04 Ağustos 2021 Çarşamba   

Belma DOĞRU / Psikolog Gözüyle / Uzm. Klinik Psikolog

ANNE OLMAYA DAİR TERAPİSTTEN NOTLAR...

 

ANNE olmaya dair...
Sen niye diğer anneler gibi değilsin!, Annem beni hiç anlamıyor!, İhtiyacım olan hiçbir şeyi veremedi, Keşke annem olmasaydın, Ben onun gibi olmayacağım!
Bu cümleleri hayatımızın belli dönemlerinde mutlaka duymuşuzdur. Belki bir çocuk olarak bizler söylemişizdir belki de bir anne olarak bizler duymuşuzdur. Gelin sizlerle biraz buraları konuşalım.
Çok sinirleniyoruz, öfkeleniyoruz, kızıyoruz, bağırıyoruz. “Sen niye diğer anneler gibi olamadın” diyoruz. Bir zamanlar annemizin de ihtiyaçlarının karşılanmamış olabileceğini belki onun da sesinin duyulmadığını bu nedenle bizi duyamadığını kaçırıyoruz.
Anne, demek ki ihtiyacı olan şeyleri kendi annesinden alamamış. Şuanda alamadığınız her duygu geçmişte annenize de verilmemiş olabilir. Alamadığı bir şeyi size de veremiyor, tecrübe etmediği bir deneyimi size de aktaramıyor. Hem geçmişte sahip olamadıkları hemşimdi size veremedikleri için içindeki çocuk muhtemelen kızgın ve öfkeli.. Sizin bu duyguyu almak için çabaladığınız her fırsatta anneniz kendi çocukluğundan tetikleniyor olabilir.
“Ben senin gibi olmayacağım” diyorsak kendi ihtiyaçlarımızı, duygularımızı onarmadan bu dediğimizi yapamayız. Yoksa tam da annemizin bize yaptığı ebeveynlik gibi bir ebeveynlik yapmaya devam ederiz. “Senin gibi olmayacağım” derken, tam da annemiz gibi oluruz. Belki annemiz de geçmişte, kendi annesine ben senin gibi olmayacağım demişti.
Hiçbir zaman sahip olamadığımız, olmasını istediğimiz ama olamayan annenin yasını yaşamalıyız. Üzüntümüze, öfkemize, yasımıza izin vermeden devam edemeyiz. İzin verilmeyen duygular, benzer olayı hatırlatan en ufak bir delik bulsunlar tekrar aynı olayların içine çekiliriz ve aynı döngüyü tekrarlarız.
Unutmayın, bir kız çocuğu anne olmayı kendi annesinden modeller. Annesinin ona nasıl davrandığını, nasıl yaklaştığını, onunla iletişim biçimini, kurduğu ilişki şeklini annesinden alır ve bir anne olduğunda bunu kendi çocuğu ile deneyimler.
Eğer çocuk olumsuz duygular deneyimlediğine de annesi ona alan tanıyıp yanında olabiliyorsa, ileride duygularını regüle etmeyi bilen bir anne olup çocuğuna da bunu nesiller arası aktaracaktır. Çocuğuyla gerçekten bir uyumlanma gösterip kurduğu ilişki içerisinde gerçekten var olursa, çocuğu da ileride bir anne olduğunda çocuklarıyla böyle bir ilişkinin içerisinde olacaktır. Kız çocukları annelerinin yansımalarıdır.  “Şu an ebeveyn olarak zorlandığım yerlerde kendime küçük bir dikkat verdiğimde ne hissediyorum?”

Tarih: 13 Mart 2021 Cumartesi    Hit: 6189
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol