16 Temmuz 2019 Salı   

Sadık KAHRAMAN / Gazeteci Yazar / Şehir ve İnsan

DON LASTİĞİ...

 

24 HAZİRAN seçimlerinin rüzgarı kesilmeden, 31 Mart yerel seçimleri şimdiden yeni gündemler oluşturmaya başladı. 24 Haziran’da olduğu gibi AK Parti-MHP Cumhur ittifakını, CHP-İYİ Parti, örtülü olarak HDP ve Saadet Partisi Millet ittifakını oluşturuyor.
Seçime ortalama 2,5 ay kalmasına karşın karşılıklı hamleler, eleştiriler almış başını gidiyor. Cumhur ittifakının adayı, AK Parti’nin Erzincan-İstanbul ve İzmir hattının önemli ismi, Türkiye Cumhuriyeti’nin son başbakanı, mevcut TBMM Başkanı Binali Yıldırım oldu.
Millet İttifakının adayı ise Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu oldu. Yanında Mustafa Sarıgül, Gürsel Tekin ve Muharrem İnce’nin desteğinde çok koşmasıyla yarışta varlık gösterebilir. Koşacak enerjiyi de elbette Beylikdüzü’nün bakir hava ikliminde edindi. Mevcut il başkanı Kaftancı ile vereceği her fotoğraf karesi eksi hanesine yazılacaktır.
Binali bey’in tanıtıma ihtiyacı yok. Olanca tecrübe ve enerjisi ile vatandaşa yakın teması, samimi ve esprileriyle Cumhur İttifakı adayının önde olduğunu söylersek abartı olmaz. Başkent Ankara’da ise Cumhur İttifakını Mehmet Özhaseki, Millet İttifakını Mansur Yavaş temsil ediyor. Ankara’daki yarış zorlu geçeceğe benziyor. Başabaş bir yarışın yaşanacağı başkentte Mansur Yavaş ipi göğüsleyebilir.
Ege’de ise Nihat soyadı Zeybekçi ve Denizli’li olduğu için İzmir’de durum değişmeyecektir.
Belediye seçimlerinde şafak sayarken adaylığı kesinleşenler 2019 yılına ‘Siyasi Piyango’ ile mutlu girdiler. Yaptıkları yatırımdan, aldıkları sözlerden umutları sönenler, hayal kırıklığına uğradılar. Lakin üzülmesinler, teselli ikramiyesi saymakla bitmez. Aslında belediye başkanı; ‘Şehr-i Emin’dir’. Zira hırsızın, sağcısı, solcusu, inançlısı- inançsızı, memleketi ve partisi de olmaz. Eğer; hesap sorulur, haksız kazançlarına (Fetö’de) olduğu gibi devlet el koyarsa zorunlu olarak dürüst insanlar çoğalacaktır.
 Yoksa siyasete girip bir dönem ‘hizmet’ edip zenginleşmeyeni ben görmedim. Siyaset sonrası edinimlerine rağmen, pişkinlikle insanların gözüne bakarak dürüstlük dersi veriyorlar. Millet olarak bizler de bu dersleri seviyoruz. Güzel kaval çalan çobana her zaman saygımız vardır. Neyse, yerel seçimin ilk etabı belli oldu. Belirlenen aday parti içi lobi de gösterdiği başarıyı maratonun sonunda gösterebilecek mi? Hep birlikte göreceğiz.
Artık başkan olmak için halka yürüyüş dokunuş ve umut süresi başladı.
 Ey vatandaş, duymak istediğiniz şeyleri yine söyleyecekler.
‘En babası benim’ diyecek. Diğer adayın kirli çamaşırlarını dökecekler. Ne vaatler dinleyeceksiniz!
 Mangalda kül bırakmayacaklar.
Çünkü onlar olmazsa hayalleriniz gerçekleşmez. Ailesini yönetmekten aciz bir sürü adam şehrin emanetine talip. 
Oysa para, kadın, makam ve güçle tanışmanın sevdasıdır bu yolculuk. Elbette tercihiniz şıklar arasında yapılıyor. Fakat aday tercihinde hiçbir katkımız olmuyor. Ehliyet ve liyakat sahibi, istişareye önem veren. Aldığı yetkiyi doğru kullananlara oy veriniz. Tercihler arasında var mı ? Bulursanız haber verin. Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz.

Tarih: 15 Ocak 2019 Salı    Hit: 1130
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol