09 Temmuz 2020 Perşembe   

YENİ NORMALLEŞME 'RAHATLAMA' DEĞİL!

YENİ NORMALLEŞME 'RAHATLAMA' DEĞİL!
 

Türkiye, 1 Haziran'dan itibaren yeni normalleşme sürecine girdi. Bu kapsamda, koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirler kademeli olarak kaldırıldı. Tedbirlerin kaldırılmasından kısa bir süre sonra ise vaka sayıları yeniden artmaya başladı. 
24 Haziran Çarşamba günü açıklanan verilere göre; 53.486 test yapılırken 1492 yeni vaka tespit edildi. Böylece toplam vaka sayısı 191.657ye ulaştı. 24 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle toplam vefat sayısı 5025'e yükseldi.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı'nda Türkiye'nin Günlük Koronavirüs Tablosu'nu açıkladı. 24 Haziran'da açıklanan 24 saatlik verilere göre; 53 bin 486 test yapıldı ve 1492 yeni vaka tespit edildi. 24 kişi ise hayatını kaybetti. Böylelikle, Türkiye'de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 5 bin 25'e, toplam vaka sayısı ise 191 bin 657'ye yükseldi.

İYİLEŞEN HASTA SAYISI 164 BİNİ AŞTI
Son 24 saatte tedavisi tamamlanan bin 386 hastanın daha taburcu olmasıyla, toplam iyileşen hasta sayısı 164 bin 234'e yükselmiş oldu. Toplam test sayısı 3 milyon 83 bin 121, entübe (solunum cihazına bağlı) hasta sayısı 356, yoğun bakımdaki hasta sayısı ise 914 oldu.

"ARTIŞIN SEBEBİ TEDBİRLERİN ESNETİLMESİ”
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Vaka sayımızda bir dalgalanma var. Önceki günlere kıyasla test sayımız 10.000 fazla olsa da, sonuç hepimizi riskin büyümesine karşı uyarıyor. Artışın sebebi, yazla birlikte, tedbirlerin esnetilmesi. Bu yaz tedbir dışında ikinci bir seçeneğimiz yok" ifadelerini kullandı.

“YAZ VİRÜSÜN YAYILMA HIZINDA AZALMA YOK"
Sağlık Bakanı Fahretin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Yaz aylarında virüsün yayılma hızında azalma olmadığını belirten Bakan Koca, “Bu yaz günlerinin aydınlık günler olacağı konusunda güçlü gerekçelerimiz var. Kontrollü sosyal hayatın şartlarını yerine getirirsek daha kaliteli bir hayat yaşarız. Koronavirüs maskesi virüsün yayılımını durdurmaktadır. Maske, kişisel bir tedbir değil ortak bir tedbirdir. Aynı ortamda bulunan herkes maske kullanmalıdır. Ortamda bir kişi bile maske takmıyorsa bu sıkıntılı bir durumdur, maske kullanmamak kişisel hukukun ihlalidir. Ortak alanlarda herkesi bu kurala uymaya devam edelim. Mevsim en rahat, en iç açıcı giysileri gerektirirken bu havada maske kullanmak kolay değil. hepimiz bir zorluk yaşıyoruz, lütfen sıcaklara yenilmeyelim. Sıcaklara yenilirsek vaka sayılarının artışa geçeceğini unutmayalım. Yaz ayları konusunda ikinci uyarımız, yılın ilk aylarında kabul gören tahminler koronavirüsün kış mevsiminde etkili olacağını, yaz aylarında virüsün etkisini kaybedeceğini öne sürüyordu. Virüsün yayılma hızında azalma olmadı. Hasta etme gücünde azalma olduğu yönünde bilimsel bir kanıt henüz yok. Bir süre daha önlemleri sıkı tutmaya mecburuz. Sıcaklara yenilip önlemlerden taviz verirsek vaka sayılarının yeniden artacağını unutmayalım" dedi.

"ÜLKE GENELİNDE BİR KISITLAMA ŞU AN GÜNDEMİMİZDE YOK"
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün yapılan Bilim Kurulu Toplantısı basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Ülke genelinde bir kısıtlama olup olmayacagı konsundaki soruya Bakan Koca, “Vaka sayılarının binin üzerinde olduğunu ve vefat sayılarının eskiye göre çok daha düşük olduğunu görüyoruz. Benzer şekilde hastane yükümüzün ve yoğun bakım yükümüzün az olduğunu görüyoruz. Biz önümüzdeki dönemde benzer şekilde yeni bir kısıtlamayı Bilim Kurulu'nda gündeme almadık. Doğrusu şu an düşünmüyoruz. Bu döneme 'Kontrollü sosyal hayat' dönemi demiştik.Tedbirlere uyduğumuz oranda tehdit ortadan kalkar. Bu nedenle normal hayatımıza devam ederken virüsle karşılaşmamamızın yolu; maske, mesafe ve el temizliğine özellikle dikkat etmemizdir” cevabını verdi. 

BAKAN KOCA, SINAV KONUSUNDA AİLELERE ÇAĞRI YAPTI
Bakan Koca, ertelenmemeleri nedeniyle tartışmaların sürdüğü LGS ve YKS sınavları hakkında açıklama yaptı. Gençlerin pandemi boyunca toplumsal sorumluluğun gereklerini yerine getirdiğini belirten Koca, “Birkaç ay boyunca sizden bazı fedakarlıklar isteyen doktor ağabeyiniz olarak iki günün hayat boyu kutlamaya değer bulacağınız başarı günü olmasını yürekten değer buluyorum. Sizlerin de bizlerden beklentileri oldu. Sınava uygun şartların hazırlanması konusunda elimizden geleni yaptık. Bilim Kurulumuz Sınav Tedbir Rehberi hazırladı. Milli Eğitim Bakanlığımız ve ilgili kurumlar hazırlıklarını tamamlayıp sizlerle paylaştı. Yakın günlerde yapılan diğer sınavları dikkate almalıyız.
Okul girişlerindeki yığılmalarda ailelerin etkili olduğunu biliyorsunuz. Yetişkin yaşlardaki sizlerin girdiği bu sınavda yığılmaların daha az olacağını umuyoruz." dedi. Sınava girecek öğrencilerin ailelerine çağrı yapan Koca, "Ailelerden sınav merkezinden biraz uzağında beklemelerini, gruplar oluşturmamalarını rica ediyoruz. Sınav tarihlerinin belirlenmesi tek başına bakanlığımızın yetkisi dışında bir konu olmakla birlikte durumun niteliğini ortaya koyacak ana düşünceyi arz etmek isterim. Hepimiz, sizlerin yaşadığı sınavları yaşamış kişiler olarak duygularınızı çok iyi anlıyor ve içtenlikle saygı duyuyoruz. Fakat gerçeğin hakkını gerçeğe vermeliyiz. Salgın hastalık söz konusu olduğunda 1 ay 2 ay sonrasını öngörmek çok zordur. Bunu yakın günlerde binin altında çektiğimiz vaka sayısını tekrar 1500'lerin üstüne çıkan tablolardan da tahmin edebilirsiniz. Sınavın ertelenmesi durumunda risk bugünden çok daha büyük olabilirdi. Bugünkü gerekçeler yarın da büyüyebilir. DSÖ'nün Eylül ayı için küresel ölçekte risk öngörüsünde bulunduğunu belirtmiştim. Bu durumda sınavın ne getireceği meçhul bir zamandansa şimdi yapılmasına ilgili kurullar tarafından karar verilmesi doğru görülmektedir." açıklamasını yaptı.

“BİRİNCİ DALGANIN ETKİLERİNİ GÖRÜYORUZBU İKİNCİ DALGA DEĞİL”
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vatandaşların en çok merak ettiği konulardan olan"Türkiye'de ikinci dalga mı yaşanıyor?" sorusuna da yanıt verdi.Koca, ikinci dalga ile ilgili açıklamasında, "İkinci dalgayı yaşamadığımızı rahat söyleyebiliriz. Şu an yaşadığımız birinci dalganın etkilerini görmüş oluyoruz. Dünyada halen birinci dalganın etkisi devam ediyor. Yer yer dalgalanmaların olduğunu görmüş oluyoruz. Bu dönemde bazı bölgelerimizde vaka sayılarının daha arttığını görüyoruz. Öncesine göre de 1 ay öncesine göre vaka sayılarımızın artışına rağmen yoğun bakıma giren hasta sayımız, entübe edilen ve vefat eden hasta sayımızın azaldığını görüyoruz. Eskiye göre virüsün etkisinin düştüğü anlamında değil, tedaviyle erken dönem yaklaşımla burada sonucu daha pozitif aldığımızı net söyleyebiliriz. Şu dönemde birinci dalganın devamını olan dalgalanmaları yaşadığımızı yeni bir ikinci dalga şeklinde olmadığını vaka sayıların yer yer öngördüğümüzden daha fazla olduğunu görüyoruz, ama eskiye göre hastane yükümüzün daha az olduğunu, entübe eden hastamızın vefat etme oranlarının giderek düştüğünü görüyoruz." dedi.

“VAKALARIN YAŞ ORTALAMASI DÜŞTÜ”
Vakaların yaş ortalamasının 32'ye düştüğünü söyleyen Koca, "Her geçen gün vefat eden vatandaşımızın da yaş ortalamasının giderek yükseldiğini görüyoruz. Vaka sayılarında ise daha önce 41 iken ortalama yaş şu an 32'ye kadar düşmüş oldu. Ön planda vaka sayılarında her geçen gün gençlerde göründüğünü, ortalama yaşın aşağıya doğru indiğini ama hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yaşlarının arttığını görüyoruz. Gençlerimiz kendilerini rahat hissetmemelidirler. Riskli olan özellikle büyüklerimize, kronik hastalığı olanlara bulaştırma potansiyeli taşıdıklarını, riskli olan vatandaşlarımızın kendilerini korumalarını tekrar hatırlatmak istiyorum." ifadelerini kullandı.

Tarih: 24 Haziran 2020 Çarşamba    Hit: 4497

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol