19 Haziran 2019 Çarşamba   

Ercan GÜL / Eski futbolcu / Sportmence

FATİH TERİM VE TRANSFER...

 

DEĞERLİ dostlar, bu yazımda sizlere Fatih Terim’in Türk futbol ekonomisine katmış olduğu değerden bahsetmek istiyorum. Öncelikli olarak Fatih Terim’in babasının vefatından dolayı üzüntülerimi bildirir, kendisine baş sağlığı ve sabırlar dilerim. 
Fatih Terim, sevin sevmeyin Türk futbolunun son dönemdeki parmakla gösterilecek en önemli teknik adamlarından biridir.
Milli takımı çalıştırırken, 2. Lig’den aldığı yetenekli oyunculara ay yıldızlı formayı vererek gün yüzüne çıkaran Fatih Terim, Türk futbolunda sayısız yıldızın yetişmesinde çok emeği olmuştur.
Türk futbolu olarak artık transferlerin çok daha dikkatli yapıldığı dönemlerden geçiyoruz.
Malum, kulüplerimiz UEFA tarafından çok sıkı bir şekilde denetleniyor. Artık kulüpler istediği futbolcuyu alamıyor. Çünkü mali durumuna, gelir-gidere bakmak zorundasın. Hem kasaya bakacaksın hem de harcamaları kontrol edeceksin. Yani bir fabrika gibi. Zaten de kulüpler bir nevi fabrika gibi değil mi?
Kulüplerimizin altyapıya çok hızlı bir şekilde önem vermesi ve gençlere daha çok şans tanımak gerekiyor. Bunun en güzel örneği en son Ozan Kabak. Fatih Terim, Ozan’ı altyapıdan aldı ve A takıma monte etti. Sonra birkaç maç biraz sabır gösterdi, belki birkaç hata yaptı ama sonunda kazanan kim mi oldu? Galatasaray, başkan, yönetim ve Ozan Kabak. Ama bunu başaran, tüm riskleri alan Fatih Terim…
Şimdi Sezar’ın hakkı Sezar’a vermek gerekir. Fatih hoca kimisi sever kimisi kızar ama Türk ekonomisine böyle önemli katkılar yapmıştır. Son olarak da Ozan Kabak 11 milyon Euro’yu Galatasaray’ın kasasına koymuştur. Kimin sayesinde? Fatih Terim…
Galatasaray’da yine altyapıdan gelen Yunus Akgün, Celil Yüksel ve diğer gençler de artık sıraya girdi. Şimdi bu durumda alkışlanması gereken Fatih Terim’i tebrik edelim, hakkını verelim. Diğer kulüplerimiz de buradan yola çıkarak gençlere önem vermeli. Özellikle maçlarda şans vermeli. Bir parantez de Trabzonspor’a açacak olursak, Yusuf Yazıcı ve Abdülkadir  Ömür’den sonra bu sezon Uğurcan Çakır, Hüseyin Türkmen ve Abdülkadir Parmak gibi gençler maçlarda ilk 11’e girerek bordo-mavili takımda başarılı performans ortaya koymaya başladılar. Eminim içlerinden bir kaçı sezon sonunda Avrupa’nın önemli takımlarına transfer olacaklardır.
Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu da özellikle lig maçlarında ilk 11’de en az 18 yaşı baz alınarak 1 ya da 2 genç futbolcuya yer verilmesini sağlamalıdır. Fatih Terim’e buradan teşekkür ediyorum. Kendisi sayesinde Galatasaray Kulübü mali anlamda önemli bir gelir elde ederken kasası da rahatlamıştır. Bunun diğer kulüplere de örnek olmasını diliyorum.
Yazıma son vermeden önce de genç kardeşlerime tavsiye; sakın ha “Ben oldum” demeyin kendinizi dev aynasında görmeyin. Sadece çalışmaya devam edin. Unutmayın ki Türk futbolu “geleceğin büyük futbolcusu” diye gösterilen ancak daha sonra yaptıkları hatalar sonucu kaybolan yıldız adalarıyla dolu… 

Tarih: 19 Şubat 2019 Salı    Hit: 1766
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol