24 Ocak 2020 Cuma   

BAYGEM-AISEC KÜLTÜREL İLETİŞİMİ

BAYGEM-AISEC KÜLTÜREL İLETİŞİMİ
 

Bayrampaşa Belediyesi Gençlik Merkezi (BAYGEM), Bayrampaşa’nın uluslararası vizyonundaki rolünü başarıyla temsil etmeye devam ediyor.
Bayrampaşa’ya gelen Uluslararası Staj Değişim Programı (AIESEC) öğrencileri yaklaşık iki ay süren eğitim ve öğretim sürecini tamamlayarak ülkelerine döndü.
Fransızca açılımı “Association Internationale des Étudiants en Sciences Économiques et Commerciales” olan AIESEC, Türkiye’de “Türkiye İktisadi ve Ticari İlimler Talebeleri Staj Komitesi Derneği” açılımı ile bilinmektedir. Kısaca ise Uluslararası Staj Değişim Programı adıyla tanınıyor.
2017 yazında uluslararası öğrenci değişim programı olan AIESEC’in yetkilileriyle yapılan görüşmeler sonucu ilk turu 2017 kışı olacak biçimde BAYGEM ve AIESEC çeşitli projeler kapsamında öğrenci değişim programı başlattı. İlkinde Filistin ve Mısır’dan gelen birer öğrenci genç ile başlayan iş birliği, geçen sene 10 farklı ülkeden 15 öğrenci, bu sene ise 15 farklı ülkeden 29 öğrenci ile devam etti. Geri dönüşüm, öğretmen asistanlığı, dünyada kadının rolü ve global köy projeleri kapsamında 3 senedir altışar hafta müddetince BAYEM’in organizasyonunda toplanan onlarca farklı ülkeden ve kültürden genç öğrenci, BAYGEM öğrencileriyle ortaklaşa bahsi geçen projeleri başarıyla yürüttü. Projeler sayesinde dünyanın her yerinden gelen genç öğrenciler, 3 yıldır 6”şar hafta boyunca Bayrampaşa’da konaklıyor, gündelik ihtiyaçları BAYGEM tarafından gideriliyor ve günde 5’şer saat projeler kapsamında bu gençler çalıştırılıyor. Bir başka deyişle 3 senedir toplam 46 yabancı öğrenciye BAYGEM önderliğinde Bayrampaşa ev sahipliği yaptı. İngilizce kurslarına kayıtlı olan öğrenciler yurt dışından gelen bu öğrencilerle birlikte İngilizce konuşma dersi ve projeler kapsamında ortak faaliyetler yapma fırsatı bulmuş oldu.
BAYGEM Genel Koordinatörü Okan Aysu, misafir öğrencileri Bayrampaşa’da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirterek, “Bu program sayesinde hem AIESEC öğrencileri staj yapma imkanı buldu hem de farklı kültürleri tanıyıp yeni dostluklar kurdu. Öğrencilerimizi tekrar Bayrampaşa’da misafir etmekten dolayı memnun olacağız” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN AYDINER’İ ZİYARET ETTİLER
Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner de yaklaşık 2 ay boyunca Bayrampaşa’da eğitim gören AIESEC öğrencilerine makamında kabul etti. BAYGEM Genel Koordinatörü Okan Aysu ve BAYGEM Proje Koordinatörü Nuri Öretmen’in de katıldığı ziyarette AIESEC öğrencileri, Türkiye’ye tekrar gelmek istediklerini, BAYGEM’den çok memnun kaldıklarını dile getirerek, hem yurt dışında staj yapma imkanı bularak iş hayatı konusunda tecrübe kazandıklarını hem de yeni bir ülke ve farklı bir kültür ve tarihini tanıdıklarını ve yeni dostluklar kurduklarını söylediler. Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner de misafir öğrencilerine eğitim hayatlarında başarılar dilerken, “BAYGEM’in ülkemize ve ilçemize yakışır misafirperverliğinde Bayrampaşa’mızı 3 senedir temsilde gösterdiği başarıya teşekkür ediyor, ilçemizin sesini uluslararası arenada duyurmaya devam edecek projelerde başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı. Başkan Aydıner, AIESEC öğrencilerine günün anısına hediye takdim etti. Ziyaret toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

Tarih: 04 Eylül 2019 Çarşamba    Hit: 3006

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol