09 Mart 2021 Salı   

ULAŞIMDA HES KODU DÖNEMİ

ULAŞIMDA HES KODU DÖNEMİ
 

İçişleri Bakanlığının genelgesi gereği tüm Türkiye’de olduğu gibi İstanbul'da da toplu ulaşım araçlarındaki HES kodu zorunluluğu bu sabah başladı. Ancak HES kodu ile İstanbulkartlarını eşleştirenlerin sayısı beklentiyi karşılamadı.
Toplu ulaşımın yoğun kullanıldığı Cevizlibağ 'da İstanbulkartını, HES kodu ile eşleştirmeyenlerin de metrobüsü rahatlıkla kullanabildiği görüldü.
İçişleri Bakanlığı'ndan yayımlanan genelge ile şehir içi toplu ulaşım araçlarında HES kodu zorunluluğu getirilmişti. HES kodu ile eşleştirilmemiş İstanbulkart'lar bugünden itibaren toplu taşımada kullanılamayacaktı ancak eşleşmeyi yapmayanlar da toplu taşımayı kullanabildi.
Cevizlibağ'da otobüs, metrobüs ve tramvay kullananların büyük bir çoğunluğu HES kodlarını İstanbulkartları ile eşleştirdiklerini söyledi. Bazıları uygulamadan memnun kalırken, bazıları ise seferlerin az olmasından dert yandı.

İMAMOĞLU: EŞLEŞTİRENLERİN SAYISI BEKLENTİYİ KARŞILAMADI
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Sancaktepe'de katıldığı metro hattı kazı töreninde, toplu ulaşım kartlarını HES kodu ile eşleştirenlerin sayısının istenilen oranda olmadığını kaydetti.
Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı, 2. TBM Kazı Başlama Töreni, Sancaktepe'de gerçekleşirken, törene katılan Başkan Ekrem İmamoğlu, toplu ulaşımda bugün başlayan HES kodu zorunluluğu ile ilgili açıklamalarda bulundu. 20 yaş altı ve 65 yaş üstü çalışanların uygulama kapsamında olmadığını ifade eden İmamoğlu, “Hem bakanlığın hem valiliğin açıklaması ve talimatı var. Biz, bir nevi bu yönde sadece uygulayıcıyız. Vatandaşlarımızın büyük bir kısmı aslında dışarı çıkmıyor. Toplu taşıma kullanımı şu anda normal zamanın yüzde 50'leri seviyesinde. İnsanların kullanmama tercihinden de böyle bir ilgi göstermemeleri var diye düşünüyorum. Bir gerçeğin daha altını çizelim ki yoğun şekilde özel araç kullanım tercih ediliyor son dönemde. Sadece İstanbul'a dair değil, tüm dünyada böyle büyükşehirlerde. Bunun da etkili olduğunu düşünüyorum. Belli çalışma zorunluluğu olan insanların özel bir belge ile bize başvurmaları halinde burada bir tolerans sağlanabilir. Dediğim gibi uygulayıcıyız. Biz bir an önce toplu taşımayı kullanan herkesin HES kodu girişlerini yapıp, kartlarını ona göre yenileyip sisteme dahil olmalarını diliyoruz. Bu yönde de yoğun bir tanıtım, anlatım yaptık. Bugün son gün ve pratik yöntemlerle, dijital ortamda bunu yapıyoruz. Umut ederiz ki bir an önce bütün vatandaşlarımız işlemlerini tamamlasın" diye konuştu.

TESPİT EDİLENLER İLGİLİ MAKAMLARLA PAYLAŞILACAK
İçişleri Bakanlığı tarafından toplu taşımada HES kodu kullanımının zorunlu hale getirilmesi ardından 15 Ocak tarihinden itibaren, toplu ulaşımda HES kodu eşleştirilmemiş İstanbulkartlar geçersiz sayılacak.
Genelgeye göre, tanılı ya da temaslı olup izolasyonda olması gerekirken kent içi toplu ulaşım araçlarını kullandığı tespit edilen kişilerin bilgileri ilgili makamlarla paylaşılacak.
İstanbul Valiliği Hıfzıssıhha kararına göre Covid-19 önlemleri kapsamında 15 Ocak 2021’den itibaren 65 yaş üstü ve 20 yaş altı tüm vatandaşlarımızın toplu taşıma kullanımı engellenecek.

İSTANBULKART İLE HES KODU NASIL EŞLEŞTİRİLİR?
Sağlık Bakanlığı'nın Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması ya da SMS üzerinden alınan HES kodu ile birlikte kişisel bilgilerini “https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul” sitesindeki gerekli alanlara girerek eşleştirme işlemini yapabilecek. İşlem sırasında sıkıntı yaşayan vatandaşlar 153’ü arayarak destek alabilecek.

Tarih: 15 Ocak 2021 Cuma    Hit: 3036

Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol