18 Ocak 2019 Cuma   

Şerafettin KURT / BATİAD Yönetim Kurulu Başkanı / Ekovizyon

KALDIĞIMIZ YERDEN DEVAM

 

BAYRAMPAŞA’ya, bölgemize, ülkemize daha fazla hizmet edebilmek için 2010 yılında Bayrampaşa Tekstilci ve Sanayici İşadamları Derneği’ni (BATİAD) bir grup arkadaşımızla birlikte kurmuştuk. 
Hedefimiz ülkemize daha fazla döviz kazandırmak ve birlikte kalkınmayı sağlamaktı. Şükür ki kurulduğu günden bu yana epey bir mesafe kat ettik. Güzel işler yaptık. Son yaptığımız yönetim kurulu toplantısı sonrasında Aydın Erten bey görevi bana devretti. Yönetim kurulumuz tarafından oy birliği ile başkan seçildim. Aydın Erten yönetimimizde görevine devam edecek. Benden önce görev yapan Aydın Erten ve Doğan Bakırcı kardeşime de yaptıkları hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum. Bu bir bayrak yarışı. Bayrağı yönetim kurulundaki arkadaşlarımız ve bize gönül veren üyelerimizle birlikte en üst seviyelere çıkaracağımıza inanıyorum. Kaldığımız yerden devam edeceğiz.
Bayrampaşa tekstil piyasasını, imalat yapan fabrikalarımızı daha da hareketlendirmek ve turist çekmek amacıyla ilk önce önümüzdeki aylarda bir defile düzenleyeceğiz. Defile için ünlü modacı Niyazi Erdoğan ile anlaştık. Niyazi Erdoğan sağ olsun bizi hiçbir zaman yalnız bırakmadı. Sektörümüz ve biz Erdoğan’ı yakından tanıyor ve takip ediyoruz. Ünlü modacı Niyazi Erdoğan Bayrampaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Moda Tasarım Bölümü öğrencilerine zaten mihmandarlık yapıyor. Öğrencilerimize, geleceğin tasarımcılarına hiçbir karşılık beklemeden yön veriyor, bilgi-birikimini aktarıyor. Yapılacak defilede lisedeki öğrenciler tasarımlarını sergileyecek. İhracatçıları Birliği’nin de destekleriyle yapılan bu projede olmak onur verici. Umarım yapılacak defile ve hazırlanacak koleksiyon sonrası sektöre yeni tasarımcılar katılır ve sektörün açığı bir nebze olsa kapatılır. Hani diyorlar ya AR-GE, inovasyon çok mühim diye gerçekten çok mühim. Çünkü farklı ve kaliteli olan ürün dünyanın her yerinde­­ para ediyor.
Tabii bunları yaparken ara eleman ihtiyacı ülkemiz için ciddi sıkıntı oluşturmaya başladı. Dikkat ediyorum fabrikalarımızda, atölyelerimizde artık ara eleman ihtiyacı had safhaya çıktı. İmalathanelerimizde artık kendi insanımız çalışmıyor. Mültecilerin imalathanelerde çalışma oranı her geçen gün artıyor. Bu bir yandan kendi insanımız için işsizlik demekse de, işletme sahipleri için bir açıdan rahatlık oluyor. İşletmeler aradığı personeli daha kolay buluyor. Her ne olursa olsun ara eleman ihtiyacının giderilmesi için ciddi projelere ve teşviklere ihtiyaç var. Şu anda ciddi anlamda piyasada römeyözcü açığı var. Römeyözcülerin maaşı ortalama 3 bin TL. Gerçek söylüyorum. 3 bin TL’ye çalışacak personel bulamıyoruz. Niye? Çünkü teşvik edilmiyor. Bankada çalışan kişi belki de daha az maaş alıyor ama daha prestijli diye, insanlar bankada çalışmayı tercih ediyor. Bu algıyı da değiştirmek için teşvik önemli diye düşünüyorum.
Kurulduğu günden bu yana Paşavizyon Gazetesi’ni ve Cemil Sağlam kardeşimizi tanıyorum. Kendisi bölgeyi tanıyan değerli bir insan. Bundan sonra ben de Paşavizyon ailesi içerisinde olacağım ve izlenimlerimi, bilgimi sizlerle paylaşacağım. Geleceğe dönük umutlarımız var. Kalın sağlıcakla…

Tarih: 17 Nisan 2018 Salı    Hit: 772
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol