14 Haziran 2024 Cuma   

TÜRKİYE SEÇİMİNİ YAPTI

TÜRKİYE SEÇİMİNİ YAPTI
 

Cumhuriyetin 100. yılından itibaren 5 yıl boyunca görev yapacak 13. Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimi nefes nefese geçti. Yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda adaylar seçilmek için yeterli oy sayısı olan yüzde 50+1’e ulaşamadı. 2. tur seçimi 28 Mayıs Pazar günü yapılacak. Milletvekili seçiminin galibi ise Cumhur İttifakı oldu.

BAYRAMPAŞA 'CUMHUR İTTİFAKI' DEDİ
* 14 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerinde Bayrampaşa’daki oy oranları belli oldu. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhur İttifakı Adayı Recep Tayyip Erdoğan 11 mahallenin 10’unda ilk sırada yer alarak % 51 oy aldı. Millet İttifakı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu ise sadece Yıldırım Mahallesinde ilk sırada çıkarken % 42,84 oy aldı. Milletvekilliği seçimlerinde ise AK Parti % 39,87 oy ile 11 mahallede ipi göğüsledi. CHP % 24,90, İYİ Parti % 12,40, MHP ise % 5,77 oranında oy aldı.

HABER MERKEZİ

• Türkiye, 14 Mayıs'ta Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekillerini seçmek için sandık başına giderek oylarını kullandı.
Seçimlere yüzde 88’e yakın katılım olurken, en çok merak edilen Cumhurbaşkanlığı seçimi ise 28 Mayıs’ta yapılacak olan 2. Tur seçimine kaldı.
Cumhurbaşkanlığı seçiminde sandık oranına göre Recep Tayyip Erdoğan yüzde 49.50, Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 44.89, Sinan Oğan ise yüzde 5.17 oy aldı. Seçimden çekilen Muharrem İnce’ye ise yüzde 0.44 oy çıktı.
Türkiye genelinde Cumhur İttifakı yüzde 49.49 ile 332, Millet İttifakı yüzde 35.04 ile 213, Emek ve Özgürlük İttifakı yüzde 10.55 ise 65 milletvekili çıkardı. Yüzde 2,44 oy olan Ata İttifakı ise milletvekili çıkaramadı.
AK Parti yüzde 35.58 oy alırken, CHP yüzde 25.33, MHP ise yüzde 10.07 oy aldı. İYİ Parti yüzde 9.69, Yeşil Sol Parti 8.81, Yeniden Refah Partisi 2.82, Zafer Partisi 2.23, TİP 1.73, BBP 0.99, Memleket Partisi 0.92 oy aldı. Diğer partiler ise 0,2 ile 0,02 arasında oy aldı.
AK Parti 267, CHP 169, Yeşil Sol Parti 61, MHP 50, İYİ Parti 44, Yeniden Refah Partisi 5, TİP 4 milletvekili kazandı.

KİLİT İSİM SİNAN OĞAN
Seçim sonuçlarının belli olmasıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bu süreçte herkes milletimize sözünü söylemiş, milletimiz de kararını vermiştir. Hiçbir tahrike, provokasyona, oyuna gelmeden sadece ve sadece milletimizin gönlünü kazanmak için çalışacak, koşturacak, uğraşacağız. Unutmayınız Türkiye Yüzyılı'nın yükselişinin önüne kimse geçemeyecektir” açıklamasını yaptı. Millet İttifakı ortaklarıyla birlikte bir açıklama yapan CHP lideri Keman KIlıçdaroğlu ise “Milletimiz '2. tur' diyorsa başımızın üstüne. Bu seçimi 2. turda mutlaka ama mutlaka kazanacağız. Herkes bunu görecek” dedi.  Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 5.17 alarak 2. turda adeta kilit isim haline gelen ATA İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan ise " Önümüzdeki 14 günlük sürede üzerimize düşeni yapacağız. Dolayısıyla milletimiz müsterih olsun. Türkiye'nin bir krize düşmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Milletimizin hayrına bir karar alacağız” ifadelerini kullandı.

MHP VE YENİDEN REFAH PARTİSİ’NDEN SÜRPRİZ
Yapılan anketlerde yüzde 29'lara kadar çıktığı görülen CHP, seçimlerde Gelecek, Saadet, DEVA ve Demokrat Parti'nin desteğine rağmen yüzde 25.3'lük kesimin desteğini alabildi. 2018 seçimlerinde CHP'nin oy oranı tek başına yüzde 22.6'ydı. Deva Partisi'nin CHP listelerinden aday gösterdiği 14, Saadet Partisi ve Gelecek Partisi’nden 10, Demokrat Parti’den 3 aday TBMM’ye girdi. CHP'nin 134 olan sandalye sayısı 169'a çıktı. SP, DEVA, Gelecek ve Demokrat Partili isimlerin partilerine dönmeleri ya da birlikte grup kurmaları halinde CHP'nin sandalye sayısı azalacak. Yine 27. Dönem sonu sandalye dağılımına MHP'nin 2, İYİ Parti'nin 8, Yeşil Sol Parti olarak seçime giren HDP’nin 6 sandalye daha aldığı görülüyor. Ancak bu 3 parti içinde oylarını artıran tek parti MHP.  İlk kez seçimlere giren Yeniden Refah Partisi 5 vekil ile TBMM'de temsil edilme hakkı elde etti. TİP ise 4 milletvekilini korudu. 

MECLİSE GİREN VE GİREMEYEN ÜNLÜLER
28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde eski milli futbolcular da Meclis'e girdi. AKP'nin İzmir 2. Bölge 2. sıra milletvekili adayı Alpay Özalan, bu dönem de TBMM'de olacak. MHP'nin Kocaeli 1. sıra milletvekili adayı Saffet Sancaklı da memleketindeki yarışı kazanıp, sandıktan çıktı. İYİ Parti'nin Konya 1. sıra adayı Ünal Karaman da Konya'da seçildi. Müzisyen Yücel Arzen İstanbul'dan, oyuncu Bahadır Yenişehirlioğlu (Manisa'dan AK Parti milletvekili olarak seçildi. AK Parti’den Sosyolog gazeteci, yazar Mustafa Hulki Cevizoğlu, YSP’den gazeteci-yazar Cengiz Çandar meclise giren isimlerden.
AK Parti’nin Antalya 7. sıra milletvekili adayı eski futbol hakemi Kuddusi Müftüoğlu, İYİ Parti'nin Hatay 2. sıra milletvekili adayı eski milli futbolcu Gökhan Zan, CHP'nin Ankara 2. Bölge 4. sıra milletvekili adayı milli tekvandocu İrem Yaman ve Türkiye İşçi Partisi'nden Muğla'dan milletvekili adayı olan oyuncu Mehmet Aslantuğ ve televizyoncu İrfan Değirmenci, YSP’den İstanbul 3. Bölgeden aday olan oyuncu Kerem Fırtına, AK Parti’den İstanbul adayı olan milli yüzücü Umut Arman Sonay, YRP’den İstanbul adayı olan şarkısı Davut Güloğlu, MHP Muğla adayı olan Özlem Balcı, TİP’den Balıkesir adayı olan oyuncu Serhat Özcan, TKP’den İstanbul adayı olan İlyas Salman seçilemedi.
Bu arada BBP lideri Mustafa Destici de İstanbul 1. Bölge’de girdiği seçimde TBMM’ye seçilmedi.

DÜNYA BASINI GERİ VİTES YAPTI
Dünya basını Türkiye’deki seçimleri değerlendirirken, Türk halkının siyasi istikrardan yana olduğunu gösterdiğini ifade etti. Dünya medyası, Kılıçdaroğlu'nun kamuoyu yoklamalarını karşılayamadığını belirtirken, İngiliz yayın kuruluşu BBC ve AP haber ajansı avantajın Erdoğan'da olduğunu yazdı. Yaptığı skandal seçim kapağı ile konuşulan The Economist ise geri adım atarak “Cumhur İttifakı rahat bir çoğunluğu elinde tutmaya başardı”' dedi. Associated Press “Türk seçmeni bölünmüş bir hükümet istemedi” derken, İngiliz BBC “Erdoğan'ın üstünlüğü” başlığını attı. ABD'li Washington Post gazetesi seçimin Türkiye'nin en başarılı siyasetçisi ve 20 yıldır lideri olan Erdoğan'ın bugüne kadarki en zorlu sınavı olduğunu ve yarışın tüm dünya tarafından yakından takip edildiğini vurguladı. Wall Street Journal, Türkiye'nin gelecek vadeden bir küresel güç ve NATO üyesi olduğuna dikkat çekti ve seçimin geniş kapsamlı jeopolitik sonuçları olabileceğini yazdı. CNBC, Erdoğan'ın başarısına dikkat çekti. Alman medyası da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın performansına dikkat çekerken, Welt gazetesi seçimin 2. tura kalmasına rağmen Erdoğan'ın önde olduğunu belirtti. Alman kanalı ZDF ise "Kılıçdaroğlu'nun 2. tur seçimleri kazanması halinde Batı rahat bir nefes alacak" ifadesi dikkat çekti. İsveç'te Svenska Dagbladet haber sitesi seçimlerin 2. turunun Erdoğan lehine olacağını ve bu durumunda ülkenin NATO üyeliğini geciktireceğini belirterek “Bu İsveç için en kötü senaryo” ifadesini kullandı. Yunanistan'ın en büyük gazetesi Kathimerini, "İlk turda Erdoğan'a oy verenlerin 2. turda tavır değiştirmesi ya da 2 hafta sonra sandığa gitmeme ihtimali oldukça düşük” dedi. Yunan basını sonuçları Cumhurbaşkanı Erdoğan ile AK Parti'nin zaferi olarak değerlendirilirken, “Erdoğan silip süpürdü” ve “Erdoğan ile seçmenleri arasındaki sevda kazandı” yorumları yapıldı.

İSTANBUL 2. BÖLGE MİLLETVEKİLLERİ VE PARTİLERİ
Süleyman Soylu (AK Parti), Halit Yerebakan (AK Parti), Rabia İlhan (AK Parti), Önder Aksakal (AK Parti), Mustafa Demir (AK Parti), İsmail Emrah Karayel (AK Parti), Zafer Sırakaya (AK Parti), Büşra Paker (AK Parti), Sevan Sıvacıoğlu (AK Parti), Derya Ayaydın (AK Parti), Adem Yıldırım (AK Parti), Sena Nur Çelik (AK Parti).
Namık Tan (CHP), Yunus Emre (CHP), Gökhan Zeybek (CHP), Enis Berberoğlu (CHP), Mustafa Kaya (CHP), Yüksel Mansur Kılıç (CHP), İsa Mesih Şahin (CHP), Evrim Rızvanoğlu (CHP),
Mehmet Satuk Buğra Kavuncu (İYİ Parti), Mehmet Selim Ensarioğlu (İYİ Parti), Cengiz Çiçek (İYİ Parti), Celal Adan (MHP).
Fatih Erbakan (YRP).
Özgül Şaki (YSP).
Ahmet Şık (TİP).

Tarih: 15 Mayıs 2023 Pazartesi    Hit: 1780

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol