19 Haziran 2019 Çarşamba   

YÜCEL ŞEHİTLERİ ANILDI

YÜCEL ŞEHİTLERİ ANILDI
 

Şehadetlerinin 71. yılında Makedonya’da Türkçe ve Türklük için can veren Yücel Şehitleri, Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından mevlid-i şerif ve tiyatro gösterimi ile Bayrampaşa Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezinde anıldı.
1948 yılında yaşadıklarını ve uğruna canlarını feda ettikleri davalarını anlamak için hazırlanan ‘Yucelcileri Anma ve Anlama Konulu Tiyatral ‘ gösteri ile 71 yıl öncesinin Yugoslavya’sında yaşananlara yüzlerce kişi gözyaşlarıyla tanıklık etti.
Bu anlamlı günün gerçekleşmesini sğglayan Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Adnan Şahinler konuşmasında ‘’Yücel hareketini bir tek anmak değil, anmak kadar anlamak ta önemli. İşte bu yüzden bu sene tiyatral bir gösteri ile onları yad ediyoruz’’ dedi.
Programa Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma derneği genel merkezi yanı sıra Kağıthane, Kemerburgaz ve Bayrampaşa şubeleri yönetim kadrolarıyla katılım sağladı. 
Yücel Şehitleri anma programına Kosova KDTP Milletvekili Fikrim Damka, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atilla Aydıner, Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, CHP Bayrampaşa Belediye Başkan Adayı Remzi Albayrak, Bayrampaşa Müftüsü Yılmaz Küçük, Rumeli Balkan Dernekleri Genel Başkanı Kamuran Atakan, yönetim kurulu üyeleri, Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Melek Aras, Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Vakfı Başkanı Kemal Baltepe, Rumeli Üniversitesi Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Hüseyin Afşin Balcı, Tek Rumeli TV Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Baykal, Bayrampaşa Belediye Başkan Yardımcıs Gökhan Can Balekoğlu, Belediye Meclis Üyeleri, Meclis Üyesi adayların yanı sıra sivil toplum kuruluşları başkanları ve yöneticilerini katılım sağladı.
Genel Başkan Adnan Şahinler’den sonra selamlama konuşması yapan CHP Bayramapaşa Belediye Başkan Adayı Remzi Albayrak “Balkanlar yıllarca acılara sahne olmuş bir coğrafya, bu coğrafyadan kopup gelen bizler Yücelcilerin sayesinde benliğimizi koruduğumuz farkındao olmamız gerekli. Onların yaptıkları azımsanacak kadar az değil” şeklinde konuştu.
Bayrampaşa Belediye Başkanı Atilla Aydıner de şehit olan Yücel Teşkilatı Mensubu, Nazmi Ömer’in eşiyle son konuşmasını hatırlatarak “Onlar göç eden ailelerine size Türkiye’deki kardeşlerime emanet ediyorum demişlerdi. Onların vatan sevgisi işte bu denli büyüktü” şeklinde konuştu.

Gözyaşlarını tutamadılar
Yücelcilerin şehit olmalarının 71. yılında Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından organize edilen programda Mevlid-i Şerifin okunmasından sonra Balkan Türk Tiyatrosu tarafından sahneye konulan “Yücel Şehitlerini Anma ve Anlamak konulu Tiyatral Gösteri” sergilendi.
Her sahnede alkış seslerinin yükseldiği oyunun sonuna kadar salondaki misafirler göz yaşlarına hakim olamadılar. Senaryosunu Yusuf Emin’in yazdığı oyunun yönetmenliğini Arif Lila üstlendi.
Sanatçı Gamze Matracı, Balkan Türk Tiyatrosu için özel olarak kayıt aldığı sözü Yusuf Emin’e Müziği Bertan Asllana ait “Mahzun Durma Saat Kule” adlı eseri seslendirdiğinde salondaki misafirler gözyaşlarına boğuldu. Oyunun sonunda Balkan Türk Tiyatrosunun resmen kurulduğunu belirten Yusuf Emin ayrıca tiyatral gösterinin organizatorlüğünü üstlenen Bayrampaşa Belediyesi Meclis Üyesi Adayı Tolga Güneş ve Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Adnan Şahinlere de çok teşekkür etti.
Oyunu izleyen herkes Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma derneğinden programın tekrarlanmasını talep etti.

Yücel şehitleri
1948 yılında o dönem Yugoslavya’ya bağlı Makedonya’da işkenceye maruz kalan ve asılarak şehit edilen Rumeli Türklerinden 4 genç, her yıl dualarla anılıyor.
1945 yılında Üsküp’te kurulan Yücel Teşkilatıyla, Türklere hizmet etmeye çalışan ve soydaşlarımıza yönelik zulümlerin son bulmasını isteyen Şuayip Aziz, Ali Abdurrahman, Nazmi Ömer ile Adem Ali, evlerinden apar topar götürülerek, düzmece mahkemelerde yargılanmış ve işkencelerin ardından 27 Şubat 1948’de idam edilmişlerdi. 

Tarih: 04 Mart 2019 Pazartesi    Hit: 6854

Fotoğraflar
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol