23 Şubat 2024 Cuma   

Ümit ALBAYRAK / Gazeteci Yazar / Yiğitçe

YAŞAMA HAKKINI SAVUNUN. İNSANLIĞIN YANINDA OLUN!

 

Necip Fazıl Kısakürek, yıllar önce “Yıkılasın İsrail enkazını göreyim. Sana ülke diyenin yüzüne tüküreyim” diyerek, 1948’de resmen kurulan ve sistemli bir şekilde büyütülen İsrail’in dünya için ne kadar tehlikeli olduğunu ifade etmişti.
Birleşmiş Milletler’de (BM) veto yetkisine sahip 5 daimî üye olan ABD, Rusya, Çin, Fransa ve Birleşik Krallık aynı zamanda dünyanın en çok silah üreten ve pazarlayan ülkeleridir. BM’de ayrıcalıklı 5 ülkenin ortak uzlaşısıyla İsrail kuruldu. Bosna, Çeçenistan, Doğu Türkistan, Darfur, Arakan ve Ruanda’da yaşanan soykırımlar, Cezayir iç savaşı, Mısır’daki darbe gibi birçok insan hakları ihlali, ayrıcalıklı 5 ülkeden birinin çıkarı doğrultusunda oldu. Çıkar çatışmasında uzlaşırlarsa Afganistan, Irak ve Kosova’da ABD, Gürcistan ve Ukrayna’da Rusya’nın yaptığı gibi işgaller yaşanabiliyor.
Tüm dünya Rusya’nın Ukrayna’ya savaşında nasıl da mazlumun yanında durdu. Rusya’nın tüm alanlarda ilişkilerine ambargo uyguladı. Ancak konu İsrail’in Gazze’deki katliamına gelince üç maymunu oynadı. Görmedim, duymadım, bilmiyorum... BM gibi birçok kuruluş sadece barış çağrısı yapmaktan ileri gidemedi. İranlıların dediği gibi oturdular, konuştular, dağıldılar…
Gazze’de yaşanan ve tüm dünyanın izlediği soykırımın arkasında İsrail’in Batı devletleri ile kurduğu sıkı ilişkiler yattığı kadar bu denli pervasız olabilmesinin bir nedeni de katliama sessiz kalan Müslüman ülkelerle de kurduğu siyasi ve ekonomik ilişkiler.
İsrail savaş uçaklarından atılan tonlarca korkunç bombayla Gazzeli çocukların paramparça edilmesine sessiz kalmak insanlık adına utanç vericidir.
Ülke yönetimleri katliama sessiz kalıyor ama Latin Amerika'dan Avrupa'ya, Asya'dan Afrika'ya kadar yeryüzünün tüm aydınlık yüzlü insanları İsrail’in katliamına sessiz kalmıyor.
Katliama sessiz kalmayan Türk halkı da Filistin’in yanında olurken, bazen aşırılıklar olsa da İsrail menşeili ürünlere boykot uyguluyor. AK Parti ve MHP’li belediyeler İsrail ürünlerini tesislerinde kaldırırken, CHP’li belediyeler ise sessiz kalmayı yeğliyor.
Ve ne yazık ki malum cenah bu katliamlara rağmen, "Filistinliler toprak sattı" veya "Araplar arkamızdan vurdu" gibi sözlerle mazlum Gazze halkının yanında yer almıyor. Hatta protesto edilen İsrail menşeili ürünlerle pozlar vererek adeta İsrail’i desteklediğini ima ediyor.
Ve hala Türkiye’den çeşitli firmaların İsrail’e ürünler göndermesi de işin başka bir kısmı…
***
Peki ya spor dünyası?
Katliama ilk günler cılız bir tepki gösteren Filistin’den göç edenler tarafından kurulan ve Filistin bayrağını kullanan Şili’nin Clup Deportivo Palestino Kulübü eleştiriler üzerine ise İsrail’i protesto eden açıklamalar yaparak, Filistin halkının yanında olduğunu ifade etti.
İspanya’nın Atletico Bilbao kulübü maç başında skor panosunda Gazze'deki katliamın bitmesi için çağrı yaptı. Real Sociedad taraftarlarının kırmızı boya sıçratılmış beyaz kefenli ve maskeli gösterisi de ses getirdi. Birçok maçta tüm stadı Filistin bayraklarıyla donatan ve Filistin'in özgürlüğü için haykıran Celtic taraftarı katliama en çok tepki gösterenler oldu.
Dünyadaki birçok kulüp taraftarı ve sporcular İsrail’in katliamının durması çağrısı yaptı.
Türkiye’de kulüpler ise sadece İsrail, Gazze’de Şifa Hastanesi’ni bombaladığında tepki gösterdi. Bazı kulüp taraftarları tribünlerde Filistin bayrağı açtı ve pankartlarla İsrail’i kınadı o kadar…
Katliama sessiz kalmayan bazı sporcular da tepkilerini sosyal medyadan dile getirdi.
Bazı takımlar Filistin’in yanında olduğunu belirten pankartlar açtılar. Ancak dünyada ses getiren hiçbir tepkimiz olmadı.
İsrail’in katliamına karşı neden bu kadar sessisiniz Türk takımları?
Haydi harekete geçin ve başta çocuklar olmak üzere Gazzeli insanların yaşama hakkını savunun!

Tarih: 18 Kasım 2023 Cumartesi    Hit: 1079
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol