13 Haziran 2021 Pazar   

Ümit ALBAYRAK / Gazeteci Yazar / Yiğitçe

SINAV

 

KORONAVİRÜS ile tüm insanlığın sınav verdiği bugünlerde İzmir’de yaşanan deprem hepimizi derinden üzdü.
İzmir depreminde vefat edenlere Allah’tan rahmet, yaralıları acil şifalar, ailelerine ise baş sağlığı ve sabırlar diliyorum.
Uzmanlar hep “Deprem değil bina öldürür!” diyor ama yetkililer bu konuda çalışma yapmayınca değişen hiçbir şey olmuyor.
Ocak ayında Elazığ depreminden sonra aşağıdaki yazıyı kaleme almıştım.
“Malesef hem Türkiye bir deprem ülkesi. İstanbul da bir deprem şehri. Eski binaların yeniden yıkılıp yerlerine daha sağlamlarının yapılması çok önemli. Allah göstermesin, şiddetli bir depremde büyük yıkımlar olacağını uzmanlar bas bas bağırıyor, ama bu konuda adımlar maalesef çok ağır atılıyor.
Gerek hükümet yetkilileri gerekse belediyeler bu konudaki sorunları ivedi bir şekilde çözerek halletmeli.
Ve belediyelerden bu bağlamda bir ricam da lütfen artık boş alanlara bina dikilmesin!
Kentsel dönüşüm çok ama çok hızlı yapılmalı.
Büyük bir depremde insanlar nereye sığınacak? İstanbul’da boş alan sayısı azaldı. Belirlenen mahalle parkları 13 milyonluk İstanbul’da olası bir depremde kaç kişiyi alacak?
Son Elazığ depremi de gösterdi ki Türk milleti olarak çok yardımseveriz. Bir afet anında birlik oluyoruz. İnsanların acısını paylaşıyoruz. Acı paylaştıkça azalır ama bu acıların olmaması için de önlem alınması gerekir!”
***
Belediyeler cezayı kesti!
Gelelim Bayrampaşaspor’umuza…
Kırmızı-yeşilliler, 2. Lig’e çıkma yolunda çok önemli sınav veriyor. Bakalım sezon sonunda bu sınavı geçebilecek mi?
Sezona çok iyi bir giriş yapan ve ilk 5 maçında 4 galibiyet ve 1 beraberlik alan kırmızı-yeşilli takım, üst üste son 2 maçını da kaybederek kendisine gönül verenleri üzdü.
İlk olarak kendi sahasında 1 puanı bulunan grup sonuncusu Sultanbeyli Belediyespor’a 2-1 mağlup olan Bayrampaşaspor, 9. hafta maçında ise deplasmanda 1954 Kelkit Belediyespor’a aynı sonuçla 2-1 yenildi. Kısaca belediye takımları Bayrampaşaspor’a cezayı kesti!
Yine de ilk yarının ortalarına gerdiğimiz bugünlerde Bayrampaşaspor taraftarı ümitsizliğe kapılmasın ve takımına daima destek olsun. Çünkü liderle arasındaki puan farkı sadece 1 ve üstelik bir maçı da eksik.
Yeter ki başarı için biraz daha mücadele edilsin. İnşalah sonu güzel olacak.
***
TMM
Salgın yüzünden her gün çok sayıda insan vefat ediyor, yeni hastaların sayısı giderek artıyor. Hala bu salgını ciddiye almayanlar var. İnanın vaka sayısının artmasının en büyük nedeni koronavirüsü hafifi alıp etrafına yayanlar. Yetkililer aylardır Temizlik, Maske, Mesafe (TMM) konusunda uyarılarda bulunuyor. Uyan yok, takan yok. Tek yapacağınız şey temizliğe dikkat edeceksiniz, maske takacaksınız, herkesle aranıza mesafe koyacaksınız.
Yoksa gün gelecek sevdiklerinizle aranıza kavuşamayacağınız mesafe girecek!

Tarih: 19 Kasım 2020 Perşembe    Hit: 1452
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol