05 Ağustos 2020 Çarşamba   

Muhammed SANCAKTAR / Bosna Sancak Kültür ve Yrd. Derneği Bşk. / Bayrampaşa Rumeli Balkan Platformu Bşk. / Geniş Açı

KOSKOCA BİR YIL GELİP GEÇTİ!

 

KIYMETLİ dostlar;
Geçen yıl  bu zamanlar, 2018 yılını uğurlayıp 2019’u karşılamaya hazırlandığımız günlerde sizlere buradan şöyle yazmıştım:
‘’2019 yılında Türkiye’nin her alanda atılıma geçerek 2023 vizyonuna uygun hedefleri gerçekleştirmesini ve ekonomiyi daha da sağlam temellere oturtmasını bekliyoruz. Ekonomi alanında  ülkemizde enflasyon, faiz ve döviz kurunun daha da düşmesi gerektiğini ve düşeceğini umut ediyor ve bekliyoruz. İhracatımızın 2019 yılında daha da artacağını, cari açığın azalacağını tahmin ediyoruz. 31 Mart 2019’da ülkemizde yapılacak mahalli idareler genel seçimlerinin sükûnet ve suhȗlet içinde geçmesi, ülkemiz ve milletimiz için hayırlı işler yapacak olanların seçilerek iş başına gelmesi en büyük istek, dilek ve temennimizdir. Böyle olacağına olan inancımız da tamdır. Karamsar değiliz, umutsuz değiliz, güzel günlerin bizleri beklediğine olan inancımızı hep koruyoruz. Yeter ki biz de bunun için biraz çaba sarf edelim.’’
Zaman adeta su gibi akıyor koskoca bir yıl gelip geçti. O gün yazdıklarıma şöyle bir baktım da temenni ve dileklerimizin hemen hemen büyük bir kısmı yerine gelmiş gibi. Ekonomimiz 2018 yılında dış güçlerin yaptığı müdahale sonucu sarsılmasına rağmen 2019’da toparlandı ve daha sağlam temellere oturdu. Döviz kurundaki hızlı, anormal ve spekülatif artış durdu, olağan seyrine geldi. Enflasyon % 20 sevilerinden % yüzde 10’lara geriledi. İhracatımız 2019’da tüm zamanların rekorunu kırdı. Cari açık % 20 civarında azaldı. 2019 yılında yapılan mahalli idareler seçimleri sükûnetle sonuçlandı. Kazananın kim olmasından ziyade demokrasimizin bu büyük sınavdan başarıyla çıkması önemliydi ve öyle de oldu. Zira tüm dünyanın gözü ve kulağı bu seçimlerde ve ülkemizin üzerindeydi.
Ortadoğu’daki karışıklığın devam etmesi nedeniyle ülke ve millet olarak milli birliğimize ve bekamıza yönelik tehdit ve tehlikelere karşı gereken cevabı verdik ve vermeye devam ediyoruz. PKK terörü 2019’da bitme aşamasına geldi. Barış Pınarı Harekatıyla sınırlarımız ve Suriye’nin Kuzeyinde yaşayan sivil ve masum halklar can güvenliğine kavuştu. Birçoğu ülkemizden memleketine geri döndü.
Gerek BM, gerek NATO  ve diğer uluslararası örgütlerde devletimiz ve milletimizin aleyhine olan her şeye rest çekilerek masada da dediğimiz oldu ve milletçe bundan büyük bir prestij elde ettik. Tüm bunlar, milletimizin birliği, hükumetimizin ve Cumhurbaşkanımızın güçlü idaresi sayesinde oldu. Türkiye’nin güçlü bir devlet olduğunu dost düşman herkes öğrendi.
 İnanın 2020 daha da güzel olacak. Ekonomi, hukuk, güvenlik ve daha bir çok alanda başlatılan hamleler, planlar tek tek hayata geçirilecek. Terör tamamen yok olup gündemimizden çıkacak. İşsizlik önlenecek. Kısacası 2020 yılı, yani TBMM’nin açılışının 100. yılı inanıyorum ki her alanda Türkiye’nin yılı, aziz milletimizin yılı   olacak. Sizler de inanın. Yeter ki bu birlik ve beraberliğimiz bozmayalım.
2020 yılının şimdiden sizlere sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini diliyor, yeni yılınızı en kalbi duygularımla kutluyorum.Kalın Sağlıcakla…

Tarih: 17 Aralık 2019 Salı    Hit: 852
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol