23 Ağustos 2019 Cuma   

YILDIRIM, HALDE İFTAR YAPTI

YILDIRIM, HALDE İFTAR YAPTI
 

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Bayrampaşa'da halcilerle iftarda bir araya geldi. 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Haller Müdürlüğü ve İstanbul Halciler Derneği’nin (HALDER) organize ettiği geleneksel 13. iftar programına AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım katılarak, hal esnafıyla birlikte iftar yaptı. İftar programına Yıldırım'ın yanı sıra AK Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım, CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Bayrampaşa Kaymakamı osman Aslan Canbaba, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila AydınerEsenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti İstanbul  İl Başkanı Bayram Şenocak, AK Parti Bayrampaşa İlçe Başkanı Ersin Saçlı, HALDER Başkanı Nevzat Dayan ve hal esnafı katıldı.
Ezanın okunmasıyla birlikte 2 bin 500 hal çalışanı protokol üyeleriyle birlikte oruçlarını açmanın mutluluğunu yaşadı. 

Hal komisyoncusu tefeci değildir, terörist değildir 
İftar öncesinde konuşma yapan AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, "Yeni bir hal yasası yapılıyor, bir çalışma var. Her şeyden önce şunun burada milletimizin huzurunda siz hal çalışanları ve buradaki işletme sahiplerinin önünde ifade etmek istiyorum. Hal komisyoncusu tefeci değildir, terörist değildir. Halciler anlının teriyle ekmeğini kazanan insanlardır. Ben hallerdeki çalışmaları çok yakından takip ediyorum.  Buraya üreticiden sebze meyve getirilir, burada komisyoncu veya buradaki satıcıların temsilcisi dediğimiz insanlar işletmeler yaptıkları hizmetin karşılığında bir ücret alır. Bu da maksimum yüzde 8'dir, vergiyi düştükten sonra yüzde 4 kazancı vardır. Yapılan her işin her hizmetin mutlaka bir karşılığı olmalıdır" dedi.
Hal esnafının ve çalışanlarının önemine değinen Yıldırım, "Biz, hal esnafını, komisyoncuları burada üreticinin malını semt pazarlarına gitmesinde adeta garantör olarak görüyoruz. Zaman zaman sebze ile meyve ile ilgili fiyatlardaki dalgalanmalar, bunların işinin özü, mevsim şartlarıdır, üretim, arz talep dengesinin bozulmasıdır. Tedarik sistemindeki yetersizliktir. Biz biliyoruz ki, tarladan mal çıkıp buraya gelince 4'e 1 fireye gider. Bunun için Ticaret Bakanlığımız Gıda Komitesi gerekli çalışmaları yapıyor. Mutlaka bizim fire oranını düşürmemiz, saklama zamanını uzatmamız lazım. Bunlar küçük yatırımlar değildir, bunlar ciddi kaynağı ihtiyaç gösterir" diye konuştu. 

Cezaların çözülmesi için elimden geleni yapacağım 
Halcilerin yeni yasayla ilgili endişelerine yönelik değerlendirmelerde bulunan Yıldırım, "Yeni yasada hal komisyoncuları durumu ne olacak, yeni hallerin yapımında model nasıl olacak, özel şirketler mi olacak, yine kamunun işletmecilere kiralaması şeklinde mi olacak, diye güncel bir konu son aylarda halde çeşitli kurumlarca kesilen cezalar. Bir başka talebiniz burada daha yerel olduğunu biliyorum, halcilik, burada 10 bin kişi çalışıyor. Onları kazançları, ana sütü gibi helaldir. Biliyoruz ki günün 24 saatinde sadece 6 saat boş vakitleri var. Diğer zamanları hep çalışmakla geçiyorlar. Buralar sürekli açık olmak zorunda, çünkü çarşıya pazara sürekli sevkiyat yapılması lazım. Burada çalışan kardeşlerimizin şartlarını iyileştirmek zorundayız. Bu konuda da hepimize görev düşüyor. Buraya sosyal tesis yapılması, çalışanların ve çalışanların ziyaretçilerinin burada rahatça vakit geçirmesi içinde gerekli desteği çalışmayı sizlerle inşallah yapacağız. Cezalar konusunun takibi bendedir, sizi rahatsız etmeyecek şekilde çözülmesi için elimden gelen gayreti göstereceğim. Burada milletvekillerimiz var, eğer mecliste çözülmesi gereken cezalar varsa, hep beraber iktidar muhalefet demedin, orada bu cezaların affedilmesi iptal edilmesi için gerekli çalışmaları yapacağız, takipçisi olacağız, bunun sözünü burada veriyorum. Belediye ilgili cezada zaten belediyenin işi o daha kolay, merak etmeyin. Sizin talepleriniz, beklentileriniz, makul talepler. Farklı şeyler düşünmüyoruz. Hepimiz bu ülkenin insanını daha iyi şartlarda yaşamasını arzu ediyoruz. Bunun için gayret gösteriyoruz. Ülkemiz ne kadar refah seviyesi artarsa, bundan en büyük payı vatandaşımız alacaktır. Memleketin milletin menfaatine, üreticinin, pazarcının, hepimizin menfaatine olan işleri ortak akılla, konuşarak halledeceğiz, bunun da takipçisi olacağız" şeklinde konuştu. 

23 Haziran seçimleri inşallah İstanbul için hayırlara vesile olur 
Yıldırım, "2002'de iktidara geldiğimizde Kara Yolu Taşıma Kanununu o zaman iki parti var. AK Parti ve CHP var. Biz çalıştık ve genel kurulda 10 dakikada 56 maddelik kanunu geçirdik. Çünkü AK Parti'de, CHP'de destekledi, 10 dakikada geçti. Demek ki bir mesele herkesin katıldığı bir ortamda ele alınır ve ortak akılla ele alınırsa, çözülemeyecek bir meselemiz yok. Bunda da vakit geçmiş değil, hal yasasıyla ilgili, bundan sonraki süreçte gerekli katkıyı yapacağız ve herkesin beklentisini sağlayacak bir yasayı inşallah çıkartacağız. Kamu hal işletmeciliği içinde mutlaka olacak, bu iş kamunun içinde olması gereken bir iştir. 31 Martta seçim yaptık, şimdi o seçim yenileniyor. 23 Haziran'da tekrar sandığa gideceğiz. İstanbulluları bir daha yoracağız, keşke olmasaydı, ‘olan işte hayır vardır’ diyoruz. İnşallah 23 Haziran seçimleri inşallah İstanbul için hayırlara vesile olur. Adaylarımız aynı, ben Cumhur ittifakının adayıyım, Ekrem İmamoğlu Millet İttifakının adayı, başka adaylarda devam edecekler varsa, onlar tekrar bu kampanya sürecinde bulaşacağız, dertleşeceğiz, projelerimizi anlatacağız. İstanbulluları kararını 23 Haziranda göreceğiz" ifadelerini kullandı.

 

Tarih: 11 Mayıs 2019 Cumartesi    Hit: 8421

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol