09 Ağustos 2022 Salı   

KATARAKT

KATARAKT
 

Katarakt, gözümüzün içinde bulunan şeffaf merceğin bozulması ve saydamlığını kaybetmesine denilmektedir.
Doğal olarak, insan yaşlandıkça vücuttaki hücreler ve organlarda yaşlanır, 40-45 yaşlarında gözümüzün içindeki merceğin esnekliği azalır ve sonuçta yakın görme bozulmaya başlar (presbiyopi), 55-60 yaşlarından sonra merceğin saydamlığı azalır ve sonuçta görme keskinliği ve kalitesi azalır ve bu kataraktın başlaması demektir.

Kataraktın belirtileri Nelerdir?
Bulanık görme,
Puslu görme,
Işıktan rahatsızlık ve ışıklı ortamda görme azalması
Tek göz kapalı iken çift ve gölgeli görmek,
Renkler de solukluk,
Yakın gözlüğüne ihtiyacın azalması,
Yakını gözlüksüz görür hale gelmek.

Katarakt çeşitleri nelerdir?
1) Birincisi ve en sık görüleni 50 yaş sonrası başlayan genelde 60 yaş sonrası ameliyatlık düzeye gelen senil yani yaşlanma kataraktıdır.
2) Konjenital (doğumsal) kataraktlar. Bu tür kataraktlar doğumdan sonra fark edilirler ve genellikle bebeğin anne karnında gelişimini etkileyen faktörlerin sonucunda oluşmuşladır.
3) İkincil kataraktlar: Travma sonrası, göz içi iltihapları (üveit), bazı sistemik hastalıklar ve kortizonlu ilaçlar kullanımı sonrası ortaya çıkan kataraktlardır.
Katarakt tanısı göz doktorun yapacağı detaylı bir muayene ile konulur. Biomikroskopik ve funduskopik muayene özellikle sarı nokta ve diğer retina hastalıkları açısından çok önemlidir.

Kataraktın tedavisi
Kataraktın ilaçla veya gözlükle tedavisi mümkün değildir. İlerlemesini de durdurabilecek etkili bir yöntem yoktur. Tek tedavisi ameliyattır. Ameliyatta, FAKO (Fakoemülsifikasyon) yöntemiyle şeffaflığını kaybetmiş olan göz merceği alınır ve yerine yeni bir suni göz merceği yerleştirilir.
Kişinin yaşam tarzı ve mesleğine uygun olan doğru göz içi merceğinin seçimi çok önemlidir. katarakt cerrahisi sonrası takılan farklı göz içi merceği çeşitleri vardır.

Monofokal lensler
Tek bir mesafeden en iyi görüşü sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Monofokal lens tercih edilen hastalarda çoğunlukla göz içi merceği uzak görüş için ayarlanır ve yakın görüş için okuma gözlüğü verilir.
Multifokal (çok odaklı) veya akıllı mercekler yakın, uzak ve ara mesafeyi görebilmek için tasarlanmış  ve genellikle hastaların gözlük ihtiyacını ortadan kaldırır.

Op. Dr. Muhammed Enveri
Bayrampaşa Kolan Hospital
Göz Hastalıkları Bölümü

Tarih: 19 Temmuz 2022 Salı    Hit: 8040

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol