15 Eylül 2019 Pazar   

Cemil SAĞLAM / Gazeteci Yazar / Basın Tribünü

SAYILI GÜN GEÇİYOR!

 

SAYILI GÜN GEÇİYOR!
Rahmeti, bereketi ve güzelliğiyle on bir ayın sultanı geldi ve geçti. İlk Teravih Namazı ve ilk sahurla birlikte altı kıtada Ramazan heyecanı yaşandı. Dünyanın her yerinde hamd, salât ü selâm derken insanlar bambaşka bir ruh halinde yaşadı bu güzellikleri. Birçok STK ve işadamı, düzenlediği iftar programları ile dostlarıyla aynı sofrada Ramazan ayının bereketini paylaştı. 
Bu vesile ile Ramazan Bayramınızı tebrik eder, sevdiklerinizle birlikte mutluluklar dilerim...
***
ATİLA BAŞKANIN NE BEKLEDİĞİNİ KİMSE BİLMİYOR!
3. dönem koltuğa oturan Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner’in seçimlerin ardından 55 gün geçmesine rağmen, meclisten gelen başkan yardımcılarını belirlememesi kafaları karıştırırken, ne beklediğini herkes merak ediyor. Kimine göre “sil baştan bir değişikliğe gidecek”, kimine göre ise “aynen devam edecek” söylentileri ilçede konuşulan gündem maddelerinin birinci sırasında yer alıyor...
***
BAYRAMPAŞASPOR’DA YENİ BAŞKAN CENGİZ GÜNAYDIN
Sporun tecrübeli isimlerinden olan Cengiz Günaydın, yapılan olağanüstü genel kurul ile Bayrampaşaspor’un yeni başkanı oldu.
3 yıl önce 2. Lig’den 3. Lig’e düşen ve ilk yılında play-off, ikinci yılında play-off’lardan 2. Lig’e yükselen Bayrampaşaspor daha ilk yılında geldiği yere düştü.
Kulüp başkanı Yalçın Sırakaya ve yönetiminin tüm özveri ve çabalarına rağmen ligde tutunamayan ve küme düşen Bayrampaşaspor, kongresini yaptı ve başkanını seçti. Cengiz Günaydın daha önce Karagümrükspor ile 2. ve 3. Lig Kulüpler Birliği’nin başkanlığını yapmış tecrübeli bir isim. İnşallah Bayrampaşasporumuz adına hayırlı olur...
***
TEBRİKLER ŞAMPİYON
Bayrampaşa Belediyesi Bilgi Merkezi bünyesinde kurulan Bayrampaşa Bilgi Gençlik ve Spor Kulübü; basketbol, izcilik ve tekvando branşlarında geleceğin sporcularını yetiştirmeye devam ediyor. Kulübün başarılı sporculardan Bayrampaşalı Ömer Çayır, Türkiye’yi temsilen katıldığı Ukrayna Açık Uluslararası Tekvando Şampiyonası’nda altın madalya kazandı ve Bayrampaşamızın gururu oldu.
***
1. AMATÖR LİG’E ÇIKAN DOĞANSPOR’A TEBRİKLER
Yeni bir kulüp olmasına rağmen, 2. Amatör 7. Grup’ta lider Şehreminispor’un ardından 2. olarak 1. Amatör Lig’e çıkan Bayrampaşa Doğanspor’u tebrik eder, 1. Amatör Lig’de başarılar dilerim.
***
BİR KULÜP TEMEL OLARAK NEDEN BORÇLANIR?
1. Faaliyet gelirleri, faaliyet giderlerini karşılayamayan kulüpler, aradaki farkı gidermek için borçlanır.
2. Tesis yatırımı ve altyapıya yatırım nedeniyle borçlanır.
3. Oyuncu transferi nedeniyle borçlanır.
4. Mali piyasalardan, yani bankalardan borçlanırlar. Kredi kullanırlar.
5. Ortak ya da kulüp başkanı veya yöneticilerinden borç para alırlar,
6. Şirket hisselerini halka arz ederek ya da kısa vadeli bono veya orta ve uzun vadeli tahvil ihraç ederek sermaye piyasalarından borçlanırlar.
Kulüplerin gelir yapısı hangi gelirlerden oluşur?
Bir futbol kulübü ve bunların bileşkesi olan üst kuruluş, yani futbol liglerinin temelde dört ana geliri bulunuyor.
Bunlar;
1. Naklen yayın gelirleri,
2. Reklam, medya ve sponsorluk gelirleri,
3. Maç günü gelirleri 
4. Ticari ve diğer gelirler.
Kulüplerin giderleri nelerden oluşuyor?
Avrupalı kulüplerin gider kalemlerine bakıldığında, 2017-2018 Sezonu'nda toplam gelirleri 12.8 milyar Euro’ya ulaşan kulüplerin, gelirlerinden 1.6 milyar Euro daha fazla harcama yaparak toplam da 14.4 milyar Euro gidere ulaştıkları görülüyor. Giderlerin detayına bakıldığında ise; kulüplerin en fazla gider harcaması yaptıkları kalemin 8.2 milyar Euro’luk kısmının, yani toplam gelirlerinin % 64'ünün oyuncu, teknik adam ve kulüp çalışanlarına yapılan harcamalardan oluştuğu görülüyor. İkinci büyük gider kalemini ise %39'luk payı ve 5 milyar Euro’luk tutarıyla, kulüp operasyonel giderleri, yani faaliyet giderleri oluşturuyor.
Sonuç olarak;
Mevcut gelirlerinin giderlerini karşılayamaması nedeniyle açık veren kulüplerin borçlanmaya girdiklerini görüyoruz. Bu borçlanmaya etki eden faktörlerin başında kulüplerin net transfer harcamaları ve kulüp faaliyet giderlerinin kontrol altına alınamaması geliyor. Kısacası, yanlış transfer harcamaları, kulüp yönetimlerinin yaptıkları yanlışlıklar, kulüplerin fonlarının heba olmasına neden oluyor. Aslında bir kulübün borçlanması gereken tutar asla kulüp gelirinin yüzde yetmişini geçmemeli. Bu oranı geçen kulüpler ne yazık ki, bir borç sarmalına giriyor ve çıkamıyorlar. Sonuçta da yetersiz ve zayıf finansal yapı, kulübün sportif rekabette daha da geride kalmasına neden oluyor. Sportif performansın giderek düşmesi, zaman içinde kulübün rekabette ciddi ölçüde geride kalmasına yol açıyor ve bu durum, kulübün mali yapısını daha sıkışık hale getiriyor ve olay tamamen bir fasit daireye dönüşüyor.
***
BÜYÜKERŞEN’DEN BAYRAMPAŞA ÇIKARMASI 
23 Haziran’da yeniden yapılacak İstanbul seçimleri öncesi siyasi partilerin İstanbul dışındaki belediye başkanları ve milletvekilleri İstanbul’un ilçelerini gezerek seçmenlerle buluşuyor. Bayrampaşa CHP İlçe Yönetimi tarafından düzenlenen seçim programına eşlik eden Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, ilk olarak BATİAD’ı ziyaret etti. Büyükerşen, ardından Rumeli Balkan Federasyonu, İsmetpaşa Kültür ve Dayanışma Derneği ve Teknikspor Kulübünü ziyaret ederken, günün sonunda ise Yenidoğan Mahalles’inde bir vatandaşın evini ziyaret ederek burada iftara katıldı. 
***
İLGİNÇ BİLGİLER
Dünyanın en çok satan telefonu iPhone değil Nokia'nın 2003 yılında satışa çıkardığı ve 250 milyon satan Nokia 1100'dur.
Fermuarların üzerinde sıklıkla gördüğümüz YKK, Yoshida Kogyo Kabushikikaisha (okumadan geçtiğinizi tahmin ediyoruz.) isminin kısaltmasıdır...
Türkiye'de Barış ismini ilk olarak Barış Manço almıştır...
Psikologlara göre yalnızlık hissi, kimse sizi takmadığında değil, ilgisini beklediğiniz kişi sizi hiç takmadığında oluşur.
Steve Jobs Suriyelidir. Babası Abdulfattah Jandali adlı Suriyeli Arap'tır ve Jobs'u evlatlık vermiştir...
Bulunduğunuz yerde kuşlar uçuş yüksekliğini azalttıysa şiddetli soğuk veya fırtına yakın demektir.
Uruguay Devlet Başkanı José Mujica, maaşının% 90'ını hayır kurumlarına bağışlıyor ve 1.250 $'la geçiniyor...
Kanalizasyon kapağının kare, altıgen vs. değil de, daire şeklinde olmasının sebebi daire şeklindeki kapağın yan dönse de içeri düşmemesidir.
Sigara içen insanlar genelde uyku problemi yaşar ve tek yastıkla rahat edemez.

Tarih: 27 Mayıs 2019 Pazartesi    Hit: 917
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol