14 Aralık 2019 Cumartesi   

GENÇLER OTAĞI SINIRLARINI GENİŞLETİYOR

GENÇLER OTAĞI SINIRLARINI GENİŞLETİYOR
 

Bayrampaşa Belediyesi Bayrampaşa Gençlik Merkezi’nde (BAYGEM) Aralık 2017’de BAYGEM Eğitim Koordinatörü Hakan Gezer önderliğinde kurulan “Otağ Platformu”, imza attığı projelerle farkındalık oluşturmaya devam ediyor.
Kurulduğunda sadece 7 üyesi bulunan ve bugün 50 üyeye ulaşan “Otağ Platformu”, üye sayısını artırdığı gibi Bayrampaşa dışında yaptığı projelerle de sınırlarını genişletiyor.
Kendilerini; fikri ve vicdanı hür, milli-manevi değerleri ile yoğrulan bir gençlik olarak tanımlayan “Otağ Platformu” üyelerinin sloganı ise “Okur-yazar, hayra vesile olur…”
Bu slogandan hareketle farklı görüşlerde birçok eseri okuyan ve bunları kendi potasında eriterek kendisiyle aynı düşüncede olmayanlara da saygı duyması gerektiği bilincine ulaşan gençler her ay çıkardıkları Fanzin (amatör dergi) ile de kalemi güçlü nesillerin yetişeceği sinyalini veriyor.
Sloganlarının ikinci bölümünde yer alan “Hayra vesile olur” kısmı için de Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak adına kişinin ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunması yani infak kültürünü yaşam tarzı haline getiren “Otağ Platformu” üyeleri, toplumsal duyarlılığa dikkati çekmek için ürettikleri projelere yine kendileri kaynak yaratarak birçok kişinin yüzünde tebessüm oluşturmayı başardılar. 
Bugüne kadar Bayrampaşa’da ihtiyaç sahibi 17 aileye ulaşan “Otağ Platformu” üyeleri, Yeşilay ve Kızılay gibi kurumlarla ortak yürüttüğü projelerle de adından sıkça söz ettiriyor.

GEZER: YOLUMUZ DİKENLİ, AYAĞINI SEVEN GELMESİN!
Otağ Platformu’na ilişkin “Gelecek, gençliğin elleri üzerinde yükselecektir. Dünden bugüne miras taşınanların zemininin sarsılmadan geliştirilmesi gençlerin asli görevidir.” diyen BAYGEM Eğitim Koordinatörü Hakan Gezer, şu açıklamalarda bulundu:
“Gençler çeşitli okuma programları ile kişisel ve toplumsal yönden fikri ve manevi gelişimlerini sağlamaya çalışıyorlar. Bu okumalardan çıkardıkları sonuçlar ile evrensel ve toplumsal olarak ortak zemin oluşturarak, fikri yönden daha iyiyi eylemeyi amaç ediniyorlar. Milli-manevi değerlerine bağlı, evrensel bir geniş görüşlülük ile araştıran ve makul öneriler getirebilen neslin bir parçası olmanın gayretindeler.  Okuduklarından çıkardığı sonuç ile kalemi güçlü nesillerin yetişmesini hedefliyorlar ve bu yolda her aya mahsus bir adet fanzin çıkarıyorlar. Bu fanzinde kendi yazım yeteneklerini de sergileyebilme şansları oluyor. Sadece kendi içlerinde değil, dışarıyla da bağlantı kurup ihtiyaç duydukları seminerleri alıyorlar. Gerek kendi uzmanlık alanlarında üyelerine yaptıkları sunumlarla gerek dışarıdan işinin ehli bir uzmandan seminer alarak toplumu ilgilendiren birçok konuda kıymetli fikirler sahibi olma amacındalar. Ayrıca tüm bu okur-yazar programlarını ayrı ayrı proje bazında değerlendirip, ortaya konan işin nesnesi değil, öznesi olmanın peşindeler. Çünkü onlar bir gençlik platformu olarak geleceği şekillendiren neslin bir parçası olduklarının fazlasıyla farkındalar. Bir gençliği ihya hareketi gibi davranıyorlar.”
BAYGEM Genel Koordinatörü Okan Aysu’ya desteklerinden dolayı teşekkür eden Hakan Gezer, yaptıkları işin kolay olmadığını işaret ederek, “Bizim yolumuz dikenli, ayağını seven gelmesin!” diyerek sözlerini noktaladı.

OTAĞ PLATFORMU’NUN FAALİYETLERİ
Gerçekleştirdikleri projelerle gönüllere dokunan “Otağ Platformu”, Arnavutköy’de yer alan bir okulun engelli sınıfındaki öğrencilere atkı, bere, eldiven yardımında bulundu. Çocuk Esirgeme Kurumu’yla irtibata geçen platform üyeleri kimsesiz çocuklara 66 takım pijama hediye ederek miniklerin yüzlerinde tebessüm oluşturmayı başardı. Adıyaman’daki bir ilkokulun platforma ulaşmasıyla organize olan platform üyeleri bin 300 kitap toplayarak Adıyaman’a yolladı. Bu jeste karşılık okul da platform üyelerinin yolladığı kitaplarla oluşturulan kütüphaneye Otağ Kütüphanesi adını verdi. Yeşilay Bayrampaşa Şubesi’yle her türlü bağımlılığa karşı dikkat çekmek isteyen platform üyeleri “Bağımlılığa Karşı Omuz Omuza” adlı seminere katıldılar. Türk Kızılayı Bayrampaşa Şubesi’yle dirsek temasında bulunan platform üyeleri Kızılay yetkililerinden “Kök Hücre Bağışı” adlı seminerde yer alarak, kök hücre bağışının önemine dikkati çektiler. Daha yeşil bir Bayrampaşa adına kolları sıvayan platform üyeleri, “Toprağa Fidan, Geleceğe Yaşam” projesi kapsamında 50 adet çam fidanı dikti. Tüm bu projelerin yanı sıra platform üyelerinin kendi uzmanlık alanlarında da birbirleriyle istişare halinde olan gençler hukuk fakültesi öğrencisi olan arkadaşlarından İnsan Hakları Beyannamesi’ni okuma programına katıldılar.

 

 

Tarih: 06 Ağustos 2019 Salı    Hit: 1198

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol