09 Ağustos 2022 Salı   

PRP TEDAVİSİ NEDİR?

PRP TEDAVİSİ NEDİR?
 

PRP (Platelet Rich Plasma), veya Trombositten Zengin Plazma, hastanın kendi kanıyla hazırlanan ve doğal yolla iyileşmenin uyarılmasını sağlayan bir tedavi metodudur. Hastadan 10ml kadar kan alınır ve özel kitler içerisinde kanın bazı kısımları ayrıştırılır. Bu ayırım ile PRP (Trombositten Zengin Plazma) ve PPP (Platelet Poor Plasma) (Trombositten Fakir Plazma) elde edilir. Elde edilen bu karışımlar birçok tıp branşında, farklı tedaviler için kullanılmaktadır.

• PRP TEDAVİSİNDE VÜCUDA BİR İLAÇ
UYGULANIR MI? 
PRP tedavisinde vücuda sadece kişinin kendi kanından elde edilen bir sıvı uygulanmaktadır. Kanın ayrıştırılmış kısmı sadece kanın bir çeşit plazmasını içermektedir. Vücuda başka bir ilaç uygulanmamaktadır.

• PRP NASIL İYİLEŞME SAĞLAR? 
Trombositler/Kan pulcukları temelde kanın pıhtılaşması görevini üstlenirler. Ayrıca birçok büyüme faktörünü de içermektedirler. PRP oluşturulurken yaklaşık 2-6 ml bir plazma elde edilir. Ve bu sıvı birçok büyüme faktörünü konsantre bir şekilde içermektedir.  Bu sıvının vücuda uygulanması ile uygulama bölgesinde yoğun bir onarım süreci başlar. Bu süreç zedelenmenin türü ve miktarına göre, tamir olan dokunun kendini yenileme süresine göre farklı süreleri kapsar.

• PRP TEDAVİSİ HANGİ TIP ALANLARINDA UYGULANMAKTADIR?
PRP uygulaması kas-eklem sistemi rahatsızlıklarında, kadın hastalıkları ve doğum kliniklerinde, medikal estetik uygulamalarda, diş hekimliğinde ve daha birçok alanda uygulanabilmektedir.

• FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON BRANŞINDA HANGİ DURUMLARDA PRP TEDAVİSİ UYGULANMAKTADIR? 
1-Eklemlerin kireçlenmeleri
2-Bağ yırtıkları
3-Menisküsler ve diğer eklem kıkırdakların zedelenmeleri ve yırtıkları
4-Tenisçi dirseği, golfçü dirseği, tendinit gibi durumlar
5-Topuk dikeni
6-Ortopedik operasyonlardan sonra
7- Bel ve boyun fıtıkları vb. durumlarda PRP tedavisi uygulanmaktadır.

• FİZİK TEDAVİ YAPTIRAN HASTALARDA PRP UYGULANIR MI?
Altta yatan hastalığın derecesine bağlı olarak fizik tedavi uygulanırken de PRP uygulanmaktadır. Fizik tedavi ile beraber uygulama, hem tedavinin fazlarını daha hızlı geçmeye yardımcı olur hem de toplam tedavi süresini kısaltmaya yardımcı olmaktadır.

• PRP TEDAVİSİ KAÇ SEANS OLARAK UYGULANMAKTADIR?
PRP tedavisinde süreyi belirlemede birçok faktör göz önüne alınır.
1- Doku hasarının yaygınlığı ve derecesi
2- Hastanın yaşı
3- Eşlik eden hastalıkların varlığı (Diabet, romatizmal hast. vs)
4- Kişinin iyileşme kapasitesini etkileyen diğer durumlar (Sigara veya başka maddelerin kullanımı)
5- Hasarın devam edip etmediği (Mesleki faktörler vs..)
Bu faktörlere göre hekim yaklaşık olarak bir terapi süreci öngörebilir. Ancak en doğru sonuca, tedaviye vücut yanıt verdikçe alınan yanıta bakılarak karar verilir.

• PRP TEDAVİSİNİ KİMLER UYGULAMAKTADIR?
PRP tedavisini sadece tıp doktorları ve diş hekimleri uygulamaktadır.

• PRP TEDAVİSİNDE YAN ETKİ GÖRÜLÜR MÜ?
PRP tedavisinde vücuda bir ilaç uygulanmadığı için ilaç yan etkisi görülmez. Ancak uygulanan hücreler içeride açılır ve çeşitli faktörler salgılarlar. Buna bağlı ilk uygulamayı takip eden saatlarde (genellikle 1-3 gün kadar) ağrı, ısı artışı vb. belirtiler olabilir. Bu zaten PRP’nin etki mekanizmasının bir sonucu olduğu için ağrı kesici vs. ile bunun durdurulmaması gerekir. Nadiren çok şiddetli ağrı olan hastalarda Paracetamol/buz uygulaması gerekebilmektedir.

• PRP TEDAVİSİNİN UYGULANMAMASI GEREKEN DURUMLAR NELERDİR?
Kanser öyküsü olanlar, kan sulandırıcı ilaç kullananlar, bazı kan hastalıklarının olduğu kişiler, gebeler, emziren annelere uygulanmaz.
Tedavi bölgesinde aktif bir infeksiyon varsa uygulanmaz.

Uzm. Dr. Feyza Akgün
Özel Rami Hastanesi
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı

Tarih: 21 Temmuz 2022 Perşembe    Hit: 6844

Fotoğraflar
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol