19 Haziran 2019 Çarşamba   

Sadık KAHRAMAN / Gazeteci Yazar / Şehir ve İnsan

YASTIK ALTI...

 

DOLAR tam düşüyor derken tekrar yükselmeye başladı. Trump'ın tweetlerinden bu yana neredeyse 1 ay geçti. Türk lirası’nı direkt hedef alan paylaşımlarını zamanında ne kadar eleştirmemiz gerekiyorsa eleştirmiştik. Son yılların meşhur tabiriyle söylersek milli ve yerli * kalmaktan vazgeçmedik. Amma velakin, olayın sıcaklığı geride kalsa da doların el yakan yükselişi geride kalmadı. Ve ülkemizin ekonomiden sorumlu bakanından elle tutulur iktisadi proje, sakinleştirici bir açıklama, piyasayı rahatlatacak etkili bir hamle göremiyoruz. Doların en başta yükselmesine sebep olan faktörlerden biri her ne kadar *dışarıdan oynamalar olsa da artık hükümetin dönüp kendisine bakması, bu ekonomik krizi sonlandırmak adına en azından bir adım atmaya çalışması gerekiyor. Toplumu saçma sapan gündemlerle meşgul etmek yerine bir an önce esaslı bir özeleştiri ve atakta bulunmak şart. Kurban derilerinin TSK'ya bağışı şartı, mevcut krizle ilgili dalga geçer gibi açıklamalar yapan partililer, büyük firmaların krizden istifade edip insanları sömürmesine kimseden ses çıkmaması... Müdahele etme, kendine gelme zamanı geldi de geçiyor. Halktan *yastık altındaki * parasını istemekle olmaz bu işler. Milletten o parayı istemek için biraz yüzünüzün olması lazım. Bindiğiniz milyon dolarlık makam araçlarından aldığınız maaşa kadar, siz de çıkarın şu "yastık altı" paranızı da vatandaşa örnek olun sayın yetkiller!
***
Yeni bir *mülteci akını * lafıdır almış başını gidiyor. Bu konu hakkında artık söylenecek her söz söylendi diye düşünüyorum. Suriyelilerin buraya geldiği ilk günden itibaren herkes mültecilerle ilgili ne düşündüğünü az çok belli etti. Bütün bu zaman zarfında elbette tecrübe de edindik. Mültecileri tanıdık. Onlarla aynı toprağı paylaşıyoruz yıllardır. Hepimiz öyle veya böyle yeri geldi eleştirdik de. Ancak Devlet Bahçeli konuyu öyle güzel özetledi ki geçtiğimiz günlerde, üzerine söylenecek bir söz yok bana kalırsa. Elbette zor durumda olan insanlara yardım etmemiz güzel, elbette hele de bu insanlar bizim din kardeşimizse yardımımız daha da anlamlı fakat ülkenin gerçeklerine gözlerimizi kapatamayız. Bahçeli de tam olarak bunu söyledi. "*Türkiye’nin yeni bir sığınmacı dalgasına katlanması, hazmetmesi, hatta kabul etmesi eşyanın tabiatına aykırıdır"* sözlerinden çıkarılacak tek mana bu. Gerek ekonomiye dair söyledikleri, gerek bu konudaki tavrı gerekse memleket meselesiyle MHP lideri Bahçeli alkışlanacak bir tutum sergiliyor. 
***
Öte yandan muhalefet bildiğimiz gibi. Gram değişim yok. CHP’li Özgür Özel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu istifaya davet ediyor, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu bilmem kaç gün sonra çıkmış "Ekonomiyle dış güçlerin ne ilgisi var, bu söz kabul edilemez" minvalinde ifadeler kullanıyor. Yine CHP'de ne yapıcı eleştiri ne özeleştiri var anlayacağınız. 
Yerel seçimlerde ittifak Büyükşehirlerde kaçınılmaz görünüyor. Hizmet siyaseti için yolları aşındıranlar ahtapot gibi her koldan saldırıyor.  Hizmet için tam gaz yola devam yani...

Tarih: 18 Eylül 2018 Salı    Hit: 810
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol