27 Eylül 2021 Pazartesi   

Ercan GÜL / Eski futbolcu / Sportmence

AVRUPA ŞAMPİYONASI VE SEYİRCİ

 

SEZONUN sona ermesiyle futbolseverler gözünü Avrupa Futbol Şampiyonası’na (EURO 2020) çevirdi.
Açılış maçını Türkiye ile ev sahibi İtalya oynadı. Maalesef bizim açımızdan kötü bir futbol ve kötü sonuç olarak şampiyona başladı. Ardından Azerbaycan’da önce Galler sonra da İsviçre ile oynadığımız maçlarda yine kötü futbol ve kötü sonuçlar aldık.  
Sonuç olarak şampiyona bizim için artık geride kaldı.
Hepimize geçmiş olsun. İnşallah bir daha böyle kötü sonuçlar almayız.
Peki Şenol Güneş hoca neden böyle oldu?
O kadar güzel ve genç bir takımdan, özellikle gruptaki Fransa maçlarına baktığımızda böyle olmasını beklemiyorduk. “Bizim çocuklar böyle oynamaz’ diyorduk ama maalesef koşmayan, birbirinden tamamen farklı oyuncularmış gibi bir takım çıktı karşımıza…
Şimdi şapkayı önümüze koyup düşünme zamanı. Kötü sonuçların neden böyle olduğunu araştırıp çözüm yolları bulmalıyız.
Benim bu yazımı okuduğunuz sırada EURO 2020’de şampiyon belli olacak. Ancak şu bir gerçek ki yarı finale kadar gelen İtalya, Danimarka, İspanya ve İngiltere alkışı hak ediyorlar. Benim şampiyonluk favorim Danimarka. Düşünün daha ilk maçın 42. dakikasında bir arkadaşınız sahada kalp rahatsızlığı yaşamış, büyük bir moral bozukluğu içerisine girmişsiniz. Sonra grupta ilk 2 maçını kaybetmişsiniz ve turnuvadan elenmek üzeresiniz… Danimarka son maçta aldıkları galibiyetle en iyi 3.’ler arasına girdi ve son 16 turuna geldi.  EURO 2020’de unutulmayacak maçlar da yaşandı. Özellikle 3-3’lük sonuçlarla uzatmalara giden Hırvatistan-İspanya ve İsviçre-Fransa maçları uzun süre hafızalarımızda kalacak. İspanya’nın uzatmalarda gülmesi, Hırvatistan’ın penaltılarla son Dünya Şampiyonu Fransa’yı evine göndermesi unutulmayacak.
Gelelim seyirci olayına…
Koronavirüs pandemisi nedeniyle futbol sahaları 1.5 senedir seyirciden uzak.
EURO 2020’de tribünlerin bazı statlarda yarı yarıya, birçoğunda ise dolu dolu olması bizleri sevindirdi.
İşte futbol böyle güzel. Tribünler dolmaya başladı ve gerçekten de seyirciyle futbol bir başka güzel. Tribünler doldukça maçlardaki heyecan ve kalite daha da yükseliyor. Seyircili maçlar futbolcuya enerji veriyor. Adrenalin yükseliyor, heyecan geliyor ve futbola başka bir değer katıyor. Yeni sezonda Türkiye liglerinde de tribünlerin yüzde 50 oranında dolacak olmasından dolayı da büyük mutluluk duydum. Futbol seyirci ile çok güzel.
Yakın dönemde yapılan kongreler sonucu Galatasaray’da Burak Elmas, Fenerbahçe’de ise mevcut başkan Ali Koç başkanlık görevlerine seçildiler. İki başkanı da tebrik ederim. Her ikisinin de işleri gerçekten kolay değil. Diğer yandan Fenerbahçe’deki teknik direktör belirsizliği de Vitor Pereira ile son buldu. Taraftarın büyük bir kısmı memnun değil. Çünkü birçok ünlü teknik direktörün adı geçtikten sonra eskiden Fenerbahçe’yi çalıştırıp ikinci yapmış bir çalıştırıcıyı yeniden göreve getirmeyi hata olarak görüyorlar. Türkiye’de başarı şampiyonluk ile özdeş. Artık buna bir son verilmeli. Avrupa’nın en çok teknik direktör değiştiren ülkesi olmamalıyız. Futbolda istikrarı yakalamalıyız.
Yeni sezon hazırlıklarına başlayan tüm takımlarımıza başarılar dilerim.
Tüm okuyucularımızın Kurban Bayramı’nı tebrik eder, herkese sağlıklı, mutlu ve huzur dolu günler dilerim.

Tarih: 08 Temmuz 2021 Perşembe    Hit: 1044
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol