28 Ekim 2020 Çarşamba   

EYÜP’TE YÖREM TÜRKİYEM ETKİNLİKLERİ

EYÜP’TE YÖREM TÜRKİYEM ETKİNLİKLERİ
 

Eyüp Belediyesi, kültürel değerlerimize sahip çıkarak, yemekten giyim kuşama, masallardan türkülere, doğumlardan düğünlere kadar gelenekselleşen kültürel yapının paylaşımına imkan sağlayacak “Yörem Türkiyem” etkinlikleri düzenliyor. Etkinliklerin tanıtımı 26 Eylül Cuma günü Eyüp Belediyesi Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Erdem-Der işbirliğiyle düzenlenen programa, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın da katıldı. Eyüplü hanımların büyük ilgi gösterdiği programda, hanımların ürettiği el emeği göz nuru eserler sergilendi, birbirinden lezzetli geleneksel yiyecek-içecekler ikram edildi.

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, program tanıtımında yaptığı konuşmada, Afife Hatun Kültür Merkezi’nde bir sezon boyunca düzenlenecek etkinliklere tüm Eyüplü hanımları davet etti.

Aydın şunları söyledi:  “Geleneksel değerlerimizi ve kültürümüzü yaşatmak, genç nesillere aktarmak için eğitici, öğretici ve eğlenceli organizasyonlar düzenleyeceğiz. Ortak değerlerimize sahip çıkalım, çocuklarımıza, gençlerimize bunları yaşayarak, yaşatarak anlatalım. Afife Hatun ve Eyüp Kültür Merkezi’mizdeki etkinlik programlarımız çok güzel... Yöresel yemeklerimiz ve ortak değerlerimiz, yöresel kıyafetlerimiz ve hikayeleri, kültürümüze ait masallarımız ve mesajları, türkülerimizde anlatılan ortak değerler, geçmişten günümüze doğum merasimleri, kına ve düğün merasimlerindeki ritüeller vb. Yörem Türkiyem etkinliklerinde Eyüplü hanımlarla buluşacak...”

Eyüp Belediyesi Afife Hatun Kültür Merkezi etkinlik programlarının tanıtıldığı organizasyonda, Prof. Dr. Ayşen Gürcan da “Türkiyeli Olma Bilinci Üzerine” konuşma yaptı.

 

 

Tarih: 29 Eylül 2014 Pazartesi    Hit: 1619

Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol