20 Ekim 2020 Salı   

KÖKEN SORUNLARI YANITLADI

KÖKEN SORUNLARI YANITLADI
 

Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, sosyal medya üzerinden canlı yayınlanan Eyüpsultan Gündemi programında vatandaşlardan gelen soruları yanıtladı.
Eyüpsultan Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden Mehmet Aktaş'ın sunduğu programa, Başkan Deniz Köken'le birlikte Eyüpsultan Belediyesi birim müdürleri de katıldı.
Başkan Deniz Köken, vatandaşlardan gelen soruları içtenlikle yanıtlarken, birim müdürleri de müdürlükleriyle ilgili gelen soruları canlı yayında yanıtlayarak vatandaşları bilgilendirdi.

YAYINA 2 BİN SORU GELDİ
Büyük ilgi gören canlı yayına toplamda 2 bine yakın soru geldi. Canlı yayın süresi yetmediğinden dolayı cevaplanamayan sorular, yayın sonrası ilgili müdürlüklere iletildi.
Başkan Deniz Köken ve birim müdürleri, bir saat süren yayın boyunca Pandemi sürecinde belediyenin yaptığı çalışmalardan, kentsel dönüşüme; Sosyal Destek hizmetlerinden, hayata geçirilen yeni projelere kadar yapılan çalışmalar ve hizmetler hakkında vatandaşları bilgilendirdi, açıklamalarda bulundu.

"BÜYÜKŞEHİR'İN 15 AYDA EYÜPSULTAN'A AÇTIĞI TEK ŞEY HALK EKMEK, NİYE KAPATALIM"
Programda bir vatandaşın "Eyüpsultan Belediyesi İBB'ye ait Halk Ekmek büfesini kaldırdı"
 şeklinde çıkan haberi sorması üzerine konuya açıklık getiren Başkan Deniz Köken, şu açıklamaları yaptı: 
"Vatandaşımız sormasa ben bunu gündeme bile almayacaktım, çünkü çok basit ve çok sağlıksız olarak büyütülen bir konu. O yüzden vatandaşımıza teşekkür ediyorum sorduğu için. Büyükşehirle değil, bu halk ekmek büfesi diyaloğu şöyle geçiyor. İlçe belediyesi ve Halk Ekmek kendi arasında yazışırlar. Vatandaş gelir ‘ben burayı istiyorum’ der. Orası uygunsa ilçe belediyesi olur verir. Halk Ekmek de ona vermek istiyorsa bayi verir. En yakın mesafeye sayarlar, başka bir halk ekmek büfesi ile arasında kaç metre mesafe var. Trafiği engelliyor mu,  yolu engelliyor mu gibi kriterlere bakarlar. Bunların hiçbirisi yapılmadan büfe oraya konmuş. Bizim arkadaşımız da ‘bunun bir prosedürü var niye uygulamadınız’ diye sormuş. Biz fırıncılarla ortak değiliz, halk ekmeği kuran sistemin içindeyiz. Antalya'da Halk Ekmeği hayata geçirmiş, uygulamış, insanların kamu eliyle daha kaliteli ekmek yemesini sağlayabilecek yatırımlar yapmış bir insanım. Onun için bu abartılan, küçük bir şeyde fırtına kopartılan bir konu. Zira Büyükşehirin 15 ayda Eyüpsultan'a açtığı tek şey de Halk Ekmek Büfesi. Onu niye kapatalım ki zaten. Teşekkür ediyoruz 15 ayda bir halk ekmek büfesi açtıkları için."

AKPINAR MAHALLESİ’NİN DOĞALGAZ VE İMAR SORUNU ÇÖZÜLECEK
Programda gelen sorulardan biri de Eyüpsultan'ın kırsal mahallelerinden biri olan Akpınar Mahallesi’yle ilgili doğalgaz ve imar sorunu oldu.
Facebook üzerinden gelen soruda vatandaş, Akpınar Mahallesi'nde doğalgaz olmadığını ve imar durumu hakkında bilgi almak istediğini belirtti.
Soru üzerine Başkan Deniz Köken’den doğalgaz ile ilgili espirili bir yanıt gelerek, diğer sorulara da şöyle değindi:
"Akpınar Mahallesi’nin karşısında doğalgaz bulduk.Bundan sonra doğalgazla ilgili bir sorun yaşayacaklarını düşünmüyorum. Komşuda pişer Akpınar'a da düşer diye umut ediyoruz.
Akpınar’ın bu tür sorunları olduğunu biliyoruz, yetkililerle de görüşüyoruz. Toplamda Eyüpsultan'da altı kırsal mahalle var ve genelinde de imar sorunu var. Köylerdeki imar problemiyle ilgili genel olarak çalışıyoruz. Bakanlıkla da görüşüyoruz, yetki konusunda anlaşmaya vardığımızda oraya bir plan yapacağız" 

EL EMEĞE FESTİVALİ YAPILDI
Eyupsultan’a yönelik bir çok projelerinin bulunduğunu belirten başkan Deniz Köken, koronavirüs pandemisi döneminde bile çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, yakın dönemde Eyüpsultan Belediyesi Kadın ve Aile Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde, Eyüpsultanlı kadınların ev ekonomilerine katkı sağlamaları amacıyla ve el emeği ürünlerini daha fazla kişiye ulaştırmaları adına geçtiğimiz Şubat ayında ilki gerçekleşen Eyüpsultan El Emeği Ürünleri Festivali, bu kez pandemi dolayısıyla açık havada sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına uygun bir şekilde düzenlediklerini söyledi. Başkan Köken, Festival kapsamında filografi, dikiş, nakış, ebru sanatı, amugrimi, örgü çeşitleri ve çeyizlik birbirinden güzel el emeği göz nuru ürünler sergilenip satışa sunulduğunu ifade etti.

ODAYERİ’NDE SERA KURULDU
Eyüpsultan Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından Odayeri Mahallesi’nde iki adet sera kurulurken, ilk hasata başkan Deniz Köken de katıldı. 
Bölge halkını tarım konusunda desteklemek, üretime teşvik etmek, böylelikle ekonomik olarak katkı sağlamak için kurulan seralarda dört mevsim üretim yapılacak.
İlk etapta Eyüpsultan Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından çalışma yapılan seralarda, ilerleyen dönemde bölgede bulunan vatandaşlar da üretime katkıda bulunacak. Böylelikle bölgede tarımla uğraşan vatandaşların desteklenmesi ve Odayeri’ndeki ekonomik kalkınmanın gelişmesi amaçlanıyor.
Serada yazın salatalık, biber, domates kışın da tere, kıvırcık, turp, maydanoz gibi sebzeler yetiştirilecek.
Odayeri’ndeki seralarda vatandaşlar tarafından yetiştirilen ürünler, Alibeyköy’de kurulacak olan halk pazarında satışa sunulacak.

KÖY PAZARLARI KURULACAK
Eyüpsultan Belediyesi ilçede vatandaşların kendi yetiştirdikleri sebze, meyve gibi ürünleri satabileceği Köy Pazarları kuruyor. Pazarların ilki Kemerburgaz Mithatpaşa Mahallesi Abdülhamit Han Caddesi üzerine kurulacak.Kurulan pazar yerinde 3 adet dükkan bulunacak. Bu dükkanlarda ilçede vatandaşların yetiştirdiği sebze ve meyve gibi ürünlerin yanı sıra reçel, salça gibi ev yapımı ürünler de satılabilecek. Çalışmaların devamında Alibeyköy ve Kurtkemeri Sosyal Tesisleri’nin bulunduğu alana da Köy Pazarı kurulacak.
Vatandaşların kolayca ulaşım sağlaması ve alışveriş yapabilmesi için farklı noktalara kurulacak Köy Pazarları, buralarda satış yapan vatandaşların ev ekonomilerine de katkı sağlayacak. Bölgede tarım yapan üreticiler, 02124400435 numaralı telefondan Zabıta Müdürlüğü'ne başvuru yapabilecekler.

Tarih: 01 Eylül 2020 Salı    Hit: 4577

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol