15 Eylül 2019 Pazar   

DÜNYA TÜTÜNSÜZ GÜNÜ

DÜNYA TÜTÜNSÜZ GÜNÜ
 

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü çerçevesinde açıklamalarda bulunan Yeşilay Bayrampaşa Şubesi Başkanı Aynur Tatlı, sigaranın ekonomik, sosyal, fiziksel ve yıkıcı sonuçları olan ciddi bir bağımlılık olduğunu söyledi.

Yeşilay Bayrampaşa Şubesi’nin sosyal medya hesaplarından “31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü”ne ilişkin yayımlanan mesajda, “Kendinize bir iyilik yapın, bu önemli günde sigarayı bırakın.” çağrısı yapıldı. 

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü çerçevesinde açıklamalarda bulunan Yeşilay Bayrampaşa Şubesi Başkanı Aynur Tatlı, sigaranın ekonomik, sosyal, fiziksel ve yıkıcı sonuçları olan ciddi bir bağımlılık olduğunu vurgulayarak, şu açıklamalarda bulundu:  “Dünya Sağlık Örgütü’nün istatistikleri de sigara bağımlığının dünya çapında bir problem olduğunu gözler önüne seriyor. Dünya genelinde her yıl yaklaşık 7 milyon insan sigara nedeniyle hayatını kaybediyor. Türkiye’de ise sigara her sene 100 bin can alıyor. Bunun yanı sıra dünya genelinde pasif içicilikten yaklaşık 1 milyon kişi yaşamını yitiriyor. Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini de olumsuz yönde etkileyen bir alışkanlık. 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü nedeniyle sigaranın zararları konusunda duyarlılığı arttırmak ve toplumsal farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz.”

DUMANSIZ HAVA SAHASI ÇOK ÖNEMLİ BİR KAZANIM
Dumansız hava sahalarının yaygınlaştırılmasının önemine vurgu yapan Yeşilay Bayrampaşa Şube Başkanı Aynur Tatlı, “Ülkemizdeki yasalar; tütün kullanımının önüne geçecek derecede ancak, denetimlerde zafiyetler yaşanabiliyor. Sigaranın zararlarından öncelikli olarak çocuklarımızı korumamız gerekiyor. Yasalar bunun için var ve yasaların uygulanmasını sağlamak hepimizin vatandaşlık görevi. Dumansız hava sahasının başarılı olmasının yolu toplumsal sahiplenmeden geçiyor. Kapalı alanlarda sigara yasağı toplumsal açıdan çok önemli olan bir kazanım. Bunun toplum tarafından da savunulması ve takip edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.” diye konuştu.

NARGİLE VE ELEKTRONİK SİGARAYA DİKKAT!
Yeşilay ve Sağlık Bakanlığı öncülüğünde “Vizyon 2023 Sigarasız Türkiye Çalıştayı”nda belirlenen hedeflerin hayata geçirilmesi için çalışmalarını sürdüreceklerini dile getiren Yeşilay Bayrampaşa Şube Başkanı Aynur Tatlı,  Sigaranın yanı sıra nargile ve elektronik sigara gibi tütün mamullerinin de kullanımının azaltılmasını sağlamak için topyekûn mücadele etmeleri gerektiğinin altını çizdi.

TOPLUMU ENDÜSTRİNİN KİRLİ OYUNLARINDAN UZAK TUTMAK ELİMİZDE
 Sigaranın kişinin kendisine ve çevresine değil, aynı zamanda ülkesine de zarar verdiğini belirten Yeşilay Bayrampaşa Şube Başkanı Aynur Tatlı, “Tütün endüstrisinin bilhassa gençlere yönelik politikalarını engellemek, toplumu endüstrinin kirli oyunlarından uzak tutmak elimizdedir. Yeşilay olarak, toplumu tehdit eden bu büyük felakete karşı uygulanan ve uygulanacak olan güçlü ve kararlı politikaları sonuna kadar destekliyoruz. Gelin; kendinize, çocuklarınıza ve sevdiklerinize bir iyilik yapın ve sigarayı bırakın.” ifadelerini kullandı.

ONLAR KAZANIYOR, BİZ İSE KAYBEDİYORUZ
Tütün bağımlılığı ile mücadelenin Yeşilay’ın vazgeçilmez önceliği olduğunu hatırlatan Yeşilay Bayrampaşa Şube Başkanı Aynur Tatlı, Yeşilay’ın kamu spotu filminin verdiği “Sigara şirketleri her yıl 700 milyar dolar kazanırken, dünyada 7 milyar insan ölüyor.” mesajına ilişkin olarak, “Onlar kazanıyor, biz ise kaybediyoruz.” diyerek sigarayı bırakma çağrısında bulundu.

YEŞİLAY’IN TÜTÜN BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE ÇALIŞMALARI
Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte hayata geçirilen ve Bilim Kurulu Danışmanlığı’nda hazırlanan Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim programı her yıl 10 milyon öğrenci ile 2 milyon yetişkine ulaşıyor. Programın çok çeşitli ve nitelikli içeriğine www.tbm.org.tr web sitesi üzerinden ulaşılabiliyor. Yine Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte yürütülen Okulda Bağımlılığa Müdahale programı ile zararlı madde ile temas etmiş gençlerin eğitim sistemi dışına itilmeden kazanılması ve bağımlılıkla birlikte gelişen psiko-sosyal sorunlarına kalıcı çözüm bulunması hedefleniyor.

Ulusal ve uluslararası düzeyde organize edilen yarışmalarla bağımlılıklarla ilgili farkındalık çalışmaları yapılmakta ve www.birakabilirsin.org web sitesi ile de sigarayı bırakmak isteyen kişilere adım adım yol gösterilmektedir.

Yeşilay ve Sağlık Bakanlığı'nın birlikte yürüttüğü “Yeşil Dedektör” mobil uygulaması ise, kapalı alanlarda sigara içme yasağı ihlallerinin tek tuşla bildirimini sağlayarak vatandaşların dumansız hava haklarını korumalarını kolaylaştırıyor.

Tarih: 31 Mayıs 2019 Cuma    Hit: 1453

Fotoğraflar
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol