07 Nisan 2020 Salı   

USTAOSMANOĞLU SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

USTAOSMANOĞLU SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
 

İsmailağa cemaatinin önde gelen isimlerinden olan ve tedavi gördüğü hastanede önceki gün hayatını kaybeden ve Bayrampaşa’da kurulan Yeşil Cami Kuran Kursları İlme Hizmet Vakfı Başkanı Abdullah Ustaosmanoğlu için bugün Fatih Camii'nde cenaze töreni düzenlendi.
İsmailağa cemaatinin önde gelen isimlerinden olan, binlerce hafız yetişmesinde emeği olan Abdullah Ustaosmanoğlu, Pazartesi gecesi saat 02.30 sularında tedavi gördüğü Arnavutköy Devlet Hastanesi'nde hayatını kaybetmişti. Abdullah Ustaosmanoğlu için koronavirüs nedeniyle bugün öğle namazından önce saat 11.00'de Fatih Camii'nden cenaze töreni düzenlendi. Cenaze törenine, AK Parti Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, İstanbul Müftüsü Mehmet Emin Maşalı, Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak, ilçe kaymakamları, ilçe belediye Başkanları, STK Temsilcileri, İsmailağa cemaatinin önde gelen isimleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

CENAZE NAMAZINI OĞLU KILDIRDI
Abdullah Ustaosmanoğlu'nun cenazesi oğlu Bahattin Ustaosmanoğlu tarafından kıldırıldı. Cenazeye katılanlardan helallik alınmasının ardından dualar edildi. Yapılan duaların ardından Ustaosmanoğlu'nun cenazesi, Edirnekapı Sakızağacı Şehitliği'nde toprağa verildi.

SIK SIK KORONAVİRÜS UYARILARI YAPILDI
Koronavirüs nedeniyle alınan tedbirler çerçevesinde cenazeye katılanlara hoparlörden sık sık uyarılarda bulunuldu. Cenaze namazı öncesi Fatih Camii avlusunda toplanan vatandaşlara yakın durmamaları, tokalaşmamaları şeklinde uyarılar yapıldı. Birçok defa uyarı yapılmasına rağmen cenaze namazına katılan cemaatin bu uyarılara uymadığı görüldü.

AYDINER: ÖMRÜNÜ KUR'AN HİZMETİNE ADADI 
Cenazeye katılan Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner yaptığı açıklamada, “Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) ‘Sizin en iyiniz Kur’an'ı öğrenen ve öğreten kimsedir’ buyurmuştur. Ömrünü Kur’an hizmetlerine adayan, Yeşil Camii’mizin muhterem hocası Abdullah Ustaosmanoğlu’nun vefat ettiği haberini teessürle öğrendim. Hocamıza Allah'tan rahmet diliyorum. Ömrünü Kur'an'a hizmete adayan, binlerce hafız ve talebenin yetişmesinde emeği olan Yeşil Camiimizin muhterem hocası Abdullah Ustaosmanoğlu’nu Fatih Camiinden Hakk’ın rahmetine uğurladık. Rabbim rahmetiyle muamele eylesin. Ailesi ve yakınlarına sabırlar diliyorum Başımız sağolsun” ifadelerini kullandı.

ABDULLAH USTAOSMANOĞLU'NUN HAYATI
1936 tarihinde Trabzon'un Of ilçesi Tavşanlı Köyü'nde doğan Abdullah Ustaosmanoğlu ilk eğitimini Tavşanlı Köyü Camii'sinde almış sonra amcasının oğlu olan İsmailağa Camii emekli İmam ve Hatibi Mahmut Ustaosmanoğlu ve Hafız İsmail Özer'in eğitimleri ile hafızlık eğitimi aldı. Bir süre Of ilçesindeki Kuruç Köyü, (Çufaruksa) Uğurlu Köyü ve Çalek Köyü'nde eğitimler alan Abdullah Ustaosmanoğlu, 1957 yılında 18 arkadaşıyla birlikte Hacı Dursun Efendi'den icazetini aldıktan sonra İstanbul'a giderek Sultan Selim Camii İmam-Hatibi Reisü'l-Kurrâ Hamdi Efendi ve Gönenli Mehmet Efendi'den tecvit ve tashih-i huruf dersleri aldı. İsmailağa Camii'nde Mahmut Efendi'den de İslâmî ilimlere ait fıkıh, tefsir, hadis-i şerif dersleri alan Abdullah Ustaosmanoğlu, 1957 yılında Küçükköy Merkez Camii'nde fahri İmam-Hatip olarak göreve başladı. 1963 yılında ise Bayrampaşa Yeşil Camii'nde fahri olarak İmam-Hatiplik görevine başlayan Abdullah Ustaosmanoğlu 1965’de kadrolu olarak atandı. Yurt içinde sürdürülen hizmetlerin, yurtdışında da sürdürülmesi için büyük gayret ve özen gösteren Ustaosmanoğlu, K.K.T.C Gazi Magosa'da Prof. Dr. Ali Özek ile beraber Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı bir Kur'an Kursunun açılmasına ve Kazakistan'ın başkenti Almaata'da Merkez Camii başta olmak üzere beş caminin yapılmasına öncülük etti. 1996 senesinde İstanbul Arnavutköy İlçesinde Taşoluk Yeşil Camii ve Kur'an Kursu'nun temelini atan Abdullah Ustaosmanoğlu, Bayrampaşa’da bulunan Yeşil Cami İlme Hizmet Vakfı Başkanlığı görevini vefat edene kadar devam ettirdi.

 

 

Tarih: 17 Mart 2020 Salı    Hit: 1765

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol