30 Kasım 2021 Salı   

BAYRAMPAŞA’YA KREŞ İSTİYORUZ

BAYRAMPAŞA’YA KREŞ İSTİYORUZ
 

CHP Bayrampaşa İlçe Teşkilatı, iki ayda bir periyodik olarak düzenlediği Genel Değerlendirme Toplantısı’nı bugün gerçekleştirdi.
CHP Bayrampaşa İlçe Başkanlığı tarafından iki ayda bir düzenlenen “Genel siyaset ve yerelde Bayrampaşa sorunlarının ele alındığı” gazetecilerle kahvaltılı toplantı bugün ilçe başkanlık binasında gerçekleştirildi.
Bayrampaşa yerel basınıyla sabah kahvaltısında bir araya gelen CHP Bayrampaşa İlçe Başkanı Hasan Mutlu, CHP Bayrampaşa Belediyesi Meclis Üyesi ve Grup Başkan Vekiili Atila Özen, meclis üyeleri Yalçın Kaya, Gökhan Dal ve Nihat Terzi, CHP Bayrampaşa İlçe Başkan Yardımcıları Saniye Gökçel, Lütfü Kadıoğulları, İsmail Ayhan, Neriman Bakan, Kadın Kolları Başkanı Aynur Doyran ile birlikte ilçe yönetim kurulu üyeleri katıldı.
CHP Bayrampaşa İlçe Başkanı Hasan Mutlu’nun yapığı değerlendirme konuşmasının ardından Bayrampaşa Belediye Meclis CHP Grup Başkan Vekili Atilla Özen Bayrampaşa Belediyesi hakkında gazetecilerin sorularını cevaplandırırken, 2019 yerel seçimlerinden bugüne kadar CHP grubu olarak neler yapabildiklerinin kısa bir özetini paylaştı.

3600 EK GÖSTERGE EYLEMİ BAŞLATTIK
CHP Bayrampaşa İlçe Başkanı Hasan Mutlu konuşmasının ilk bölümünde Türkiye’nin genel siyasetiyle ilgili açıklamalarda bulundu ve iktidarı eleştirdi. Mutlu konuşmasında, “Yaklaşık 2 ay önce de yerel basınımızla bir araya gelerek değerlendirme toplantısı yaptık. Son meclis toplantısının ardından geçen hafta da basınımızı davet edecektik ama Bayrampaşa Belediye Başkanımızın basın ile bir araya geleceğini öğrendikten sonra bu haftaya ertelemek zorunda kaldık. Şunu da belirteyim ki kimse Belediye Başkanı toplantı yaptıktan sonra CHP başkanı cevap niteliğinde toplantı yapıyor diye algılamasın. 24 Haziran 2019 seçimlerinden bugüne kadar verilen vaatlere bakınca birçoğunun yerine gelmediği görüyoruz. Hatta üzerinde çok afaki işlerin yapıldığını gördük. Seçim öncesi seçim müjdesi olarak verilen 3600 ek gösterge, yani sağlık çalışanları, öğretmenler, polisler ve infaz memurlarının yaklaşık 1.5 milyon üzerindeki memurun yararlanacağı söylenen müjde ile ilgili aradan 39 ay geçmesine rağmen bir türlü çalışma yapılmadı. Dün sabah itibariyle CHP İstanbul İl Başkanımız Dr. Canan Kaftancıoğlu’nun yaptığı basın açıklamasından sonra İstanbul’da 39 ilçede 3600 ek göstergeyle ilgili eylemlerimize başlamış ve sürecektir. 3600 ek gösterge yerine getirilinceye kadar eylem devam edecek. Olmazsa Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun sözünü ettiği gibi bizim iktidarımız zamanında 3600 ek gösterge derhal yerine getirilecek” ifadelerini kullandı.

SINIRLARIMIZ VE YURTLARIMIZ SORUNU ÇÖZÜLMELİ
CHP olarak daha önce genel merkezin de talimatıyla “128 milyar dolar nerede?” diye eylem yaptıklarını belirten Mutlu, “Aylardır ‘128 milyar dolar nerede’ diye sormamıza rağmen hiçbir cevap alamadık. Bunun da sonuna kadar takipçisi olacağız ve sormaya da devam edeceğiz” dedi. Gerek Suriye gerekse Afganistan’dan göç eden mültecilerle ilgili açıklamalarda da bulunan Hasan Mutlu, “Tüm toplum olarak rahatsız olduğumuz bir diğer konu sınırlarımız. Sınırımız bizin evin kapısıdır. Evinizin kapısını açık bırakır mısınız? Eğer evin kapısını açık bırakırsanız herkes eline kolunu sallaya sallaya girer. 4 bin kilometre ötemizdeki Afganistan’dan mülteciler Türkiye’ye geliyor. Baktığınız zaman bunlar savaşta zülüm gören tipler de değil. Ellerini kollarını sallayarak sınırlarımızdan rahatlıkla geçiyorlar. Türkiye’de kendilerine yaşam alanı oluşturuyorlar. Türkiye’deki mülteci sayısı resmi kaynakların açıkladığının çok üstünde yaklaşık 9 milyon mülteci Türkiye’de yaşam alanı bulmuş. Bunlar yaşadığımız alanlarda kendi ihtilaçlarını doğru karşılayamadıkları için vatandaşlarımızı da rahatsız eder duruma gelmişlerdir. Şöyle bir Bayrampaşa’da caddelerde yürüyün ve görün. Oraların içler açısı durumunu göreceksiniz. Aksam saat 18.00’den sonra eşimizi çocuğumuz bakkala, markete gönderemez hale geldik. Sınırlar bizim namusumuzdur. 128 milyar eyleminden sonra sınırlarımız için de eylem başlattık. Son olarak ise 3600 ek gösterge konusunda eylemlerimizi başlattık. Okullar açıldı. Üniversiteler de eğitime başladı. Bir çoğunuzun tanıdığı İstanbul gibi büyük şehirlere geldi. Ama İstanbul, İzmir gibi büyük kentlerde karşılaştıkları yurt sıkıntılarını hep berabere yaşadık. Daire fiyatları yüzde 100’e yakın artışlar gösterdi. Emlakçılar artık elindeki daireleri 2-3 katına veriyor. Hala elimizde Tokat’tan Anadolu’nun birçok yerinden gelmiş, İstanbul’da kalabilecek yer arayan 10’a yakın öğrenci ismi var. Bu kardeşlerimize yer bulmaya çalışıyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) 3 bin kişilik yurt açtı. 20 yıldır bu yoktu. İBB, yine gençler için alanlar oluşturmaya çalışıyor. Bu gençler bizimdir. Bu gençlerin eğitimi kadar barınmaları da gerekmektedir” şeklinde konuştu.

HİZMETTE DEVAMLILIK ESASTIR
Toplantıda Türkiye gündemiyle ilgili konuları aktaran CHP Bayrampaşa İlçe Başkanı Hasan Mutlu, daha sonra Bayrampaşa ilçesiyle ilgili görüşlerini dile getirdi. Son Bayrampaşa Belediye Meclisi toplantısında mecliste yapılan görüşmelerin canlı olarak yayımlanması teklifinin red edildiğini belirten Mutlu, “Bizim saklımız gizlimiz yok. Mecliste konuşulanların Bayrampaşalıların da öğrenmesi lazım. Burada bizim korktuğumuz bir şey yok” dedi. Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner’in geçen hafta basınla buluşmasındaki bazı açıklamalarıyla ilgili de konuşan Mutlu, “Geçen hafta belediye başkanımız basınla yaptığı toplantıda bazı açıklamalar yaptı. Şu bilinsin ki Bayrampaşa’da yapılan hizmetlerin tamamına yakını İBB hizmetleridir. Bir kısmını da başka kurum ve kuruluşların hizmetleridir. Bayrampaşa Belediyesi’nin hizmetleri değildir. Ancak Bayrampaşa Belediyesi sanki kendi yapmış gibi göstermeye çalışmaktadır. ‘İBB’den hizmet almıyoruz’ diyorlar. Belediye yanındaki  zemin altı otopark ve üzeri park projesi teslim edildi. Altıntepsispor Kulübü’nün de bulunduğu  zemin altı otopark ve park projesi bitirildi. Muratpaşa Mahallesi’ndeki parkın bulunduğu alan İBB tarafından yapıldı. Tuna Caddesi’ndeki spor kompleksi yanındaki yüzme havuzunun yüzde 90’ı tamamlandı. Bayrampaşa Metro İstasyonu’nun orada bulunan ve her yağmurda dolan alt geçitle ilgili çalışmalar kasım ayında tamamlanıp teslim edilecek. Kocatepe’deki zemin altı otopark ve üzeri park teslim edilecek. Eski lunapark alanına yapılan,  zemin altı otopark üzeri park projesine de projie değişikliği nedeniyle ara verildi. Devamı yakında sağlanacak. Yani hizmette devamlılık esastır. Bunun birçoğu AKP iktidarı döneminde başlasa da bizde hizmette devamlılık esastır. Biz devraldık bu hizmetleri bitireceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

ESKİ CEZA EVİ ALANI DAHA YAŞANABİLİR BİR PROJE HALİNE GETİRİLDİ
Yıllardır süren bir sorun haline gelen eski ceza evi alanı projesiyle ilgili de düşüncelerini aktaran Hasan Mutlu, “Başkanımız eski ceza evi alanındaki kentsel dönüşüm noktasındaki konuya değinmiş. İlk proje Hüseyin Bürge döneminde üniversite olarak planlandı. Biz de destekledik. Sonra Bayrampaşa Kentsel Dönüşüm Depo alanı olarak düşünüldü. Sonra yine proje değişti ve Orta Camii üzerindeki vatandaşların yaşadığı binalar kentsel dönüşüme girilerek eski ceza evi alanına taşınmak istendi. İsmetpaşa Mahallesi vatandaşlara bilgi dahi verilmeden adeta oraya taşınmaya zorlandı. Vatandaş zamanında muhatap bulamadı. Belediye başkanı ve başkan yardımcılarını bulamadı. İBB’de iktidara gelince ilk yaptıklarımızdan biri Ekrem İmamoğlu başkan eski ceza evi kentsel dönüşüm alanına geldi. Taşınan vatandaşların ne olacağı taşınmayanların ne olacağı konusunda bilgiler aktardı. 20 Haziran 2020 itibariyle taşınacağına yerinde kalmak isteyenlere tekrar bir proje ile yer bulunacağını açıkladı. O günden sonra yüzde 40-45’de olan taşınma oranı bugün yüzde 80’e çıktı. Elimizde bulduğumuz enkazı şimdi daha yaşanabilir hale geçirdik. Bitmiş bir proje olduğu için yıkmak yerine var olanı iyileştirmeye çalıştık. Bu Bayrampaşa Belediyesi’nin yaptığı proje değildir” diye konuştu.

BAYRAMPAŞA BELEDİYESİ KREŞ ALANI VERMEDİ
İBB’nin her ilçeye yapmak istediği kreşler kapsamında İstanbul’daki 21 ilçe ile birlikte Bayrampaşa Belediyesi’nden de alan istediğini belirten Mutlu, “İBB Ocak 2020’de Bayrampaşa Belediyesi’nden kreş yapmak için 5 alan istedi. Bayrampaşa Belediyesi ise Temmuz 2020’de ‘kreş açacak vasıfta yerimiz yok’ diyerek bu talebi geri çevirmiştir. Belediye Başkanımız basınla yaptığı toplantıda 400 yataklı devlet hastanesi projesinden de bahsediyor. Bizim Devlet Hastanemiz var. 22 yılda Bayrampaşa Devlet Hastanesi’ne ne yapılmış? İyileştirme ve hizmet adına, sağlık çalışanlarının daha iyi çalışma ortamı bulması alına ne yapılmış? Sürekli ve belli aralıklarla tadilatlarla birilerine fon oluşturulmuş. Sağ olsun Bayrampaşa Devlet Hastanesi Başhekimimiz ve sağlık çalışanlarımız özellikle bu pandemi döneminde özveriyle çalışıyorlar. Kendilerine sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum. Küçükköy benzincisinin karşısında yaklaşık 5 dönüm alan var. Orası bir yıl önce 2020 eylül ayında meclis gündemine getirildi. Buranın Sağlık Bakanlığına devri istendi. Meclis üyelerimiz şerh koydular. Bakanlığa devri yapılsın ama bir şartla, Devlet Hastanesi olsun. Özel hastane olmasın istedik. Arkadaşların oylarıyla malesef red edildi. Bir diğer konu da Pancar Motor arazisi ile ilgili. 1956 yılında Allah rahmet eylesin, merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan tarafından temeli atılan ve 1960’dan itibaren hizmet veren Pancar Motor’da, tarımda ve sanayide kullanacak olan küçük çaplı makine ve motorlar üretilmiş. Sonra zarar eden bir kurum haline getirilmiş ve kapatılmış. Bugün burası İBB AKP yönetimindeki belediyede olsaydı İBB üzerinden proje geliştirilirdi. Fakat CHP iktidarda olduğu için Spor Toto üzerinden sponsorluk alınarak oraya Millet Bahçesi yapılmaya çalışılıyor. İBB Başkanımız Ekrem İmamoğlu defalarca Bayrampaşa’ya geldi. Belediye başkanımız ve yardımcılarıyla görüştü. Bayrampaşa da dahil 39 ilçeye hizmet etmek istediğini söyledi. Ne yazık ki engellemek için uğraşanlar var. Bayrampaşa’nın kreşe ihtiyacı var. Belediyenin 2 anaokulu var ve şimdi özel kuruluş işletiyor. Kreş yerinin biran önce İBB’ye gösterilmesini talep ediyoruz. Yoksa bununla ilgili eylemlere başlayacağız. Bayrampaşa’da İBB Bölge İstihdam ofisi kurduk. Yaklaşık 200 arkadaşımıza istihdam sağladık. Bayrampaşa’da İBB üzerinden hizmetlerimiz devam ediyor ve edecektir” diyerek sözlerini tamamladı.

ÖZEN: İSRAFI ÖNLEMEK İÇİN KISITLAMAYA GİDİLMESİNİ İSTEDİK
CHP Bayrampaşa Belediyesi Grup Başkan Vekili Atila Özen ise yaptığı konuşmasında, mecliste halkın yararına olacak her projeye destek olduklarını ancak hatalı gördüklerinin karşısında olduklarını ifade etti. Meclis görüşmelerinin canlı yayımlanması tekliflerinin red edildiğini de belirten Özen, “Denetim Komisyonunda üye arkadaşlarımızın tespit ettikleri açık ihale yerine pazarlık usulü ihalelerdeki yaklaşık maliyetin doğru hesaplanmaması nedeniyle oluşabilen kamu zararlarından, doğrudan temin yoluyla mal ve hizmet alımlarında ihalelere katılımın dolayısıyla rekabetin arttırılamamasından, ödemelerin zamanında yapılamaması nedeniyle maliyetlere yansımasından bahsettik. Alacaklarını zamanında tahsil eden, borçlarını zamanında ödeyen bir Belediye olunması gerektiğini savunduk. Şeffaflık ve hesap verebilirliğin önemini vurguladık. Lüks makam aracı kiralanması ve konut gibi israf kalemlerinden kaçınılması gerektiğini söyledik. Geliri giderinden az olduğu için borçlu olan, borçlu olduğu için de borçlanma yapan Belediyemizde; tanıtım ve reklam, temsil ve ağırlama gibi tasarruf edilebilecek kalemleri gösterdik. Belediyenin alacaklarını tahsil etmesini, vergisini ödeyen, mali yükümlülüklerini yerine getiren vatandaşın cezalandırılmamasını, böylelikle faizle borçlanmasının önüne geçilmesi gerektiğini söyledik. Muhtarlıklara ve spor kulüplerine yapılan yardımların ise arttırılmasını, yerel basının desteklenmesini, otopark ücreti gibi tarifelerde halkın yararına olacak makuliyet sınırlarını savunduk. Özellikle pandemi döneminde yiyecek, yakacak ve burs gibi sosyal yardımların yetersizliğini eleştirdik. Sağlık tedbirlerine uygunluğu bakımından pazar yerlerinde incelemeler yaptık. Muhtarlarımızı ziyaret ederek mahallinde sorunları dinledik. İdarenin kendi görev dönemini aşar şekilde sözleşme yapmasına karşı çıktık. Düzeltmesini yaptırdığımız sözleşmeler, Müdürlüklere geri çektirdiğimiz gündemler oldu. Ferhatpaşa Mevkiindeki kamyon ve tırların meydana getirdiği gürültü ve görüntü kirliliği nedeniyle Belediye Başkanının da oturduğu Hayattepe Konutlarında yaşayan halkın şikayetlerini Meclisin gündemine taşıdık. 3 Temmuz 2020’de yangında zarar gören BAYGEM binasındaki zararın nasıl giderileceğini mecliste 4 kez sorduklarını ancak cevap alamadık. CHP Bayrampaşa Belediyesindeki Meclis Grubu olarak parti tüzüğümüz, programımız ve seçim bildirgelerimizdeki yerel yönetim anlayışımız olan sosyal adaleti geliştiren, üreten ve istihdam yaratan, hakça paylaşan, hesap veren ve şeffaf yönetilen, hoşgörülü ve saygılı, çevre dostu, nefes alan kentlerde yaşama arzusuyla halkımızın verdiği görevi yerine getirdiğimizi, daha güzel ve yaşanabilir bir Bayrampaşa için çalışmalarımızı sürdüreceğimizi siz değerli basın mensupları vasıtasıyla tüm halkımıza ifade ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Tarih: 01 Ekim 2021 Cuma    Hit: 2255

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol