14 Nisan 2024 Pazar   

Necmettin Sönmez / Sonart Yön. Kur. Bşk. / Üretim Kanadı

SEÇİME DOĞRU

 

Merhabalar Saygıdeğer Paşavizyon okurlarım,
Türkiye’nin siyasi geleceğini büyük ölçüde etkileyecek olan Genel Parlamenter ve Cumhurbaşkanlığı seçim arifesinde yazının konusu tabidir ki seçimle ilgili olacak.
Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarından önce, ittifaklar kurulmuştu, eğer biraz tarih bilgimizi yoklarsak. Öncelikle aralarında düşmanlığı, kini artıracak, blokların tansiyonunu yükseltecek söylemler başlamıştı liderler arasında. Bu söylemler tansiyonu o kadar yükseltti ki, ufak bir kıvılcım, küçük bir devletin Kralına yapılan suikast, milyonların ölümüne, devletlerin yok olmasına, şehirlerin yerle bir edilmesine mal olan dünya savaşları yaşandı. Kim ne kazandı? Galip de mağlup da milyonlarca vatandaşını kaybetti. Her iki tarafın şehirleri, tesisleri yerle bir oldu. Birkaç liderin sapık egoları yüzünden bütün dünya perişan oldu.
Şu anda Türkiye’de de liderlerin söylemleri o kadar ayrıştırıcı ve bazı kesimleri yaralayıcı ki bu söylemlerin getirdiği acıların sonradan telafisi çok zor olacak. Bu davranış ve söylemlerin sonunda en çok zarar gören yine sade vatandaş olacak. Her iki taraftan da hesapsız kitapsız bol keseden verilen vaadler, seçim sonrası ağır bir şekilde milletin sırtına yüklenecek olan aşırı vergilerin şimdiden habercisi gibi. Bu ağır mali tabloyu, gelecek olan iktidar kordan bir top olarak kucağında bulacak. Bu seçimden sonra yaşanacak mali tablo, bunun bir de siyasi yönü var.
Bir oyun bile değerli görüldüğü bu seçimde, çok az oranlarda oy potansiyeli olan partileri bile seçimin başrol aktörleri haline getirdi. Yüz elli bin oy potansiyeli olan Hüdapar bile şartlı destek verir oldu. Bir zamanlar suikast malumesi kişilerin yönetimde olduğu ve Anayasamızın değiştirilmez maddelerinin değiştirileceğini tüzüğüne yazmış. Laik olmayı, insan haklarını, Anayasayı, kadın haklarını hiçe sayan parti rağbet gören bir parti oldu. Öbür tarafta Madımak olaylarının bir numaralı aktörü başka bir cephenin içinde. Vatandaş ne yapacağını şaşırmış durumda. Siyaset hiçbir devirde bu kadar yozlaşmamıştı, bu kadar çirkin olmamıştı.
Parti liderlerinin seçildikleri takdirde yapacakları icraatlarını, projelerini anlatmaları gereken yerlerde, birbirlerini suçlamaktan başka bir şey yapmıyorlar. Birbirlerini suçlarken kendi kendilerini de kötülediklerinin farkında bile değiller. Demokrasiye, Adalete, İnsan Haklarına saygılı olduklarını söyledikleri yerde aynı konuşmada, halkın karşı taraf adayı seçtiği takdirde sandalyenin teslim edilemeyeceğini söyleyerek, halkın takdirine karşı olduklarını da söyleyebiliyorlar. Milletin takdirine, tercihine bu kadar saygısızlık olur mu? Olmaması gerekir. Fakat işin anlaşılmayan yanı vatandaşın da bu söylemlere karşı duyarsız olması.
Seçimin sonucu ne olursa olsun ama kazanan Türk Milleti ve Türkiye olur inşallah. Geleceğinden umutlu, çağdaş bireylerin yaşadığı müreffeh bir Türkiye tesis etmek için çalışan bir hükümet iktidar olur ümit ediyorum. İyi günlerde görüşmek üzere.
Hoşa kalın, sağlıklı kalın, Allah’a emanet olun.   
Tarih: 19 Mayıs 2023 Cuma    Hit: 1141
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol