04 Ağustos 2021 Çarşamba   

PSİKOLOJİK HARP

 

COĞRAFİ açıdan ülkemiz, bir yandan stratejik fırsatlara açık ve bir o kadar da riskler ile karşı, karşıyayız. Küreselleşen dünya'da ülke olarak kendi menfaat çıkarlarımızı korumak zorundayız. Askeri, ekonomik, coğrafi, istihbar i yeni dünya düzeninde bizde varız, hem Devlet olarak hem Türk milleti olarak. 
Yaşadığımız 21'nci yüzyıl Enformatik çağdır. Bilgi ve teknoloji çağının yoğun yaşandığı bir yüzyıldır. Peki, bu yüz yılın düşmanları, aktörleri değişmedi, sadece değişen çağa uygun savaşlar oldu. Nedir bu savaşlar? 
Psikolojik savaşlar, propaganda, enformasyon savaşı etki ve nüfuz ajanlığı, algı yönetimi, siber saldırılar, biyolojik savaşlar, doğal afet harp savaşları, örtülü operasyonlar. Evet bu saydığım savaş türleri pek bilinmez ama perde arkasında yarı açık, yarı örtülü bu savaşı devletler sürdürürler. Bizde ülke olarak bu savaşın içindeyiz ve üzerimize her alandan saldırıyorlar. Operasyon çekiyorlar. Ajanlar artık saha da değil masa başında, sosyal medya sayfalarında algı operasyonları ile zihinleri işgal etme savaşı vermektedirler. Görüyoruz son 3 yıldır ülkemiz üzerine muazzam şekilde psikolojik savaş yürütüyorlar. Suriye'de yaşanan savaş üzerinden. Şehitlerimiz üzerinden, siyasetçilerimiz üzerinden toplumun her kesimine psikolojik operasyonlar çekiyor gizli servis ajanları. Enformatik çağda yapmamız gereken tek şey. İtibar etmeyeceğiz böyle haberlere ya da paylaşılan emare video, resim gibi .
Sosyal iletişim alanlarındaki yapılan algı savaşlarına toplum olarak çok çabuk kanıyoruz ve toplumu endişe, kaygı, korkuya sürükleyecek ümitsizlik, güvensizlik, belirsizlik, moralsizlik, inançsızlık, kontrolsüz yanlış yere yönlendirilen öfke, nefret, ötekileştirme, düşmanlaştırma, şeytanlaştırma gibi bu tip haberler böyle amaçlar ile kurgulanır. Bu tür paylaşımlara resmi açıklama gelmeden inanmayın, paylaşmayın istedikleri de bu toplumu çaresizliğe sürüklemek algısal olarak zihinlerde savaşı kazanmak.
Psikolojik harbin belli bir cephesi yoktur. Bu savaş barışta da devam eder ve bu yüzden her yer bir cephedir. Sokaklar, kahvehaneler, sinemalar, hatta evlerin içi bile birer cephedir. Yani düşman her yerde ve her zaman mevcuttur. Psikolojik harbin belli bir zamanı yoktur. Psikolojik harp barışta, savaşta, savaştan sonra her zaman ve her yerde devam eder. Psikolojik harp gözle görülmeyen, elle tutulmayan malzeme ile yapılır. Bu malzeme sözler ve fikirlerdir. Yani psikolojik harbin silahı geliyorum demez. O ancak uyanık olanlar tarafından anlaşılabilir ve hissedilebilir. Psikolojik harpte askerler üniforma giymezler, onlar bir toplumun içinde, hatta en yakınında bile olabilirler. Dost sözlü, güler yüzlü davranışlarla insanları kendi ulusuna ve vatanına bilmeden kötülük yapmaya sevk edebilirler. Ayrıca psikolojik harbin verdiği zayiat, yaptığı zararlar gözle görülemez, hemen fark edilemez. Bu yüzden gerekli önlemlerin alınma zamanı geçebilir.
Millet olarak yediden, yetmişe uyanık olmak zorundayız.

Tarih: 14 Ekim 2020 Çarşamba    Hit: 5295
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol