18 Şubat 2020 Salı   

Sadık KAHRAMAN / Gazeteci Yazar / Şehir ve İnsan

SONUCUDUR?

 

1994’te genç bir gazeteci olarak takip etmiştim yerel seçimleri... Türkiye’de yeni bir dönemin başladığı kritik bir seçimdi. 
Refah Partisi İstanbul’da Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da Melih Gökçek’le seçimleri kazandı. Ankara sonuçlarının açıklandığının ertesi günü bir gazete şöyle manşet atıyordu; 
“Ankara da düştü!” O yıldan itibaren ne İstanbul ne de Ankara el değiştirdi.  
2019 yerel seçimleri ittifaklar ve sonuç tartışmaları arasında sonuçlandı. 
Ankara ve İstanbul’da ilçe belediyelerinin önemli bir kısmı kazanıldı. İl genel meclislerinde çoğunluk sağlanarak, %53’lük bir oyla cumhur ittifakı birinci olmuştur. 
Diğer yandan CHP-İP-HDP Millet ittifakı ise; İzmir’in yanında Adana, Ankara ve henüz tartışmanın sürdüğü İstanbul’un süksesinde 25 yıl sonra haliyle bayram yapıyor.  
HDP doğuda kaybederken, İYİ Parti ise, dağılmış durumda..  
Millet ittifakı ise kazandığı büyükşehirler arasında, Ankara adayı Mansur Yavaş mazbatasını aldı. İstanbul’da belirsizlik devam ediyor. Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu şu ana kadar önde YSK sonucu bekleniyor. Birinci Parti yine AK Parti-MHP (Cumhur ittifakı).
Sandıklarda sayım açık, zabıt tutulup orada, ilanı yapılıyor. 
Hata mı, organize bir iş mi, yoksa ihanet mi var.?
 Hata varsa 1 Nisan itibariyle olduğu gibi düzeltilir. 
Hile varsa hukuktan döner.
Ya ihanet!.. 
Hırsız içerdeyse kilit tutmazmış… 
****
Her dönemin mağduru muhafazakar kesime, kimse naz yapıp, saz çalmasın. Çünkü bu kesim çıkarsız, hesapsız Erdoğan’ı omuzlarında taşıyanlardır. 
Gelinen sonuçtur… 
Başkan sırtından kazanılan kibir, makam, mevki, rant, ve siyaset bezirganlığının sonucudur. 
Aday belirlemede “lobi gücü, akraba, eş-dost profil’li”  yol yürümenin sonucudur. 
Bugüne kadar başkanların şehirlerin içine ettiklerinin yanına kar kalmasının sonucudur. 
Neticede 25 yıllık yerel 17 yıllık iktidarın metal ve zihin yorgunluğunun sonucudur. 
Kıçı-başı ayrı oynayanların, aldıkları yetkiyi çıkar ve ahlaksızlıkta kullanmanın sonucudur. 
Hasbi diyaloglar  yerini, öne geçenin, geriye bakmaz, hatta eski çevresini kambur görmesinin sonucudur.  “Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.” 
Servetin, şöhretin getirisi, ahlaksızlıkların artması, aile kavramının dağılmasının sonucudur. Esasen dini konularda “bence diye ahkam kesmenin” sonucudur vesselam… 
Zira bu destek bu güne kadar hiçbir lidere verilmedi. Bunun kıymeti bilinmeli…  
****
2 yıl önce belediye başkanlarının metal yorgunu denilerek istifa ettirilmesi sürecinden itibaren başlayan müthiş bir “zihin yorgunluğu” var AK Parti’de. 
Bu yorgunluk partiyi sadece yıpratmakla kalmadı aynı zamanda iticileştirdi de. 
Erdoğan’a duyulan güven ve sevgi “onu başkan yapmaya” yetti. 
Ancak son 2 seçimdir seçmenin partiye olan inancının bittiği, bu inancın sırf Erdoğan hatırına devam ettiği görülüyordu. Evet millet Erdoğan’ı seviyor, ama bu sonsuz değil. 
 Erdoğan da bunun farkında. Partinin de farkında. Fakat somut bir faaliyet göremiyoruz. Bu bilinçle gerçekleştirilen bir yaptırım yok ortada. 
FETÖ’yle mücadelede sınıfta kalındı. Güçlü olanın yol aldığı bir süreç devam ediyor. 
Hala metal yorgunluğuyla görevden alınan başkanlarla ilgili gündeme gelen iddialara cevap verilmedi. Hala partide teşkilat temizliğine gidilmedi, hala troller sosyal medyada partiyi alaşağı çekiyor, hala asalak sözde gazeteciler Erdoğan’ın da partinin de imajını kraldan çok kralcılık yapmak rezaletiyle yerle bir ediyor ve bunlara dur diyen yok, ‘hala’ların da sonu yok ne yazık ki!.. Bu “sonuçların” önüne geçilmezse benzer şoklara hazır olunmalı. 
Artık ortak hedef Erdoğan'ın 2023 seçimlerini kaybettirmek olacaktır. Moral eşiği ise Ankara ve İstanbul olmuştur.  
****
25 Mart'ta aramızdan ayrılışının 10. Yıldönümünü geride bıraktığımız, ömrünü Türk-İslam Ülküsüne adamış, Anadolu’nun yiğit evladı, imanlı, büyük Milliyetçi, özellikle 80'li-90'lı yılların Ülkücü gençliğinin Muhsin Başkanı, Dava adamı Muhsin Yazıcıoğlu'nu rahmetle anıyorum. 
25 Mart 2009'dan beri halen bulunamayan(!) faillerin bir an önce gerekli cezaları almalarını 4 gözle bekleyenlerdenim. Kendini ilgili görenlere hatırlatmak istedim. Kalın sağlıcakla. 

Tarih: 22 Nisan 2019 Pazartesi    Hit: 1588
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol