18 Şubat 2020 Salı   

Ercan GÜL / Eski futbolcu / Sportmence

YABANCI HAKEMLER!

 

GÜNÜMÜZDE futbol maçlarında seyir gittikçe zorlaşıyor. Niye? Çünkü bir taraftan televizyon bir ileri bir geri sana göre VAR bana göre VAR. Önden bak, yandan bak, kale arkasından bak, ofsayt mı değil mi? Penaltı mı, değil mi?
Ayrıca takıma göre karar sistemi tamamen bozdu. Şimdi insanlar gittikçe statlardan kaçar oldu.
Yakında maç seyri değişiyor. VAR kimi zaman haksızlığa karşı çok iyi aslında ancak VAR her zaman çok iyi neden mi? Çünkü kararı tam ve net veriyoruz.
Yalnıızzz... 
Sana göre VAR’a gitmek diğer takıma göre VAR’a gitmemek takımın ismi ne olursa olsun Hata!!! 
Yani herkese göre önemli pozisyonlarda VAR’a gitmek gerekiyor zan altında kalmamak için. 
Bir pozisyonda VAR’a git bir pozisyonda VAR’a gitme böyle olmaz. Burada ortaya şaibe çıkar. Bu durumda da hakemler zan altında kalıyor. Bu da hakem müessesine son derece zarar veriyor, federasyona zarar veriyor, futbolculara zarar veriyor. Kısacası Türk futboluna zarar veriyor. Bunun neticesinde hakemin hiçbir güvenirliği, saygınlığı kalmıyor. Hakem ‘bu takımı tutuyor’ diğer hakem ‘şu takımı tutuyor’ kararlar bir olmuyor. Futbol taraftarları da her geçen gün hakemlere olan güvenini kaybediyor. Güvenin kaybolduğu yerde de futboldan bahsedilmiyor. 
Bu durumda yabancı hakemlere ‘hoş geldin’ diyoruz. Nasıl ki yabancı futbolcu varsa demek ki durum buraya gidiyor. Artık taraftarlardan ‘yabancı hakem gelsin’ sesleri yükselirse şaşırmayın. Bir bu eksikti! Ancak maalesef durum buraya gidiyor. Koca ülkede hakemler lütfen kararlarında kimseyi tutmadan, maçları adil bir şekilde yönetsinler. Kim şampiyon olursa olsun, hakemler etki etmemeli. Özellikle şampiyonluğun belirleneceği bu kritik haftalarda hakemlerin şampiyonluğa etki etmelerini istemiyoruz. Bunun yanı sıra yöneticiler demeçlerine dikkat etmeli, insanları rencide edici söylemlerden mutlaka kaçınılmalı ve taraftarları kışkırtmamalı.  
Türk hakemleri de tüm bunlara göz önüne alarak kendilerine çeki düzen vermeli. Yoksa gün gelir yabancı hakemler gelirse işsiz kalırsınız...
Nasıl yabancı futbolculara piyasayı kaptırdıysak yabancı hakemlere de kaptırmayalım.
Aman dikkat!!!
***
KANAYAN YARAMIZ ALTYAPI
Milli takımımız son yıllarda aldığı başarısız sonuçlar ve büyük turnuvaları evimizden televizyon karşısında izlememiz, kulüplerimizin Avrupa’da bir türlü dikiş tutturamamasının belki de en büyük nedeni bu sorun. Herkesin bu konuda bir fikri olduğu fakat hiçbir çözüm bulamadığı bu büyük sorun gün geçtikçe artmaya devam etmektedir.
Ağaç yaş iken eğilir... Ne güzel söylemiş atalarımız. Nedir bunun anlamı; “İnsanın eğitimi küçük yaşlarda mümkündür. Çocuklar küçük yaşta kolayca eğitilirler’’ Bu atasözünü spora da yansıtmak gerekir. Genç ve başarılı sporcuları hem ahlaki hem de sportif açıdan yetiştirerek önce yurt içi sonra yurt dışına göndererek ülkemizi başarıyla temsil etmelerini sağlamak olmalıdır amacımız. Evet söylemesi bu kadar basit ama neden olmuyor? 

Tarih: 22 Nisan 2019 Pazartesi    Hit: 1002
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol