30 Kasım 2021 Salı   

DEMİR ADAM MİLLİ TAKIM ANTRENÖRÜ

DEMİR ADAM MİLLİ TAKIM ANTRENÖRÜ
 

Bayrampaşa’da yaşayan ve şuanda Türkiye’deki mevcut 54 başpehlivandan biri olan Abdullah Güngör, Serbest Güreş Genç Milli Takımı Antrenörü oldu. 2 yıl önce İstanbul Büyükşehir Belediyespor’da güreş antrenörlüğü yapmaya başlayan Abdullah Güngör, mayıs ayında Türkiye Serbest Güreş Genç Milli Takımı’nda antrenörlük görevine getirildi. İlk görev aldığı ve 22-30 Haziran tarihleri arasında Almanya’nın Dortmund şehrinde yapılan Avrupa Gençler Güreş Şampiyonası’nda Türkiye’nin ikinci olduğunu belirten Güngör, “Şampiyonada 97 kiloda Polat Polatçı altın, 74 kiloda Taner Garip gümüş, 70 kiloda Mevlüt Özdemir, 79 kiloda İsmail Küçüksolak ve 86 kiloda Emre Çiftçi bronz madalya kazandı. Böylelikle Türkiye takım halinde 8 yıl sonra Avrupa ikincisi oldu. İBB’de antrenörlüğünü yaptığım iki güreşçiden 97 kiloda Polat Polatçı altın, 74 kiloda Taner Garip ise gümüş madalya kazandı. Ankara Elmadağ’dajs milli takım kampında çalışmalarımız yoğun bir şekilde sürüyor. 14 Ağustos’ta Rusya’nın Ufa kentinde yapılacak olan Gençler Dünya Şampiyonasına hazırlanıyoruz. Bu şampiyonada kendi sporcularım olan 65 kiloda Burak Sinin, 74 kiloda Taner Garip, 92 kiloda Muhammet Gimri ve 97 kiloda Polat Polatçı da mücadele verecek. Yine kendi sporcularımdan Osman Göçen 86 kiloda Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda mücadele etti ve çeyrek finalde tecrübeli rakibine yenilmekten kurtulamadı. Amacım ülkeme sporcular yetiştirmek. Bu yüzden elimden gelen tüm mücadeleyi gösteriyorum” diye konuştu. 

Bayrampaşa’da yeni sporcular yetiştirmek için hazırım
16 yıldır Bayrampaşa’da ikamet eden ve serbest güreşte 100 kez milli mayoyu giyen ve “Demir Adam” lakabıyla tanınan Abdullah Güngör, Bayrampaşa’da yeni sporcular yetiştirmek istediğini söyledi. Kartaltepe Mahallesi’nde oturduğunu belirten Güngör, “36 yaşındayım ve Türkiye’nin en genç milli takım antrenörüyüm. Samsun’da başladığım güreş hayatımı İstanbul’da sürdürüyorum. İlçem Bayrampaşa’yı çok seviyorum. Bu şirin ilçede sporcu potansiyeli çok var. Ülkemizi 100 kez milli mayoyu giydim. 2008 yılında başpehlivanlık boyuna yükseldim. Tarihte Bayrampaşa’da Kırkpınar’da başpehlivanlıkta kürsü yapan ve 3.olan tek sporcu benim. Bayrampaşa’nın sporda daha da ilerilere gitmesi için üzerim düşen ne varsa yapmaya hazırım. Bayrampaşa’da güreşe, ata sporcumuza destek verilirse hazırım. Her zaman elimden geleni yaparım” dedi. 

İsmimin spor salonu ya da caddeye verilmesi beni mutlu eder
Halen aktif olarak güreş yaptığını da belirten Abdullah Güngör” Kırkpınar’da başpehlivanlık boyunda devam ediyorum. 2014 yılında Edirne'de düzenlenen 653. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde başpehlivanlık yarışında üçüncü oldum. Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Sayın Bilal Erdoğan tarafından yapılan yağlı güreşlerde 64 başpehlivan içinde tüm rakiplerimi yenerek birinci oldum. Sayın Bilal Erdoğan tarafından şahsıma altın kemer takıldı. 84 milyonluk Türkiye’de 54 başpehlivan var. Ve onlardan birinin Bayrampaşalı olması çok önemli. Yetkililerden acizane isteğim; 54 başpehlivandan biri ve üstelik bir Bayrampaşalı şampiyon bir sporcu olarak ismimin ilçemizde bir spor salonu veya bir caddeye ‘Başpehlivan Abdullah Güngör’ adının verilmesinden çok mutlu olurum. Amacım, ülkeme, vatanına, milletine, bayrağını seven ahlaklı sporcular kazandırmaktır. Gençler bizim geleceğimiz. Onları güzel yönlendirelim. 16 yıldır Bayrampaşa Kartaltepe Mahallesi’nde oturuyorum. Bu ismimin verilmesi benim en doğal hakkım diye düşünüyorum. Yetkililerin bu jesti yapması halinde çok ama çok mutlu olacağım” ifadelerini kullandı.

Abdullah Güngör’ün başarıları
100 kez milli mayoyu giydi
Akdeniz Oyunları şampiyonu
Serbest güreşte Dünya 5.’si oldu
5 kez büyükler Türkiye şampiyonu
3 kez üniversitelerarası şampiyon
Avrupa Kulüpler Kupası şampiyonu
3 kez dünya kupasında ülkemizi temsil etti
2014 yılı Kırkpınar Başpehlivan üçüncüsü
Sayısız uluslararası madalyalar ve dereceler aldı

Tarih: 11 Ağustos 2021 Çarşamba    Hit: 2419

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol