01 Haziran 2023 Perşembe   

SAĞLIKLI BESLENME İLE YAŞINIZI DURDURUN

SAĞLIKLI BESLENME İLE YAŞINIZI DURDURUN
 

Cildin yaşlanmasının önemli nedenleri arasında genetik faktörler ve çevresel koşulların olduğunu biliyoruz. Fakat beslenme ile bu durumu kendi lehimize çevirebileceğimizi biliyor muydunuz?
Cilt kolajen ve elastin ile güçlü ve sağlıklı formunu korumaktadır bu da beslenme ile desteklenebilmektedir. Bu besinler anti-aging besinler olarak da bilinmektedir.
İlk önemli nokta da tabi ki de su tüketimidir. Cilt kuruluğunun önlenmesinin yanında cilt bariyerinin güçlendirilmesi ile savunma sistemini güçlendirmektedir.
Diğer önemli konu ise açlık süresinin uzatılması sağlığı iyileştirici yönde yarar sağladığı ve yaşa bağlı morbidite riskini azalttığı fikrini desteklemektedir. Açlık süresinin uzatılmasının oksidatif hasarı azalttığı, yaşama oranını ve yaşlanmanın yavaşlatılmasını sağladığı çalışmalar ile bulunmuştur.

HANGİ BESİNLER ANTİ-AGİNG
ÖZELLİĞİNİ TAŞIR?
Havuç A vitamini içeriğinden dolayı cildin hem rengini düzenler, hem de gençleşmesini sağlamaktadır.
Portakal içerdiği C vitamini ile deri dokusunun gelişmesini sağlamakta yaşlanma etkilerine, kırışıklıklara karşı cildi korumaktadır. Kolajenin etkinliğini artırmaktadır.
Kırmızı biber C vitamini ve B6 vitamini bakımından zengin olmakla beraber içindeki karoten ile cilde ulaşan kan miktarını artırıp kırışıklıkları önlemektedir.
Kereviz stresle savaşıp akne oluşumunu engellemektedir.
Avokado iyi bir B ve E vitamini kaynağıdır ve kırışıklık önleyicidir.
Omega-3 açısından zengin besinler cildin canlılığını korumaktadır. Ceviz, fındık, badem, somon, keten tohumu, chia tohumu Omega-3 bakımından zengin besinlerdir.
Zerdeçalın, hem yaşlanma sürecini yavaşlattığı hem de kanserden koruyucu etkisinin olduğu saptanmıştır.
Polifenoller açısından zengin olan üzüm ve yeşil çay tüketilmelidir.
Ayrıca pek çok çalışmada D vitamini düzeyinin yüksekliği ile telomer uzunluğu arasında doğru orantı olduğunu gösterilmektedir. Bu da D vitamini düzeyi yeterli olan bireylerin diğerlerinden daha geç yaşlandıkları anlamına gelmektedir.
Yaşlanmayı geciktiren bir diğer önemli vitamin ise koenzim Q10’dur. Bir yandan DNA hasarından korur, bir yandan da kalp ve kas sağlığı için gereklidir. Koenzim Q10 kaynakları; az yağlı kırmızı et, yer fıstığı, brokoli, karnabahar, somon balığı ve ringadır.
Bu besinlerin dışında; tuzlu yiyeceklerden kaçınılmalı, alkol, çay ve kahve tüketimi sınırlandırılmalıdır. Düzenli olarak yürüyüş ve egzersiz yaşam şekline eklenmelidir.
Güzelliğiniz ve gençliğinizin arttığı sağlıklı mutlu huzurlu günler dilerim.

 


Dyt. Rabia Senanur Bağlı
Bayrampaşa Kolan Hospital
Beslenme ve Diyet Bölümü
(Metabolik Dizayn)

 

Tarih: 18 Mayıs 2023 Perşembe    Hit: 2117

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol