14 Nisan 2021 Çarşamba   

SADAKA TAŞI GELENEĞİ YAŞATILIYOR

SADAKA TAŞI GELENEĞİ YAŞATILIYOR
 

Ramazan ayına az bir süre kala ihtiyaç sahibi ailelere gıda kolisi yardımı başlayan Eyüpsultan Belediyesi, Osmanlı döneminde yaygın olan Sadaka Taşı geleneğini de yaşatmaya devam ediyor.
Eyüpsultan Belediyesi Osmanlı Devleti döneminde yaygın olan "Sadaka Taşı" geleneğini devam ettiriyor. 
Sadaka Taşları'ndan elde edilen gelirin tamamı ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor.
Medeniyetimizin mihenk taşlarından biri olan sadaka geleneğini sürdürmek, yardımlaşmaya özendirmek amacıyla Sadaka Taşı Derneği ile ortaklaşa yürütülen çalışmada, Eyüp Sultan Camii çevresinde 5 ayrı noktaya yerleştirilen Sadaka Taşları sayesinde 200'e yakın Eyüpsultanlı ihtiyaç sahibi öğrenciye de burs veriliyor.

SADAKA TAŞI NEDİR?
Osmanlı İmparatorluğu'nda uygulanan sadaka taşları genellikle 2 metre boylarında, silindir şeklinde olup şehirlerde, kasabalarda cami, çeşme yanı, hastane gibi yerlerde kurulan yardım taşlarıdır. Sadaka taşları işlek yerlerin dışında sadakayı alanın da vereninde kimse tarafından görülmediği tenha yerlere de kurulurdu. Eski İstanbul'da bilindiği kadarıyla Üsküdar çarşısındaki Mimar Sinan'ın yaptığı hamamın karşısında Gülfem Hatun Camii'nin avlusu, Üsküdar Doğancılar, Karacaahmet ve Fatih semtindeki Kocamustafapaşa gibi tarihi birçok yerde bulunurdu. Osmanlı toplumunda uygulanan bu hayır hasenat bir zarf içerisinde camilerdeki sadaka taşlarına bırakılması ve ihtiyacı olanların da bu serbestliği istismar etmeden o zarfın içerisinden sadece ihtiyacı olan kadarını almaları ile bilinirdi. 

10 BİN ADET GIDA KOLİSİ DAĞITILACAK
Eyüpsultan Belediyesi, Ramazan ayına az bir süre kala ihtiyaç sahibi ailelere gıda kolisi yardımı başlattı.
Yıl boyunca sosyal belediyecilik anlayışıyla Sosyal Ekonomik Destek (SED) birimi tarafından tespit edilen gerçek ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımında bulunan Eyüpsultan Belediyesi, Ramazan ayı öncesinde de yardım kolilerini vatandaşların evlerine ulaştırıyor. Bu kapsamda sahaya çıkan Eyüpsultan Belediyesi ekipleri ilçe genelinde mahalle mahalle dolaşarak içinde sıvı yağ, pirinç, bulgur, şeker, un, çay, makarna, salça, zeytin, reçel gibi temel gıda maddelerinin olduğu paketleri vatandaşlara ücretsiz bir şekilde teslim ediyor. Ayrıca ailelere pandemi nedeniyle maske ve kolonya dağıtımı da yapılıyor. Eyüpsultan Belediyesi 28 mahallede Ramazan ayına kadar 10 bin adet gıda kolisi dağıtmayı planlıyor.
Paketlerini teslim alan vatandaşlar paylaşma, birlik ve beraberlik ayı olan Ramazan ayı öncesi yapılan bu hizmetten duydukları memnuniyeti dile getirerek Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken'e teşekkürlerini iletti.

 

Tarih: 23 Mart 2021 Salı    Hit: 2441

Fotoğraflar
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol