20 Temmuz 2019 Cumartesi   

ÜMİT ALBAYRAK / Gazeteci Yazar / Yiğitçe

SPOR’DA ŞİDDET ÜZERİNE!

 

ÖNCELİKLİ olarak 2019 yılının ülkemize ve milletimize hayırlar getirmesini temenni eder, herkesin sağlıklı, mutlu, huzurlu ve başarılı bir yıl geçirmesini dilerim.
Günümüzde toplumun her kesiminde statüsü ne olursa olsun şiddet eğilimleri görülmekte.
Örnek bir insan gösterilen bir yönetici ya da sanatçıdan tutun normal bir vatandaşa kadar hemen herkesin şiddet içeren bir olayını gazete ve TV’lerde görebiliyoruz. 
Ancak bizim işimiz spor olduğu ve çok yakın dönemde üzücü bir olay yaşandığı için spordaki şiddete birkaç kelam etme durumu söz konusu oldu.
Yıldırım Bosnaspor ile Küçükköyspor arasındaki maç öncesi yaşanan taraftar kavgasında gencecik bir can gitti.
Hayatını kaybeden Muhammed Yücel’e Allah’tan rahmet, ailesine ve Küçükköyspor camiasına baş sağlığı ve sabırlar dilerim.
Yıldırım Bosnaspor Kulübü bu olaydan sonra bir tepki bir mesaj olarak şampiyonluğa gittiği grupta ligden çekildiğini açıkladı. 
Gerek Bakanlar, gerek Gaziosmanpaşa ve Bayrampaşa’nın ileri gelenleri ve iki kulüp yöneticileri bir araya gelerek sporda şiddete karşı birlik mesajı verdiler, dostluklarının ilelebet süreceğini ifade ettiler.
Akademisyenler yaptıkları araştırmalarda spordaki şiddetin birçok faktörünün olduğunu bilimsel verilere de dayanarak yetkililerin bu konu üzerinde çalışmalar yapması gerektiğini ifade etmektedir.
Günümüzde çok büyük kitleleri etkisi altına alan spor özellikle de futbol, çok ciddi sorunları da beraberinde getirmiştir. Özellikle son yıllarda gerek ülkemizde gerekse dünyada ciddi seyirci olayları yaşanmaktadır. Başarıyı hedefleyen takımlarda, başarısızlık anında meydana gelen hayal kırıklığı, kaygı ve stres taraftar ve sporcuların centilmenlik dışı eğilimlerini de artırmaktadır. Özellikle taraftar gruplarının içindeki gençler duygusal ve bilişsel gelişimi yetersiz olduğu, saldırganlık eğilimlerini denetleyemedikleri için saldırgan tutum ve davranışlar gösterebilmektedir. 
Günümüz futbolunda insanların, hayatın her alanında olduğu gibi, kazanma ve kaybetme mantığı içerisinde yetiştirilmeleri, futbolda “kazanmanın her şey olduğu” ve “kazanmak için her yolun geçerli olduğu” anlayışını hâkim kılmaktadır. Bu anlayışla, şiddet ve fair-play’in anlam ve önemi konusunda eğitim eksikliği ve yeterli sağduyunun sağlanamayışı, başarıya giden yolda her türlü girişimi doğal saymaktadır. 
Sporda şiddete karşı yapılan “6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun” ile şiddetin önüne geçilmeye çalışılmakta. Bunun ne kadar başarılı olup olmadığı tartışılsa da zaman zaman yaşanan kötü olaylar herkesi derinden üzmekte. Dilerim yaşanılan bu son olay gerçekten de bir son olur ve bir daha yaşanmaz. 
Sporda şiddete karşı herkes ama herkes üzerine düşeni yapmalıdır. Yöneticiler, teknik heyetler, futbolcular, taraftarlar, yerel yönetimler, emniyet yetkilileri, federasyonlar, basın sporda şiddete tek vücut olmalıdır. 
Şu bilinmeli ki hiçbir şampiyonluk veya başarı bir candan değerli değildir.

Tarih: 15 Ocak 2019 Salı    Hit: 920
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol