15 Eylül 2019 Pazar   

GENÇ BİLİM İNSANLARI ÖDÜLLENDİRİLDİ

GENÇ BİLİM İNSANLARI ÖDÜLLENDİRİLDİ
 

Bayrampaşa Belediyesi’nin düzenlediği 3. Bilim ve Teknoloji Araştırma Projeleri Yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.
“Mucidim Olur Musun?” ve “Mucize Fikirli Genç Beyinler” başlıkları altında iki dalda ve 6 kategoride düzenlenen yarışmaya 300’ü aşkın proje başvurusu yapılırken, ön elemeyi geçerek final sergisine katılmaya hak kazanan 61 projeden dereceye giren genç bilimcilere ödülleri dağıtıldı.
Genç bilimciler, Mucidim Olur Musun Fen Bilgisi Proje Yarışması, Mucidim Olur Musun Bilgisayar Teknolojileri Proje Yarışması, Mucize Fikirli Genç Beyinler Fizik Proje Yarışması, Mucize Fikirli Genç Beyinler Kimya Proje Yarışması, Mucize Fikirli Genç Beyinler Biyoloji Proje Yarışması, Mucize Fikirli Genç Beyinler Bilgisayar Teknolojileri Proje Yarışması olmak üzere toplam 6 kategoride yarıştı. 
“Mucidim Olur Musun?” yarışmasında ortaokul öğrencilerinden Fen Bilimleri kategorisinde 15, Bilgisayar Teknolojileri kategorisinde ise 13 proje ön elemeyi geçerek final sergisine katılmaya hak kazandı.
“Mucize Fikirli Genç Beyinler” yarışmasında ise fizik, kimya, biyoloji ve bilgisayar teknolojileri kategorisinde 8’er proje ön elemeyi geçerek final sergisinde sunum yapmaya hak kazandı.
Bayrampaşa Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül töreni öncesinde fuaye alanında yapılan final sergisinde projeler jüri üyelerine sunuldu ve ardından ödül törenine geçildi.
Ödül törenine Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin, Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi Genel Koordinatörü Yusuf Sert, AK Parti Bayrampaşa İlçe Başkanı Ersin Saçlı, Bayrampaşa Belediyesi Meclis Üyesi Tolga Güneş, Yeşilay Bayrampaşa Şubesi Başkanı Aynur Tatlı, akademisyenler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

YUSUF SERT: MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİNE DESTEK VERMEKTEN GURUR DUYUYORUZ
Ödül töreninin açılış konuşmasını yapan Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi Genel Koordinatörü Yusuf Sert, “Yaklaşık 11 yıldır binlerce öğrenciye bilimsel eğitim veren; laboratuvar ve atölye çalışmaları, seminerler ve birçok aktivite ile öğrencileri buluşturmuş olan kurumumuz, elde etmiş olduğu tecrübelere dayanarak ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik bu yıl 3. Bilim ve Teknoloji Araştırma Projeleri Yarışmasını düzenlemiştir. Bilimsel ilgiyi artırmak, yetenekli öğrencileri ön plana çıkarmak ve bilime gönül vermiş bireyler arasında etkileşimi en üst seviyeye çıkarmak adına düzenlediğimiz yarışmaya çeşitli il ve ilçelerden 300’ü aşkın proje başvurmuş ve ön elemeyi geçen 61 proje düzenlediğimiz final programına davet edilmiştir.” ifadelerini kullandı. 
Bilim merkezi olarak verdikleri eğitimler, düzenledikleri yarışmalar ve yetiştirdikleri öğrencilerle Türkiye’nin milli teknoloji hamlesine katkı vermekten dolayı gurur duyduklarını belirten Yusuf Sert, gelecek sene düzenlenecek olan 4. Bilim ve Teknoloji Yarışmasına tüm okulları davet etti.

ATİLA AYDINER: TEKNOPARK KISA BİR ZAMAN İÇERİSİNDE HİZMETİNİZDE OLACAK
Şu anda 61 projenin ödül aldığını ancak ileriki yıllarda bu sayının daha da artacağını dile getiren Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, "11 yıl önce başladığımız bu muhteşem projeye özellikle daha Türkiye'de ortaya çıkmadan bilim ve teknoloji konusunda Bayrampaşa Belediyesi olarak bir marka unvanı ile hareket ettik. Bazı dillere de buradan bir takım projelerin transferini yaptık. Bu nedenle altyapısı çok sağlam olan Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi inşallah yeni projesiyle ortalama 8 bin metrekarelik bir arazide Bilim ve Teknopark adı altında kısa bir zaman içerisinde sizlerin hizmetinde olacak. Bu gençlerin vizyonlarını ve ufuklarını hep birlikte yukarı taşımak zorundayız. 300'ün üzerindeki projeden 61 tanesi şu anda ödül alacak. Ama ben biliyorum ki önümüzdeki yıllar bu sayıyı daha da artırabiliriz. Özellikle Anadolu'nun bu projeye iştirak etmesi ve 3. kez gerçekleştirdiğimiz bu törene gelmeleri bizim için çok çok anlamlı." diye konuştu.

REKTÖR BAHRİ ŞAHİN’DEN ÖĞRENCİLERE MÜJDE
Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner’in ardından söz alan Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin ise Bilim ve Teknoloji Yarışmasında dereceye giren öğrencileri Yıldız Teknik Üniversitesinde liseli öğrencilere yönelik düzenlenen yaz okulunda yüzde 50 burslu olarak kabul edeceklerini müjdeledi. Prof. Dr. Bahri Şahin ayrıca İstanbul dışından gelecek öğrencilerin barınma imkanlarını da sağlayacaklarını belirterek, “Projeye katılan ve finallere kalan tüm öğrencileri kutluyor, başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.    

MEHMET FATİH KACIR MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİNİN ÖNEMİNE DEĞİNDİ 
Programın son konuşmacısı olan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, milli teknoloji hamlesinin önemine vurgu yaparak, şu açıklamalarda bulundu:
“Milli teknoloji hamlesi bu proje finallerinde de gördüğümüz akıl terinin yoğun olduğu yüksek katma değerli işlerin ülkemizde yerli ve milli olarak üretilmesi ve geliştirilmesidir. Milli teknoloji hamlesi ülkemiz için stratejik değer taşıyan yerli ve milli olması olmazsa olmaz olan işlerin mutlaka bu ülkede üretilmesini ve geliştirilmesini sağlayacak işleri hedefliyoruz. Böyle dediğimizde aklımıza savunma sanayii geliyor. Savunma sanayisinde Türkiye büyük bir çığır açtı. Yüzde 20’lerden yüzde 65’lere yerli ürünlerimizin oranını savunma sanayisinde artırmış olduk. Böyle zorlu bir coğrafyada savunma sanayinizin iyi olması çok çok önemli. Harcadığımız 100 liranın 80 lirasını yurt dışına gönderirken şimdi 32 lirasını yurt dışına gönderiyoruz, 68 lirası bu topraklarda kalıyor. Türkiye’de tam bağımsız olmak istiyorsak olmazsa olmaz bir iş varsa o da milli teknoloji hamlesidir.”
Türkiye’nin hür ve bağımsız olarak yaşamaya devam etmesinin gençlerin akıl teriyle yaptıkları işler sayesinde ilelebet süreceğini belirten Mehmet Fatih Kacır, Bilim ve Teknoloji Yarışmasında 1. olan gençleri ağustos ayında Antalya’da gerçekleştirilecek olan Gökyüzü Gözlem Şenliğine davet etti.
Protokol konuşmalarının ardından kategorilerinde ilk 3’e giren öğrencilere ödülleri verildi.

YARIŞMALARDA BİRİNCİ OLAN İSİMLER VE PROJELERİ
Mucidim Olur Musun Yarışması Bilgisayar Teknolojileri birincisi “Dolunaylı Gecelerde Enerji Tasarrufu” adlı projesiyle Afyon-Karahisar/Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi Mehmet Sarak oldu.
Mucidim Olur Musun Yarışması Fen Bilimleri kategorisinde ise “Model Organizma Eisenia Fetida’nın Işık Stresine Karşı Bitkilerin Etkisinin Araştırılması” adlı proje ile Balıkesir / Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi Zeynep Poyrazlı birinciliği elde etti.
Mucize Fikirli Genç Beyinler Yarışması Matematik ve Bilgisayar birinciliğini “İnsansız Gözetleme Araçları” adlı çalışmalarıyla Afyon-Karahisar Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerinden Tunca Öztürk ve Sude Ergün kazandı.
Mucize Fikirli Genç Beyinler Yarışması Biyoloji kategorisinde “Bakteriyofaj ile Elveda E. Coli” adlı projesiyle yarışmaya Niğde Fen Lisesinden katılan Mustafa Furkan Onkun birinciliğe uzandı.
Mucize Fikirli Genç Beyinler Yarışması Fizik birinciliği ise “Kombimiz Hep Çalışsın” projesine imza atan Hatice Gündüz ve Eylül Cankoru’nun oldu. Genç bilim insanlarıx birincilik ödülünü Süleyman Demirel Fen Lisesine götürmenin mutluluğunu yaşadılar.
Mucize Fikirli Genç Beyinler Yarışması Kimya birincisi ise “Daha Temiz Su Kaynakları İçin Atık Sulardan Biyoyakıt Üretimi” adlı çalışmayı ortaya koyan Özel Antalya Sınav Anadolu Lisesi öğrencisi Almira İlayda Özkan oldu.  
Program sonunda Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, günün anısına Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır’a tablo hediye etti.
Ödüllerine kavuşan öğrencilerin Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Bayrampaşa Belediye Başkanı Aydıner, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin, Yıldız Teknik Üniversitesi Akademisyenleri ve okullarında görev yapan danışman öğretmenleriyle birlikte hatıra fotoğrafı çektirmesinin ardından ödül töreni son buldu.

 

Tarih: 11 Haziran 2019 Salı    Hit: 6893

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol