23 Eylül 2023 Cumartesi   

Cemil SAĞLAM / Gazeteci Yazar / Basın Tribünü

ZAVALLI YUNANİSTAN

 

Küresel güçler, başta İsrail lobisi Yunanistan’ı kullanıyor. Hatta tepe tepe kullanıyor. Geçtiğimiz günlerde bir konuşma yapan Yunanistan Parlamentosunda Milletvekili Kleon Grigoriadis, hükümeti, ülkeyi dev bir ABD üssüne dönüştürmekle suçladı aynen şöyle dedi: “Bizi işe yarar akılsızlar olarak kullanıyorlar”. Basında Türkiye ile savaşın kapıda olduğuna dair bir hava oluşturulduğunu belirten Grigoriadis, “Şu an Türk askerleri değil, Amerikalı askerler Girit’te, Dedeağaç’ta, Larisa’da ve siz, SYRIZA’nın eski yoldaşlarının, ABD’ye bıraktığı diğer bölgelerde geziniyorlar. Şunu net söyleyelim: Şu an Yunanistan, devasa bir ABD üssüne dönüştü.”
Grigoriadis, böylesi bir algı oluşturulmasının, Yunanistan’ın ABD üssüne dönüştürülmesinin kabul edilebilir olması için Yunan vatandaşlarının korkutulması amacını taşıdığını belirtti.
Batı, Yunanistan’ı, Osmanlı’ya ve Türklere karşı tampon devlet olarak görmektedir. Türklerin önünü tıkamak için kurulmuş bir sentetik devlettir. Tarih boyunca Anadolu’nun desteği olmadan ayakta kalması mümkün değildir. Kendi kendine yeterli olması bir devlet için bekanın temel şartıdır. Yunanistan’ın böyle bir imkân kabiliyeti yoktur. Eninde sonunda Türkiye’ye muhtaçtır.
***
IRAK GİBİ OLMAK İSTEMİYORSAN ÜLKENE SAHİP ÇIKMAK ZORUNDASIN!
Yıl 1917 yer Irak.
İngiliz general, koyunlarını otlatan çobanı uzaktan bir müddet izledikten sonra, yanına yaklaşır ve;
“Eğer sürüyü koruyan köpeğini öldürürsen Sana 100 sterlin vereceğim” der.
Uzun zamandır zor şartlarda yaşayan çoban için büyük paradır bu miktar.
Ancak köpek de çok kıymetlidir.
Çobanın tek güvendiği, sürüsünü idare eden, her türlü tehlikeye karşı koruyan, hasta olan koyunun başında bile günlerce aç susuz bekleyen, bir varlıktır köpeği.
Ama teklif edilen para, 100 sterlin.
İyi para!
Çoban, köpeği yakalayıp generalin önünde keser ve alır parayı.
General;
“Köpeğin derisini yüzersen,
100 sterlin daha veririm” der.
Çoban bu sefer düşünmeden,
yüzer deriyi ve alır parayı.
General;
“Köpeği parçalara ayırırsan,
100 sterlin daha” der.
İş raydan çıkmıştır artık.
Ayırır parçalara, alır parayı.
İşi biten general ordan ayrılırken,
bu sefer teklif çobandan gelir;
“100 sterlin daha verirsen,
köpeğin etinden de yerim.”
General cevap verir;
“Asla!”
Benim amacım, değer verdiklerinize karşı yaklaşımınızı öğrenmekti. Sen para için yoldaşın, yardımcın, her şeyin olan köpeği feda ettin.
Ben ihtiyacım olan şeyi öğrendim.
Sonra yanındakilere dönüp;
İnsanlar bu karakterde olduğu müddetçe korkmayın, her şeyi yaptırabilirsiniz der.
Parası olup, değeri olmayan insanlar, değeri olup parası olmayan insanların hayat anlayışını değiştirdi..
Artık slogan belli..
Paranın satın alamayacağı şey yoktur.
Şahsi menfaat için insanların satamayacağı bir değer kalmadı maalesef.
Ama az paraya, ama çok paraya.
Bazen paraya, bazen makam mevkiye.
Kazanmak için satanlar!
Aslında tamamen kaybettiklerini farketmiyorlar çoğu zaman.
Kimileri de farkettiği halde satıyor.
Sureti haktan görünüp,
Sizden köpeğinizi isteyen çok olacak.
Bugünlerde fazlasıyla olduğu gibi.
Ne köpeğinizi satın, ne de başkasının köpeğine göz koyun.
Çünkü değerlerini para için satanlar, sattıkları kişinin köpeği olmaktan, başka işe yaramazlar..
Paranın açamayacağı kapı yok diyenler,
Aslında!
Para için her şeyi yaparım diyenlerdir...
***
UMUTLAR YENİ SEZONA
İstanbul 1. Amatör Lig ve 2. Amatör Lig’de sezon sona erdi.
1. Amatör Lig’de Bayrampaşa takımlarından Bayrampaşa Doğanspor ile Yıldırımbosnaspor küme düşmenin üzüntüsünü yaşadılar.
1. Amatör Lig
4. Grup’ta mücadele eden Teraziderespor son hafta maçında Bayrampaşa Belediye Stadı’nda İstanbul 25 Çatspor’a 8-1 yenildi. Kırmızı-yeşilliler grupta sezonu 24 puanla 6. sırada bitirdi.
5. Grup’ta bulunan Bayrampaşa Doğanspor son hafta Bayrampaşa Belediye Stadı’nda İstanbul Barışspor’u 4-0 mağlup etti. Sarı-lacivertliler bu galibiyete rağmen 17 puanla 8. sırayı aldı ve küme düştü
7. Grup’ta yer alan Sağmalcılarspor ise son hafta İBB Bayrampaşa Stadı’nda 2-0 öne geçtiği maçta Ulutepe’ye 3-2 yenildi.  Lacivert-turunculular 33 puanla grubunu 3. bitirdi.
8. Grup’ta mücadele eden Altınaslar, son hafta küme düşen Sefaköy maça çıkmadığı için hükmen 3-0 galip ayrıldı. Kırmızı-beyazlılar 22 puanla grubu 6. sırada tamamladı.
10. Grup’ta bulunan Bayrampaşa Demirspor son maçta Bayrampaşa Belediye Stadı’nda Doğa Hospital Yeşilkent’i 3-1 mağlup etti. Kırmızı-yeşilliler grubunda 21 puanla 6. sırada tamamladı.
11. Grup’ta yer alan Çankırı Marufspor ise son maçta küme düşen Alemdar’a Küçükköy Stadı’nda 2-1 mağlup oldu. Yeşil-mavili ekip grubunu 38 puanla 3. sırada bitirdi.
14. Grup’ta küme düşmesi kesinleşen Yıldırımbosnaspor son hafta Kağıthane Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Sahası’nda Mahmut Şevketpaşa’ya 4-2 yenildi. Kırmızı-mavili takım 11 puanda kaldı ve 8. sırayı alarak 2. Amatör Lig’e düştü.
2. Amatör Lig
3. Grup’ta  bulunan Muratpaşaspor son maçta İBB Bayrampaşa Stadı’nda Beyoğluspor’u 3-1 mağlup etti. Mavi-beyazlılar grubunda 26 puanla 5. sırada yer aldı.
4. Grup’ta mücadele eden Bayrampaşa Atletikspor son maçta küme düşen Üçyüzlüspor maça çıkmadığı için 3-0 hükmen galip geldi. Mavi-beyazlılar grubunu 38 puanla 2. sırada bitirmeyi başardı.
5. Grup’ta yer alan Cevatpaşaspor son maçına çıkmadı ve Haznedar Çetinkaya’ya 3-0 hükmen mağlup oldu. Kırmızı-beyazlılar 12 puanla grubunu 7. sırada bitirdi.
6. Grup’ta yer alan Bayrampaşa’nın yeni federe takımlarından Yenidoğanspor son haftayı maç yapmadan BAY geçti ve grubunu 14 puanla 8. sırada tamamladı.
9. Grup’ta artık maçlara çıkmayan Gürzafer ise son hafta da lider Yenişehir karşısında 3-0 hükmen yenik sayıldı. Lacivert-beyazlılar grubunu -3 puanla son sırada bitirdi.
***
ZÜLFÜ BAŞKAN GEÇMİŞ OLSUN
Bayrampaşanın iş insanlarından ve renkli simalarından Zülfü Koç, geçirmiş olduğu operasyon ile eski sağlığına kavuştu. Zülfü Başkana geçmiş olsun diler, sağlıklı günler temenni ederim...
***
ALTUNTAŞ AİLESİNİN BAŞI SAĞ OLSUN
Bayrampaşa Tunaspor Kulüp Başkanı ve iş insanlarından Mustafa Altuntaş ile ağabeyi Ahmet Altuntaş’ın anneleri Ayşe Altuntaş hakk’a yürüdü. Altuntaş ailesine baş sağlığı ve sabırlar diliyorum.

Tarih: 02 Ağustos 2022 Salı    Hit: 1357
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol