01 Aralık 2023 Cuma   

Ümit ALBAYRAK / Gazeteci Yazar / Yiğitçe

YENİ SEZON VE FUTBOL DÜNYASI

 

2023-2024 sezonunda, birbirine saygı duyan, centilmence rekabet eden, sporun evrensel değerlerini koruyan, futbolu saha dışına taşımayan, kavgadan uzak, kendi haklarını korurken başkalarının haklarını da koruyan ve önceliği daima Türk futbolunun menfaatleri olan bir futbol ikliminin ve uzlaşmacı kültürün egemen olmasını temenni ediyorum.
Yeni sezonda A Milli Takımımıza, Avrupa’da ülkemizi temsil eden kulüplerimize, liglerimize renk katacak tüm takımlarımıza, hakemlerimize ve futbola emek veren herkese sağlık ve başarı dolu bir sezon diliyorum.
Aynı dili konuşmak, ortak paydada buluşmak ve futbolun tüm güzelliklerini yaşamak ümidiyle, 2023-2024 futbol sezonu hayırlı olsun...
Profesyonel takımların sezonu başladı. Amatör takımlar da yeni sezon hazırlıklarına başlıyor.
Maalesef yeni sezonda profesyonel liglerde takımımız yok. Bayrampaşaspor yeni sezonda Bölgesel Amatör Lig’de (BAL) mücadele edecek.
Geçtiğimiz sezon tarihinde ilk kez BAL’da mücadele eden Bayrampaşa Teknikspor genç kadrosuyla iyi işlere imza atsa da herkesin mantıksız bulduğu statü gereği grubunda İstanbul takımları arasında en alt sırada (9.) bulunduğu için yeni sezonda İstanbul Süper Amatör Lig’de mücadele edecek. Geçmişte Bayrampaşa Tunaspor da aynı statünün kurbanı olmuş ve BAL’a veda etmişti.
Kulüpler statü sorununun bir an önce çözüme kavuşturulmasını istiyor.
Futbolcu transferleri…
Birde şu da var ki Türkiye’yi kasıp kavuran ekonomik kriz zaten kıt kanat ayakta kalmaya çalışan amatör kulüpleri de vurdu. Futbolcu transfer borsasında da fiyatlar geçen seneye oranla iki katına çıktı. Eskinin amatör ruhu kayboldu. Kulüp yöneticileri, “Fiyatlar el yakıyor. Kiminle konuşsak 20 bin liradan kapıyı açıyor. Mecburen birkaç iyi futbolcu alıp mütevazi bir kadro kurmaya ve yolumuza öyle devam etmeye çalışacağız” diyorlar.
Bardağın diğer tarafına baktığımızda ise bazı genç amatör futbolcular profesyonel takımlara transfer olmak isteyince de kulüp yöneticileri zorluk çıkarıyor. Ben Bayrampaşa’da birkaç kulüp ve isim biliyorum ama buraya yazmayacağım. Kendi altyapından yetişen futbolcuya aylık bin lira veriyorsun. O çocuk profesyonel kulüp tarafından isteniyor. Yetiştirme parası olan 50 bin lirayı da veriyorlar ama sen illa “Vermem” diyorsun. Yazık değil mi o gencecik çocukların önünü tıkamaya. İleride gurur duyacağınız o çocuklara zorluk çıkarmayın. Yollarını açın… Eğer o gençlere kolaylık gösterirseniz ileride sizi unutmaz ve vefasını gösterir. Misal yakın çevremizden Necip Uysal ve Umut Nayir’i sayabilirim. Necip, Bayrampaşa Teknikspor, Umut da Albayrakspor’u unutmadı ve daima ilk yetiştikleri kulüple hala bağlarını koparmıyor ve gerektiğinde destek de oluyorlar…
Yeni sezon planlaması belli oldu
İstanbul Süper Amatör, 1. Amatör, U16 ve U14'ün başlama tarihleri açıklandı. 2023-2024 sezonunda İstanbul’da oynanacak olan Süper Amatör Lig 30 Eylül 2023 tarihinde, 1.Amatör Lig ise 28 Ekim 2023 tarihinde başlayacak. Amatör Liglerde Uygulanacak Esaslar'ın 28 Temmuz 2023 tarihinde açıklanması ile birlikte planlanan Türkiye Şampiyonaları doğrultusunda  U16 Liginin 23 Eylül 2023, U14 Liginin ise 21 Ekim 2023 tarihinde başlaması kararlaştırıldı. Hazırlanan genel sezon planlaması ise ilerleyen günlerde açıklanacak.

Tarih: 16 Ağustos 2023 Çarşamba    Hit: 953
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol