09 Ağustos 2022 Salı   

Muammer KÜTÜK / Kütükler Yapı Yön. Kur. Bşk. / Yatırım Stratejileri

EMLAK VERGİSİ %38 İLE %350 ORANINDA ZAMLANDI

 

Son üç yılda zor günlerden geçtiğimiz dünya’da bir de enflasyon denilen insanlar aynı malı daha pahalıya almaya iten bir bela var iken, bu da yetmezmiş gibi Türkiye genelinde belediyelerin emlak vergilerine zam yarışını izledik.
İnsanların bu kadar dar boğazdan geçtiği dönemde Cumhurbaşkanının Enflasyon değil, maliyet pahalılığı var demesine rağmen sanki bu belediyeler bu ülkenin değilmişçesine insanların belini bükmeye devam etmesi çok şaşırtıcı.                                                       
Kendi lükslerinden ısrarla fedakarlık etmemek için fahiş fiyattan yapılan zamlara artık birinin dur demesi lazım.
Önce otopark harçlarına % 300 ile % 700 arası zam, sonra emlak vergisine tarihi zam, bu zamları yaptıktan sonra böyle belediyeciliği herkes yapar. Sonra da mülk sahiplerine kira oranı % 25 ile kiracı-mülk sahibi kavgası zammı oluşturma  akıl tutulması yaşıyoruz.
Resmen hiç kimse evi barkı olmayan kirada oturmak zorunda olan barınma hakkı olan vatandaşlarımıza bir şey söylemiyor. Benim belirtmek istediğim son şey, her şeye dolar gibi zam yapacağına ev sahiplerinin gelirlerine çelme takacaksın.  
Kiracı olan vatandaşlarımızı neden konut sahibiyle hır güre itiyoruz. Oysa ki barınma hakkı olana bu hakkı tanırken neden o mülkten aldığı kiranın gelir vergisinde iyileştirme yapılmıyor. Oysa ki gelir vergilerinin dilimleri bu enflasyonist ortama göre ayarlansa mülk sahibine %10 katkı sağlamış olursunuz. Bu da mülk sahibi ile kirada oturmak zorunda olan vatandaşımızı daha rahat anlaşmaya götürür. Bir şeyleri değiştirmez iseniz insanları birbirine düşürmeniz kaçınılmaz bir gerçek olacak.
Bir belediye yetkilisine “Bu zamlar niye bu kadar çok” diye soru sorduğumuzda “Diğer belediyeye göre ucuzuz” diye cevap alıyoruz. Herkes almış başını gidiyor. Mazeretin böylesi düşman başına.
BİRDE İNŞAAT SEKTÖRÜNE     DARBE VURACAK
Parasını faizde veya Bitcoin gibi yerlerde değerlendirmek istemeyen vatandaşlarımız mülk alarak paralarını koruyorlardı. Şimdi, ya konutu alıp kiraya vermeyecek, buda konut açığı olarak karşımıza çıkacak. Bunun sonucunda gayrimenkul fiyatlarının durdurulamaz hale gelmesine sebep olacak. Ya da yatırım yapan vatandaş konut almaktan vazgeçecek ve dövize yönelecek. Bu da hiç istemediğimiz bir şey. Ülke olarak bu durum dövizi durdurulmaz hale getirecek. Ne olur bir karar alırken diğer taraftan dönülemeyecek zararları göz ardı etmeyelim.
EMLAK VERGİSİ NE ZAMAN     ÖDENİR?
Her yıl düzenli olarak belediyeler tarafından tahsil edilen emlak vergisi, tek seferde de ödenebilir. İki taksit şeklinde ödenebilir. Emlak vergisi ödemeleri 1 Mart-31 Mayıs tarihleri arasında ödeniyor. İkinci taksit ödemeleri kasım ayında banka hesabına havale, EFT, Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi ve E-Devlet üzerinden ödenecek.
EMLAK VERGİSİNDEN     KİMLER MUAF?
Emlak vergisinden bir mülkü olan ancak mülkü dışında başka herhangi bir geliri olmayan emekliler, dullar, şehit aileleri, yetimler, gaziler ve işsizler muaf tutulur. Ayrıca brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek gayrimenkul ya da hisse sahibi olanlar da vergiden muaf oluyor. Buna rağmen ödeyenler ise 5 yıla kadar geri ödeme alabilir.
Şimdiden herkese mutlu huzurlu tatiller diliyorum.

Tarih: 02 Ağustos 2022 Salı    Hit: 1050
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol