30 Kasım 2021 Salı   

Fatih ŞENGÜLER / Mali Müşavir / Mali Analiz

EV KADINLARI İNSTAGRAMDAN SATIŞLARINIZ VERGİYE TABİ DEĞİL. RAHAT OLUN...

 

İNTERNET’te, İnstagram, Twitter ve facebook gibi sosyal medyada evde ürettiklerini bu platformlarda satanların gönülleri rahat olsun. 35.316 TL' ye (2020 yılı  için) kadar 193. Sayılı Gelir Vergisi Kanunun 9. maddesinin 6. fikrası geregi muafiyetiniz vardır.
İnternet odağında baktığımızda ise iş yeri açmamak üzere evlerde kullanılan dikiş, nakış, mutfak robotu, ütü ve benzeri makine ve aletler hariç tutularak muharrik kuvvet kullanmayan ve dışarıdan işçi almayanlar gelir vergisinden muaf tutulacaklar. Yani herhangi bir iş gücü kullanmadan evlerinde havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamûlleri, kırpıntı deriden üretilen mamûller, örgü, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, pul, payet, boncuk işleme, tığ örgü işleri, ip ve urganları, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri üretenler herhangi bir vergi ödemek zorunda kalmayacak. Buna yıl içinde gerçekleştirilen satış tutarı ilgili yıl için geçerli olan asgari ücretin yıllık brüt tutarından fazla olmamak üzere, internet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden satanlar da dahil olacak.
Muaflıktan faydalanmak için gerekenler:
İmal edilen ürünlerin, 193 sayılı Kanunun 9’uncu maddesinin birinci fıkrasının (6) numaralı bendi kapsamında olması
Evlerde kullanılan dikiş, nakış, mutfak robotu, ütü ve benzeri makine ve aletler hariç olmak üzere, sanayi tipi veya seri üretim yapabilen makine ve aletlerin kullanılmaması
Dışarıdan işçi çalıştırılmaması
Ürünlerin işyeri açmaksızın satılması
Ürünlerin, pazar takibi suretiyle satılmaması
Ürünlerin, ticarî, ziraî veya meslekî faaliyetleri dolayısıyla gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olanların düzenledikleri kermes, festival ve panayırlarda satılmaması
Ticarî, ziraî veya meslekî kazancı dolayısı ile gerçek usulde gelir vergisine tâbi olunmaması
Faaliyetin, gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerine bağlılık arz edecek şekilde yapılmaması
Ancak, ürünlerin; ticarî, ziraî veya meslekî faaliyetleri dolayısıyla gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olanların düzenledikleri hariç olmak üzere, düzenlenen kermes, festival, panayır ile kamu kurum ve kuruluşlarınca geçici olarak belirlenen yerlerde satılması muaflıktan faydalanmaya engel olmadığını da belirtelim.
Bu muaflıktan faydalanılabilmesi için, internet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden yıl içinde gerçekleştirilen satış tutarının ilgili yıl içinde geçerli olan asgari ücretin yıllık brüt tutarının aşılmaması gerekiyor. Ayrıca satışların bir kısmının internet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden, bir kısmının muafiyet kapsamında diğer şekillerde yapılması halinde, satış tutarının ilgili yıl içinde geçerli olan asgari ücretin yıllık brüt tutarını aşmaması şartı, sadece internet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden yapılan satışlar için geçerli olup, diğer şekillerde yapılan satışlarda tutar sınırlaması bulunuyor.

Tarih: 14 Ekim 2020 Çarşamba    Hit: 8500
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol