahsetmek istiyorum.
Öncelikle hayatımızın her yerinde kendine yer bulan teknoloji Covid-19 tedbirleri kapsamında yaşamımıza daha da çok girmiştir. Özellikle evlere kapandığımız dönemde akrabalarımızla online görüşmelerden tutun da iş toplantılarının online platformlarda yapılmasına kadar bir çok alanda teknolojiyi kullandık. Çocuklar sokaklarda oynayamadığı için tabletler ve telefonlarda vakit geçirmeye başladılar dolayısı ile teknoloji bağımlılığı bu dönemde bir hayli artmış oldu.
Bununla birlikte özellikle çocukların mecburen çevrimiçi eğitime yönelmeleri teknoloji ile çok daha fazla iç içe olmalarına neden oldu. Ancak zaman içinde teknolojinin eğlence amaçlı kullanımında ciddi artış olduğu ortaya çıktı. Çocuklar adeta bilgisayar ve tableti ellerinden bırakamaz duruma geldiler. Erişkinler için de yüz yüze iletişim ortadan kalkınca, evlerde dijital bir ortam oluştu. Ekranın başında kalma süresi çok arttı. Bu durum artık aile içi şiddet, uyumsuzluk ve huzursuzluk gibi durumlara neden oluyor. Saatler boyu ekrandan kalkmayan çocuk, ebeveynleri tarafından uyarıldığında büyük krizler yaşayıp, öfke nöbetleri geçirebiliyor. Daha da vahimini normalleşme ile beraber yaşayacağız. Kapalı ortamda fark edilmeyen sorunlar normalleşmede gün yüzüne çıkacak. Sosyalleşmeye temkinle yaklaşan çocukların, normalleşmede bu davranışlarını sürdüreceğini öngörüyoruz. Ekrana yönelen çocuğun sosyal becerileri gelişmiyor. Çevrim içi eğitimde verim çok düşük. Öğrenme kalitesinin çok düşük olmasının gelecekte sıkıntı yaratacağına dikkat çekmek istiyorum.
Teknoloji faydalı olduğu kadar da yanlış kullanıldığında tehlikeli bir hal alabiliyor. Çocukların zamanlarının büyük bir çoğunluğunu internette geçirmesi onların hangi dünyalara girdiğini ve neler öğrendiğini, kimlerle görüştüğünü de takip etmemiz gerektiği gerçeğini de beraberinde getiriyor. Özellikle oyun platformlarında görüntülü olarak görüşen gençler ve çocuklar buradaki yayınlarda olumsuz konuşmalarla karşılaşarak onları örnek alabiliyor ya da kötü niyetli kişilerle arkadaş olabiliyor. Burada ebeveynlerin çok dikkatli olması gerekiyor. Çocukların mutlak suretle takip edilmesi, uygun olmayan platformlara girilmemesine dikkat edilmelidir. Bağımlılık haline gelen teknoloji konusunda çocuklarınıza sınırlar koymalı ve süreler belirlemelisiniz sürekli ekrana bakan çocuklar ilerideki hayatlarında sanal düşünmeye ve kolay para kazanmaya çalışır ama başarılı olamazlar. Onları gerçek dünyaya ve hayata hazırlamak bizlerin elinde…    Saygılarımla…

Tarih: 08 Temmuz 2021 Perşembe    Hit: 1041
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol