04 Haziran 2020 Perşembe   

Adem DİŞÇİ / Bilişim ve Yazılım Uzmanı - Oyuncu / Teknoloji ve Sanat

GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİLER

 

MERHABA Sevgili Paşavizyon okurları;
Hepimiz teknoloji çağında yaşıyoruz ve bununla birlikte bizlere çok yenilikçi araçlar verilmeye başlandı. Akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarların yanı sıra küçük ve giyilebilir teknolojiler geleceğimizde oldukça yer kaplayacak. Sağlık sorunlarından Güvenlik sorunlarına eğitim alanlarından askeri alanlara pek çok ticari sektörde ve kişisel kullanıma kadar her yere ulaşacaktır..
Giyilebilir Teknoloji Piyasasındaki Büyüme
Mobil ağ teknolojisindeki ilerlemeler ve kullanım alanlarının genişlemesi, giyilebilir teknolojinin de gelişmesine zemin hazırladı. Bluetooth kulaklıklar, akıllı saatler ve çevrimiçi gözlükler insanlara kablosuz bağlantı ile verilere ulaşma imkanı verdi. Tüm endüstri insanların kişisel ihtiyaçları doğrultusunda gerek duydukları verilere ve bilgilere ulaşabilmesini kolaylaştıracak giyilebilir teknoloji cihazları için uygulama geliştirmeye başladı. Hareket takibi yapan cihazlar, sosyal paylaşım çılgınlığının ardından kendilerini ilk gösteren giyilebilir teknoloji cihazları oldu. Sonrasında ise, bileğinizde ekranların olması normal hale geldiği için, bunu geliştirmek kaçınılmaz bir hal aldı.
Giyilebilir Teknolojinin Geleceği
Giyilebilir teknoloji hem pazar açısından hem de veri toplama işinde oldukça değerli bir fırsat yarattı. Bu cihazlar bulunduğunuz yere göre reklam verilmesinden, mağazanın ziyaret ettiğiniz bölümlerinin takibe kadar birçok alanda satıcıya fayda sağladı.
Peki kişilerin ve yönetmeliklerin özel hayata verdiği değer bir yanda dururken, firmalar bu cihazlardan toplanan verileri nasıl kullanabilecek? Tabii ki her geçen gün daha fazla insanın bu cihazları kullanabilmek adına verdikleri izin sayesinde.
Giyilebilir teknoloji altın çağını yaşarken, 
gelecekte bizi bu alanda neler bekliyor? 
MİT (Güvenlik): Massachusetts Institute of Tech Üniversitesi’nin giyilebilir teknoloji alanında dikkat çeken bir başarı sahibi olmasının nedeni var. Hemen her hafta MIT’den parlak zekaya sahip biri, yeni bir giyilebilir teknoloji fikri ile ortaya çıkıyor ve bizi geleceğe bir adım daha yaklaştırıyor. Vücut ısısını ölçen teknolojilerden akıllı geçici dövmelere kadar MIT’de ortaya çıkan her fikir ile ilgili bu sene prototip görebiliriz.
SAĞLIK: Giyilebilir teknoloji üretmenin en zor taraflarından birisi de, onu yeterince küçük yapabilmektir. Akıllı bantlar için ise böyle bir sorun yok. Gelişmiş teknolojiler için fazlasıyla yere sahip bantlar için Qualcomm, Samsung ve E Ink gibi firmalar çalışmaya başladı bile. Dev firmaların işe el atması, yakın zamanda bu bantların sağlık durumu kontrolü için standart hale geleceğini gösteriyor.
YUTULABİLİR TEKNOLOJİ: Yutulabilir teknolojinin geleceği oldukça parlak görünüyor. Nanoteknoloji sayesinde, örneğin; kanseri tespit etme savaşma konusunda önemli adımlar atılabilir. Bu bahsettiğimiz gelecek sanılandan çok daha yakın. Doktorlar artık akıllı ilaçlarla sadece vücudunuzun içerisinden ateşinizi ölçmekle kalmayacak, kullandığınız ilaçların doğru bir şekilde hedefine ulaşıp ulaşmadığını da kontrol edebilecek. Saygılarımla…

Tarih: 17 Eylül 2019 Salı    Hit: 687
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol