14 Nisan 2024 Pazar   

Muammer KÜTÜK / Kütükler Yapı Yön. Kur. Bşk. / Yatırım Stratejileri

FAHİŞ FİYATLI OTOPARK HARÇLARI

 

Öncelikle tüm okuyucularımıza 2024’ün sağlık, sıhhat ve başarı getirmesini temenni ediyorum.
Bayrampaşa Belediyesi, İstanbul’da belki de en yüksek Otopark harcı ödeyen belediye durumunda. Birinci bile olmasak ilk üçte olduğumuz kesindir. İnşaat maliyetleri almış başını giderken, bir de otopark harçlarının budenli yükselmesi vatandaşlarımızın daire almasını iyice zora sokuyor. Piyasaların inanılmaz inşaat malzemelerine yaptıkları zamlara belediyelerin de katılması işi çıkmaza doğru götürüyor.
2022 yılında 93.000 TL 1 araç  bedeli iken, bunun %25’ini ödediğimizde 23,250 TL araç başı alınan otopark harcı 2023 yılında gelindiğinde 227,400 TL’ye çıkıp %25’ini yatırdığımız zaman otopark başı 51,850 TL yatırmaya başladık. 2024 yılını hayal bile edemiyorum. Artık bu şekilde devam eder ise Bayrampaşa’da Kentsel Dönüşüm veyahut Yerinde Dönüşüm biraz hayal olmaya başlayacak.
Tabi sırf otopark harcına gelen bu zam ruhsatın sadece 1 kalemi, diğer kalemlerede %100 zam yapıldığına göre varın siz düşünün, ruhsat maliyetlerini. Sonra ülke olarak enflasyonun düşürmekten bahsediyoruz.
Devletin kurumlarının %100 zam yaptığı ortamda Serbest Piyasa’da daha az zam yapmayacağına göre bu  sarmalda yaşamak zorunda kalıyoruz. Daire fiyatlarının yukarı çıktığı yerde doğal olarakta, o mülke para bağlamış insanoğlu da daire kiralarına 15,000 TL ile 20,000 TL arası zam istemesi gayet doğal değilmi? Biz bildiğimizi okuyoruz, sonra da bu fiyata daire kirasımı olur deyip bütün suçu mal sahiplerine atıyoruz.
2022 yılından 2023 yılına geçtiğimizde sadece Emlak Vergilerine %100 ile %300 arası zam yapan Belediyeler haklı ama bu bedeli ödeyen mal sahipleri kiralara zam yapınca suçlu bu bir zincirlemedir. Dişlinin zinciri kırılırsa bütün sistem çöker. Şu anda da bunu yaşıyoruz. İnşallah birileri bu konulara el atar. Enflasyonun daha da hortlamasını engeller. Ve insanca yaşamanın adımları atılmış olur. Bu işin sonu böyle giderse maalesef Resasyona gider. Bu da bizim istediğimiz en son şey. Düşünsenize üretiyorsunuz alan yok, bu da işsiz insan demek bunu kaldırabilecek ekonomimiz olmadığına göre çalışmak zorundayız. Yeniden dengelerin kurulması dileğiyle.
***
Gayrimenkulde 2024 Trendleri Neler Olacak?
2024’te yüksek düzeyde sürdürülebilirliğe sahip ve karma kullanımlı gayrimenkuller ile düşük enerji maliyetlerinin emlak sektöründe yükselen trendler arasında yer alması bekleniyor.
Avrupa emlak sektörü, enflasyonist baskılar ve artan faiz oranlarıyla boğuşurken; çevresel, sosyal ve yönetişim konularına da odaklanmaktadır. Merkez Bankasının 2022 ve 2023 yıllarındaki faiz artışları, değerleme ve inşaat maliyetleri riskine yönelik “bekle – gör” yaklaşımına neden olmuştur. Bu belirsizlik, rekor düzeyde düşük yatırım hacimlerine yol açmış ve gayrimenkulün tercih edilen bir varlık sınıfı olma durumuyla ilgili soruları gündeme getirmiştir.
Urban Land Institute’un hazırladığı “2024 Gayrimenkulün Yükselen Trendleri” raporu, Avrupa çapında yavaş büyüme ve Almanya ve İngiltere gibi büyük ekonomilere yönelik endişeler de dahil olmak üzere ekonomik tahminleri de yakından takip ederek; konutların karşılanabilirliği, sosyal eşitsizlik ve kitlesel göç gibi sosyal ve politik konuları ele almıştır. Yatırımcıların, riskli zamanlarda likidite sunan şehirlere odaklanarak sermayeyi nasıl ve nereye dağıtacakları konusunda daha temkinli davrandığı görülmüştür.
Avrupa ülkelerine yönelik göç, ekonomik ve iş gücü açısından avantajlar sunarken, aynı zamanda jeopolitik tartışmaları etkilemekte ve gayrimenkul gelişimi için yeni problemler yaratabilmektedir. Batı bölgelerde yaşlanan nüfus eğrisinin, konut talebini değiştirebileceği öngörülmekte ve sektör liderleri 2030’da yaşlılara yönelik konutların geliştirilmesini önermektedir.

Tarih: 22 Ocak 2024 Pazartesi    Hit: 1166
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol