14 Nisan 2021 Çarşamba   

EYÜPSULTAN’DA DESTANSI TÜRKÜLER

EYÜPSULTAN’DA DESTANSI TÜRKÜLER
 

Eyüpsultan Belediyesi, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve şehitlerimizi anma programı etkinlikleri kapsamında Çanakkale Türküleri konser programı düzenledi.
Çanakkale Zaferi'nin 106. yıldönümü nedeniyle Eyüpsultan Kültür Sanat Merkezi'nde düzenlenen konserde, Gönülden Gönüle Müzik Topluluğu, Çanakkale'de yaşanan destansı mücadeleyi anlatan türküleri seslendirdi.

KONSERİ; GAZİ, GAZİ YAKINLARI VE ŞEHİT AİLELERİ İZLEDİ
Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, gaziler, gazi yakınları ve şehit ailelerinin de izlediği konser,  Eyüpsultan Belediyesi sosyal medya hesapları üzerinden canlı olarak yayınlandı. Konser, Gönülden Gönüle Müzik Topluluğu'nun 9 dilde seslendirdiği Çanakkale Türküsü'nün klip gösterimi, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. 

KÖKEN: BUGÜN AKDENİZ'DE YAŞANANLAR, ÇANAKKALE ZAFERİ'Nİ DAHA İYİ ANLAMAMIZI SAĞLIYOR
Konser öncesi salonda yaptığı konuşmada Çanakkale Zaferinin bugün Akdeniz'de yaşanan hadiselerden dolayı daha iyi anlaşıldığını vurgulayan Başkan Deniz Köken, şunları söyledi: "On yıl önce belki algılayamıyorduk ama şimdi herkesin Akdeniz'e göz diktiğinde bakın bakalım neler oluyor neler olmuyor meselesi daha da önümüze düştü. O yüzden o günkü yapılanların hepsi çok büyük mücadeleler, yokluk içinde nasıl büyük işler yapabildiğinin de en güzel göstergeleridir. Bugün aynı hesapta olanların, aynı milletin torunlarıyla karşılaştığında başına neler gelebileceğini de düşünür olmasını bizim hissettirmemiz lazım. Bizde bugün bu konserle kahramanlıkları, Çanakkale'yi yeni nesillere farklı anlatalım istedik. Maalesef tarihi sınıf geçmek için sadece bir ders olarak gördüğümüz için, bunun hayatımızın bir parçası olduğunu ve o günlerden bugünlere nasıl geldiği konusunu doğru algılayamadık gibi bir düşüncem var. Bunu da aşmak için farklı metodlarla bu işi yapmamız lazım. Bugün burada hem gençler hem gazilerimiz, hem de şehit yakınlarımız var. Bir bütünlük arz ediyor, salonun güzelliğine bakın. Bugün buraya gelmiş olmanız bize onur verdi, gurur verdi." 

KONSERDE DUYGU DOLU ANLAR YAŞANDI
Sunuculuğunu Murat Lazmahmutoğlu'nun üstlendiği konserde, Cengiz Gökdemir'in şefliğinde Gönülden Gönüle Müzik Topluluğu, "Havada Bulut Yok", "Asker Oldum Giydim Yelek", "Değirmen Başında Vurdular Beni", "Çırpınırdı Karadeniz", "15 Temmuz Demokrasi Marşı", "Hey Onbeşli" ve "Mevzu Vatansa" gibi birbirinden özel Çanakkale türkülerini seslendirdi. Eyüpsultan Belediyesi sosyal medya hesapları üzerinden de canlı olarak yayınlanan konser büyük ilgi görürken, izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı. 

ÇANAKKALE ZAFERİ SERGİSİ AÇILDI
Eyüpsultan Belediyesi, Çanakkale Zaferi'nin 106. yıl dönümünde “Bir Kahramanlık Öyküsü Çanakkale” isimli sergi düzenledi.
Başkanlık Binası Fuaye Alanı’nda, “İstiklalden İstikbale Çanakkale” sloganıyla düzenlenen serginin açılışı Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken ve Eyüpsultan Kaymakamı İhsan Kara tarafından gerçekleştirildi.

KÖKEN: ÇANAKKALE SENEDE SADECE BİR KEZ KUTLANACAK ZAFER DEĞİL
Çanakkale Savaşı sırasında kullanılan silahlar, çeşitli malzemeler, o döneme ait fotoğraflar, mektuplar ve belgelerin yer aldığı serginin açılış konuşmasında Başkan Deniz Köken şunları söyledi: “Çanakkale Zaferi tarihsel süreçte sadece 18 Mart sabahı çelenklerin konularak kutlanılacak sonra 1 sene daha beklenilecek bir zafer değil. 106 yıl sonra bugün Akdeniz’de olanları düşünürsek Çanakkale Zaferi’nin ne kadar önemli bir zafer olduğunu, yokluğa rağmen çok büyük bir iş yaptığımızı çok net bir şekilde ortaya koymuş oluyoruz. Öncelikle tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimize de sağlıklı, hayırlı uzun ömürler temenni ediyorum. Çanakkale’yi doğru yaşatmamız, bizden sonraki kuşaklara doğru anlatmamız lazım. İstanbul’un fethi ile Anadolu’daki yerleşimimizin mührü vurulmuştur, Çanakkale ile beraber bu bayrak dikilmiştir. Bu kavramlar Anadolu’nun bizim yurdumuz olduğunun tescilidir. Çanakkale’nin hala onlar için yara olduğu bugün Akdeniz’de olanlardan belli oluyor. Süreç Çanakkale’de başlıyor. Çanakkale’de kuyruk acısı olanlar bugün Akdeniz’de bizim karşımızda bir takım işler yapmaya çalışıyorlar. Yeni nesile bunu doğru anlatmak gerekiyor. Çanakkale yokluktan varlığa bir dirilişin sembolüdür.” 

KARA: TARİH BİLİNCİNİ OLUŞTURMAK ÇOK ÖNEMLİ
Kaymakam İhsan Kara ise yaptığı konuşmada: “Biz çok çile çekmiş, çok mücadele vermiş bir milletiz. Bunun gibi pek çok sergi oluşturabilecek birikimimiz var. Çocuklarımız da sergiye katıldılar. Tarih bilincini oluşturmak çok önemli. Başta Belediye Başkanımız olmak üzere emeği geçenleri tebrik ediyorum. Sehitlerimizi rahmetle ve minnetle yad ediyorum, Çanakkale gazilerimizi hayırla, minnetle yad ediyorum. Biz de onlar gibi geri dönmeyeceğiz. Bir şehit adayı olarak yaşayacağız.” dedi.
Konuşmaların ardından tiyatro sanatçısı H.Hüseyin Karabağ sergi alanında Enver Paşa’yı canlandırdı.
Açılışın ardından Başkan Deniz Köken Kaymakam İhsan Kara ile birlikte sergiyi gezerek eserler hakkında bilgi aldı.

SERGİDE YÜREKLERİ DAĞLAYAN MEKTUPLAR YER ALIYOR
Kahraman Mehmetçiklerin cepheden ailelerine yazdığı, yürekleri dağlayan mektupları da sergide yer alıyor.
Onbaşı Hüseyin’in babasına yazdığı, kardeşi Hasan’ın cephede yiğitçe çarpıştığı ve şehit olduğu haberini veren mektup, sergiyi gezenlere duygulu anlar yaşattı.

“KARDEŞİMİ KENDİ ELLERİMLE DEFNETTİM”
Onbaşı Hüseyin’in mektubu şöyle:
Baba, Hasan şehit oldu. Üç gün önceki muharebede yiğitçe çarpıştıktan sonra şehit oldu. Düşerken yanında idim. Hakkınızı helal etmenizi rica etti. Bir kurşunla şakağından, iki kurşunla göğsünden yaralanmış, gülle de sağ elini götürmüştü. Kendi elimle gömdüm kardeşimi. Toprağa girerken çehresi gülümsüyordu. Onu, senin hediyen olan yatağanla (Hançer) beraber defnettim. Kınını da taş yerine başucuna diktim.
Ah babacığım, düşmana ne şiddetle saldırdık, bir görseydin. Düşman karabulut gibi geliyordu. Biz iki bölükten ibarettik. Yıldırım gibi bir hücum gösterdik.
En önde, çarıkları çözülmüş, fesi düşmüş, baş açık ve yalınayak Hasan koşuyordu. Kuş gibi, rüzgar gibi, alev gibi koşuyordu.
Ellerinizden öperim, duanıza muhtacım. Beni soranlara selam ediyorum.

.

Tarih: 22 Mart 2021 Pazartesi    Hit: 2434

Fotoğraflar
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol