14 Haziran 2024 Cuma   

BOSNA SANCAK’TA ZİYADE DÖNEMİ

BOSNA SANCAK’TA ZİYADE DÖNEMİ
 

Türkiye Bosna Sancak Derneği'nin 17. Olağan Genel Kurulu’nda başkanlığa Prof. Dr. Sedat Ziyade seçildi.
Derneğin Bosna Salonunda gerçekleştirilen olağan genel kurulda divan başkanlığını Zahit Büyükbayrak yaparken kongreye yaklaşık 500 üye katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinlikte faaliyet, denetim ve mali raporlar üyelere sunuldu, oy birliğiyle ibra edildi. Tüzükte yapılması teklif edilen bazı değişiklikler kabul edildi. Yeni dönemde Yüksek İstişare Kurulu ve Disiplin Kurulu gibi birimler oluşturulacak ve üyeleri yönetim kurulu tarafından belirlenecek. Derneğin son yıllarda kullandığı 21 hilal ve 21 lilyandan oluşan logosu da tüzükte yerini aldı.
Derneğe 7 yılı başkanlık olmak üzere 23 yıl boyunca kesintisiz hizmet eden Başkan Muhammed Sancaktar, yaptığı veda konuşmasında kendilerini hiçbir zaman yalnız bırakmayan camiaya teşekkür etti. Derneğin çalışmalarının faaliyet raporunda anlatılandan çok daha fazla olduğunun altını çizen Sancaktar, "Bugün burada izledikleriniz yapılanların özetinin özeti" diye konuştu. Türkiye Bosna Sancak Derneği'nin kurulduğu günden bu yana aynı noktada olduğunu ve bu çizgiyi gururla koruduklarını ifade eden Sancaktar, yeni yönetime başarılar diledi, kendisinin bir nefer olarak burada bulunmaya devam edeceğini söyledi. Muhammed Sancaktar'ın helallik isteyerek bitirdiği konuşmasının ardından tüm salon ayağa kalktı ve başkanımızı dakikalarca alkışladı.
Yönetim için tek listenin divan heyetine sunulduğu kongrede, Prof. Dr. Sedat Ziyade'nin öncülüğünde 30 kişilik yönetim kurulu asil, 30 kişilik yönetim kurulu yedek, 3 kişilik denetleme kurulu asil ve 3 kişilik denetleme kurulu yedek listesi salonda bulunan üyelerin oyuna sunuldu. Oy birliğiyle seçilen yeni yönetim kurulunu temsilen Prof. Dr. Ziyade kürsüye gelerek bir teşekkür konuşması yaptı.
Prof. Dr. Ziyade, Türkiye Bosna Sancak Derneği'nin ülkemizde kurulan 300 binden fazla STK arasında kamu yararına çalışan 362 kurumdan biri olduğunu, izinsiz yardım toplama hakkına sahip 49 cemiyetteki 17 dernek arasında yer aldığına vurgu yaparak, "bu dernek bugüne kadar hep güzel işleri başardığı için bu onurlara layık görüldü. Bize düşen de bundan sonra bu çizgiyi daha yukarı taşımaktır" diye konuştu.
Seçimin ardından Muhammed Sancaktar'a çeşitli ödüller sunuldu, görev süresi tamamlanan yönetim kurulu üyelerine plaket takdimi yapıldı. 30 kişilik yeni yönetim kurulu, kongrenin hemen ardından ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda Prof. Dr. Sedat Ziyade oy birliğiyle başkanlığa seçildi.
Ziyade; Zahit Gürdal, Kerim Erden, Hayri Sakarya, Zahit Büyükbayrak ve Muhammed Sancaktar'ın ardından Türkiye Bosna Sancak Derneği'nin altıncı başkanı oldu.

YÖNETİM KURULU ASİL
1. SEDAT ZİYADE
2. AJLİN BÜYÜKBAYRAK
3. DR. AJSELA KOŞUTA
4. MURADİYE ŞİT
5. NERMİN ÖZTÜRK
6. SABİHA TÜZÜNOĞLU
7. SAHRA METİN
8. ALİ HOT
9. PROF. DR. ADEM FAZLIOĞLU
10. BEKİR GÜL
11. DAVUT ERDEM
12. DENİZ UYKAN
13. ENESHAN SANCAK
14. ERCAN GÜL
15. HÜSEYİN AĞAOĞLU
16. MEHMET OLCAY
17. MUAMMER BAYRAKTAR
18. MUSTAFA YAŞA
19. NAİL ALKAN
20. NURİ KOÇ
21. OKAN HACIOĞLU
22. ÖZGÜR BALKAN
23. RAHİM KARABULUT
24. PHD.RAMİZ GÖRKEM BİRDAL
25. REFİK DEMİROK
26. SERHAT TÜRKOĞLU
27. ŞEVKET HALİLOĞLU
28. TANER YAŞAR
29. TURGAY YAMAN
30. ZÜLFÜ KOÇ

SANCAKTAR’A VEDA YEMEĞİ
Türkiye Bosna Sancak Derneği’ne 16 yılı yönetici, 7 yılı da başkan olmak üzere 23 yıl hizmet Muhammed Sancaktar için derneğin tüm organları kongre öncesi akşam yemeğinde bir araya geldi.
Yönetim Kurulu, Kadınlar Kolu, Gençlik Kolu, Sevdalinka Korosu ve Denetim Kurulu üyelerinin katılımıyla Ljiljan Salonunda düzenlenen etkinlikte duygusal anlar yaşandı.
Kadınlar Kolu Başkanı Sabiha Tüzünoğlu, Gençlik Kolu Başkanı Deniz Uykan, Sevdalinka Korosu Şefi Selahattin Bilir, Denetleme Kurulu Üyesi Tarkan Bayraklı ve Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Ziyade birer konuşma yaptı.
Son olarak kürsüye gelen Başkan Muhammed Sancaktar, olağan genel kurul ile görevinin sona ereceğini, ama her zaman derneğin bir neferi olarak burada olacağını söyledi. Sancaktar, herkese teşekkür etti ve helallik istedi. 

Tarih: 24 Mayıs 2023 Çarşamba    Hit: 1561

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol