19 Eylül 2019 Perşembe   

Naser ŞİMŞEK / İnşaat Mühendisi / Teknik Bakış

SEÇİM NEDEN TEKRAR EDİLECEK

 

31 MART yerel seçimleri Türkiye Cumhuriyeti seçim tarihinde her zaman hatırlanacak ve emsal gösterilecek bir seçim olarak yerini aldı. Türkiye genelinde seçim sonuçları ayrıca değerlendirilebilir. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim sonuçları ve bu sonuçlara yapılan itirazlar neticesinde YSK 23 Haziran 2019 tarihinde İBB Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesi kararını verdi. 
Bu karar YSK’nın itiraz sürecindeki silsile nedeniyle 37 günde alınabildi. Bu süreç boyunca hukukçusundan siyasetçisine bir sürü kişi her akşam TV’lerde tartışma üstüne tartışma yaptılar. Seçim yenilenme kararı ile beraber bu sefer de bu karar aynı kişilerce günlerce tekrar tekrar tartışıldı.
Polonya’dan gelen bir misafirim, “Arkadaş günlerdir tartışma programlarını dinliyorum, dinlediklerimden net bir sonuç alamadım, bu seçimler neden yenilenecek bana anlatır mısın?” diye sordu. Ben de sandık başkanlarının devlet memuru olması gerektiğini ancak yapılan incelemede 70 bin kadar oyun kullanıldığı sandıkların sandık başkanlarının bu niteliğe sahip olmadığını, İstanbul seçimlerinde de aradaki oy farkının 13 binler seviyesinde olması münasebeti ile seçim sonuçlarını direkt etkilediğini, bu nedenle de seçimin tekrarı kararının alındığını söyledim. Aynı mantıkla ilçe belediyelerinde bu sandık başkanlarından oluşan sandık ve bu sandıklardan çıkan oyların seçim sonucunu değiştirmediğinden ilçe belediye başkanlıkları seçimlerinin tekrarına gerek olmadığını anlattım. Ve tekraren İstanbul’daki fark 13 binler yerine 100 binler seviyesinde olsa idi seçimin yenilenmeyeceğini söyledim. Kendisi de 1,5 aydır izlediği tartışma programlarında bu kadar yalın ve anlaşılabilir bir bilgi alamadığını söyledi. Evet gerçekten de başta yapmamız gereken İstanbul seçmenimize seçimin niye tekrarlanacağını yalın ve anlaşılabilir bir şekilde anlatmaktır. Yoksa bu soruya yanıt bulamayan seçmenin kafasının karışık olacağı aşikardır. Vatandaşımızın vicdanen seçimin iptalini kavramasının hem 23 Haziran’da yapılacak seçimi hem de demokrasimizin geleceği açısından çok önemli olduğu kanaatindeyim. 2014 yerel seçimlerine göre oy kullanmayan milyon mertebesindeki seçmenin bu konuda net bir şekilde bilgilendirilmesi sandığa gelmesi için birinci adım olacaktır. Oy vermeye gitmeyen bu seçmeni kendi lehine ikna eden seçimin galibi olur.
Çok önemli zamanlardan geçiyoruz.
Bu vesile ile boyun eğmemenin diğer adı olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızın yüzüncü yılını tebrik ederim.
Mübarek Ramazan ayımızın rahmet ve bereketinden ziyadesi ile yararlanmamızı, peşinden gelecek olan Ramazan Bayramımızı şimdiden tebrik ederim.      

Tarih: 27 Mayıs 2019 Pazartesi    Hit: 599
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol