09 Ağustos 2022 Salı   

SREBRENİTSA SOYKIRIMI ANILDI

SREBRENİTSA SOYKIRIMI ANILDI
 

Srebrenica Boşnak Soykırımı’nın 27. yıl dönümünde Bayrampaşa Belediyesi ve Türkiye Bosna Sancak Derneği tarafından anma etkinlikleri düzenlendi.
Anma etkinlikleri kapsamında önce yürüyüş, ardından anıt açılışı gerçekleştirildi. Daha sonra ise dernek binasında anma ve bayramlaşma töreni gerçekleştirildi.
Etkinliğe TBMM Başkanı Mustafa Şentop, TBMM Başkanvekili Celal Adan, AK Parti İstanbul Milletvekili Abdullah Güler, Bayrampaşa Kaymakamı Dr. Soner Şenel, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atilla Aydıner ve Türkiye Bosna Sancak Derneği Başkanı Muhammed Sancaktar ve yönetim kurulu üyeleri siyasi parti ve STK’ların temsilcileri, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.
Srebrenica (Srebrenitsa) Boşnak Soykırımı’nın 27. yıl dönümü olan 11 Temmuz Pazartesi akşamı Yıldırım Mahallesi Eski Lunapark Meydanı'ndan başlanıp Bayrampaşa Şehir Parkı’ndaki (Adapark) Şehitler Anıtı’na kadar binlerce Bayrampaşalı’nın katılımıyla bir anma yürüyüşü gerçekleştirildi.
Ellerinde Bosna Hersek ve Türk bayraklarıyla yürüyüş yapan vatandaşlar, 'Srebrenica Boşnak Soykırımını Unutmadık!' yazılı pankartlarla metrelerce yol yürüyerek Bayrampaşa Şehir Parkı'na geldi. Bayrampaşa Belediyesi tarafından, Bayrampaşa Şehir Parkı'nda saat 19.00'da 8372 Srebrenica şehidi anısına dikilen anıtın açılışı öncesinde bir anma programı düzenlendi.
Şehitler Anıtı’nda Bayrampaşa Belediye Başkan Yardımcısı Naser Şimşek tarafından yapılan Srebrenica Anıtı’nın açılışı gerçekleştirildi.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, Kuran-ı Kerim tilavetiyle devam etti. Programda kürsü konuşmalarının ardından Srebrenica şehitleri için dikilen anıtın açılışına geçildi. Kurdele kesiminden sonra programa katılanlar anıt önünde toplu fotoğraf çektirerek, anıta karanfil bıraktı. Anıtı ziyaret eden TBMM Başkanı Mustafa Şentop da anıtın önüne gelerek karanfil bıraktı.
Srebrenica Anıtının açılışına katılan TBMM Başkanvekili Celal Adan, AK Parti İstanbul Milletvekili Abdullah Güler, Bayrampaşa Kaymakamı Dr. Soner Şenel, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atilla Aydıner ve Türkiye Bosna Sancak Derneği Başkanı Muhammed Sancaktar konuşmalarını gerçekleştirdi.
Yapılan selamlama ve anma konuşmalarından sonra Srebrenica Boşnak Soykırımı Anıtı açılışı protokolün kurdele kesimiyle gerçekleşti.

BAYRAMLAŞMA TÖRENİ YAPILDI
Program sonrasında ise TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop'un da katılımıyla dernek binasının Bosna Salonu'nda bayramlaşma töreni gerçekleştirildi.
Programda konuşan Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, "Bosna Hersek başta olmak üzere tüm Balkanlarda, yaşanan tüm acılara ve adaletsizliğe rağmen, barış, huzur ve güven içinde bir arada yaşam ikliminin oluşması için ülkemizin ve Bayrampaşa'mızın yapmış olduğu tüm çalışmalar takdire şayandır. 2005 yılından bu yana 'Bereket Konvoyu'muzla gönül sofralarımızda binlerce soydaşımızı ve kardeşimizi bir araya getirmenin mutluluğunu yaşadık. Öyle bir zulüm yaptılar ki 8372 Müslümanı parçaladılar. Aliya İzzet Begoviç'in bir sözü var. Diyor ki, 'Batı hiçbir zaman uygar olmamıştır'" dedi.
AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, "Demokrasiyi, insan hayatına saygıyı, kadının masumiyetine olan saygıyı, bir helvadan bir put haline getirip istedikleri zaman yedikleri, ama kendileri olduğu zaman istedikleri zaman da uyguladıkları bir gündür 12 Temmuz 1995. Burada yaşana tek kelimeyle vahşettir, soykırımdır, insanlığın hiçe sayılmasıdır. Bundan sonra Türkiye, böyle hadise yaşandığı zaman Karabağ'da aldığı pozisyonu almaktan çekinmeyecektir" diye konuştu.

ŞENTOP: AVRUPA’NIN ORTASINDA YAŞANAN BI SOYKIRIM TARİHİN EN ALÇAK SOYKIRIMI
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop ise Boşnakların 21. yüzyılın sonlarında Avrupa'nın ortasında yaşadığı soykırımın unutulmayacağını vurgulayarak, yaşanan bu soykırımın gençlere, çocuklara öğretilmesi gereken bir insanlık dramı olduğunu söyledi.
Bosna Hersek'in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç'in, "Ne yaparsanız yapın ama soykırımı unutmayın" sözünü özellikle vurgulamak istediğini dile getiren Şentop, "Bilge Kral, unutulan soykırımın tekrarlanacağını söylemiştir. Bu hatırlamanın bir anıt ile kalıcı hale getirilmesi çok önemli. Bu soykırımla ilgili utanması hatta hesap vermesi gerekenler ödüllendirildi. Bu olay münferit bir olay değildir, aslında bir zihniyet dünyasını gösteren bir paradigmayı, bir dünya anlayışını gösteren bir olaydır" dedi.
Şentop, Müslümanlar, Avrupa'nın ortasında soykırıma, katliama uğrarken Batı'nın kılını kıpırdatmadığına işaret ederek, şunları kaydetti:
"Bu, görmeyenlerin de görmesini sağlayacak tarihi bir hadisedir. Türkiye olarak biz bunu hiçbir zaman unutmadık, unutmayacağız ve bununla da kalmayıp unutturmayacağız. Bütün dünyaya Boşnak kardeşlerimizin Bosna Hersek'te bağımsız hür bir devlet olarak yaşayabilecekleri bir ortam için Türkiye her zaman destek verdi. Bugün 90'lı yılların Türkiye'si ve şartları yok. Artık öyle bir tabloyu gerçekleştirme ihtimali yok. Buna Türkiye müsaade etmeyecek, etmez. Türkiye, büyük ve güçlü Türkiye olmak zorunda, birinci hedefimiz bu. Dünyanın şekillendiği bir dönemin içerisinden geçiyoruz. Bu bakımdan Türkiye'nin hem güçlü ve büyük hem de tam istiklale sahip olması gerekiyor. Cumhurbaşkanımızın sık sık tekrarladığı gibi 'kendi göbeğimizi kendimiz keseriz' sözü her alan bakımından düşünülmeli. Türkiye, dünyadaki bütün mazlumların yaşadığı sıkıntılarda aklına gelen bir ülke durumunda. Dünyanın yeniden şekillendiği bir ortamda, Türkiye'nin bütün bu meseleleri dünya gündemine taşıması ve Batının bu konudaki sorumluluklarını yüzüne karşı söylemesi çok önemli."
TBMM Başkanı Şentop, 27 yıl önce yaşanan soykırımda şehit olanlara rahmet dileyerek, "Bayrampaşa'da Srebrenitsa'daki Boşnak soykırımını anlatan heykelin yapılmasını çok önemsiyorum. Bayrampaşa Belediye Başkanımızı tebrik ediyorum." dedi.
Balkanlardaki Müslüman gençlerin ekonomik sebeplerle başka ülkelere özellikle Avrupa ve Amerika'ya göç ettiğini hatırlatan Şentop, Türkiye'deki hemşerilerinin Balkanlara bu anlamda yardım eli uzatması gerektiğini söyledi.
Şentop, Balkanların gözetilmesinin önemine dikkati çekerek, "Sözle, sloganla değil, onlara gerçek manada, kalıcı, oraların istikbalini gözeten yatırımlar yapmalıyız, maddi ve manevi olarak." ifadelerine yer verdi.
Konuşmasının ardından Şentop, Türkiye Bosna Sancak Derneği üyeleriyle bayramlaştı,

 

Tarih: 13 Temmuz 2022 Çarşamba    Hit: 6683

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol