18 Şubat 2020 Salı   

Cemil SAĞLAM / Gazeteci Yazar / Basın Tribünü

VUR YÖNETİME RAHATLA..

 


Bu satırları yazmak inanın hiç kolay değil. 60 yıllık bir camia küme düştü.

Büyük çabalar sonunda çıkılan 2. Lig sürecinde verilen maddi manevi desteğe, onca emeğe ve harcanan çuvalla paralara rağmen kümede kalmayı başaramadık.

Doğrusu Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner’in tüm süreci yakından takip ettiğini ve başarı için üzerine düşeni tüm iyi niyetiyle olanakları zorlayarak yerine getirmek için samimiyetle çaba gösterdiğini görürken, çekilen sıkıntılara, katlanılan kaprislere rağmen, gelecek sportif başarının zoruyla tesisleşme adına ilçeye kazandırabilecek artılar için verilen tüm çabaların boşa gitmesine hayal olmasına üzülmemek elde değil.

Küme düşünce tabiatıyla gözler ve dikkatler "yönetime" çevrildi. Geçtiğimiz yıl şampiyonluk kupasını kaldırırken el üstünde tutulan yönetim bu kez yerlere serildi. Futbol dünyası sadece başarıya endeksli böyle bir dünya. Ben Bayrampaşaspor’un küme düşürülmesini doğal karşıladım. Düşürüldü, çünkü birçok müsabakada hakemlerin takdir haklarını rakip takımdan yana kullanmaları, Bayrampaşaspor’u ince ince nasıl doğradığını gözlerimle izledim. İkinci yarıdaki yapılan fiyasko transferler ve en önemlisi de sen kendi evinde rakibin olan Ankara Demirspor’u yenemiyorsan, düşmeyi hak etmişsindir...

DÜNYANIN SONU DEĞİL....

Yeni dönemde yapılacak kongre sürecinde herkes éyeni başkan kim, yöneticiler kimler olacak" diye merak içinde? Yani yeni kurbanlar kim?

Başkan Yalçın Sırakaya, ilçede sevilen, sayılan ve kaliteli bir isimdir. Bana defalarca bu göreve gönüllü olarak gelmediğini,  futbol dünyasını bilmediğini, görevi futboldan anlayan, samimi ve dürüst olan isteyen birine hemen devredebileceğini  dile getirmiştir. Ailesinden ve dostlarından çok Bayrampaşaspor’a mesai harcamıştır. Keza yönetimdeki Bekir Bikliç, Serdar Uludeniz, Ertan Macit, Erbakan Baysa, Mehti Şener, Cahit Özel, Ayhan Şenol ve daha nice isimler bu takım için zamanını ve nakitini harcamıştır. 

2015-16 sezonunda 2. Lig'den 3. Lig'e düşen bir takımı devralan başkan ve yönetimi, üç yılda çok iyi işlere imza atmıştır. En önemli iş, yerlerde sürünen, ayaklar altında olan Bayrampaşaspor’un itibarını geri almıştır. 
Başkan ve yönetiminin sezon başındaki yaptığı transferler çok doğru isimlerdi. Takımın başına getirilen Teknik Direktör Bülent Yenihayat da çok doğru bir isimdi. Ama bazen kan uyuşmazlığı söz konusu olabiliyor. Bülent Yenihayat’ın istifasından sonra takım başına geçen Zafer Turan hocayla da uyuşmayan bir süreç yaşandı. Tabii devre arasında 9 yeni transfer ve 2 kadro dışı bırakılan oyuncunun affını da düşünürsek ikinci yarıya 11 transferle girildi. 
Başarısız sonuçlar üst üste gelmeye başlayınca  hataların giderilmesi adına gösterilen tüm iyi niyetli çabalar da fayda etmemiştir. Murat Şenvardar hamlesi de fiyasko olmuştur.   

Başkanın ve yönetimin bu saatten sonra tamamen bırakması fikrine katılıyorum. Teorik olarak yönetimin düşünsel olarak bir üst ligde daha pahalı, dolayısıyla kaliteli varsayımıyla  oyuncularla ligde tutunabileceği iş dünyasına ait Aristo mantığıdır.  Ama evdeki hesap futbolda çarşıya uymuyor, iki artı iki dört etmiyor.

Sezonun ikinci yarısında doğru transferler yapılsaydı bugün bunları yazıyor olmazdık belki.
Bu gazetede ben dahil konuyla ilgili düşüncelerini yazan arkadaşlarımızın tamamı sezon başında ve ikinci yarının başında yapılan hataları endişelerini ince ayrıntısına kadar yazdı. Bu takım bu romantik kurguyla "kimseye değmeden düşer" dedi. Başımıza gelecek akıbeti  testi kırılmadan belirtirken "keşke bizler yanılırız" dedikleri için "nerede hata yaptık, kim yaptı" muhabbeti  şimdi çok gereksiz bir kolaycılıkla eleştiriye gerek yok.
Kısaca özetlersek şampiyon olmuş ekibi parçalayıp dağıtmak, onların 2. Lig'de oynama rüyalarını, hakkını gaspetmenin başlı başına bir "Ah" meselesi doğurduğu çok açıktı. Parayla saadet olmadığı, uyumlu, anlaşmış arkadaşlık ilişkileri oturmuş bir ekibin, uyumsuz pahalı transferlerden çok daha başarılı olduğu çok açık matematiksel olarak daha önceki yıllarda yaşanmış kanıtlanmıştı.

Futbol kulübü yöneticiliği çok nankör bir etikettir. Diğer yöneticiliklerle alakası yoktur. Normalde iş, siyaset dünyasında yöneticinin yeteneği beşeri ilişkilerinin adalet duygusunun mükemmel olması, öngörülü, mesleki gelişmeleri takipçi ve sahada ikna edici, stres ve kriz anlarında soğukkanlı olmasıyla paraleldir .
Ama bunların hiçbiri futbol yöneticiliğinin başarı kriteri değildir. Mesleki diplomanız, kariyeriniz, Süper Lig'de top oynamanız ve piyasa başarınız burada sökmez. Çünkü bu camianın puştluklarını öğreten okul yoktur.Yaşayarak öğrenirsiniz. 

Şimdi bu saatten sonra üç sezon görev yapmış, olumlu-olumsuz içerikli deneyimleri yaşayan yöneticilere teşekkür etmek gerekir. 

Takıma, oyuncu geliştiren hocalar gerekli, hazır oyuncuyu almak marifet değil. Ama futbolda kısa vadede başarı isteği sürekli yanlış yaptırmaya devam ediyor. Bayrampaşaspor’da geçtiğimiz yıl gelen şampiyonlukla birlikte oluşan destekle beklentimiz el ele vererek alt yapılara yönelerek kurumsallaşmanın temelini atmaktı. Nitekim sezon başında bölgede amatör kulüplerde oynayan genç yeteneklerin takip edilerek kulübe kazandırılması adına alt yapı yöneticileri hocalarıyla özveriyle hazırlanan projeler üretildi, emek verildi, planlar yapıldı, sunumlar gerçekleştirildi. Sonuç olarak alt yapılara gençlere göstermelik değil mutlaka ciddi olarak önem vermemiz gerekir.

Dip NOT:
Yönetim değişecek ya da yola devam edecek, fark etmez, kervan yürür. Ancak görev paylaşımı yapacak yönetim adına söyleyeceğim ince bir ayrıntı var. İki yıl üst üste şampiyon olan bir Beşiktaş takımı var ve çok başarılı teknik direktörü Şenol Güneş biliyorsunuz. Şenol Hoca yönetiminde hiç bir yöneticinin soyunma odasına giremediği buna asla izin vermediğini biliyor muydunuz?

2007 yılında Beşiktaş, Şampiyonlar Ligi'nde Liverpool’a 8-0 yenilmişti.
Liverpool’un Hocası Arsene Wenger, "Bu tip takımların Şampiyonlar Ligi’nde yer almaması gerekiyor” açıklamasını yapmıştı...

Bayrampaşaspor, iki hafta önce Sakaryaspor’a 8-3 yeniliyor. 

Takdir sizin...

Tarih: 05 Mayıs 2019 Pazar    Hit: 1839
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol