30 Kasım 2021 Salı   

TÜRKİYE’Yİ YÖNETMEYE TALİBİZ

TÜRKİYE’Yİ YÖNETMEYE TALİBİZ
 

Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, İl Başkanlığı'nın koordine ettiği programda İstanbul basınıyla bir araya geldi. Davutoğlu, gazetecilerin sorularına cevap verirken, Türkiye’yi yönetmeye talip olduklarını söyledi. 
İstanbul’daki bir otelde düzenlenen toplantıya Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selim Temurci, Gelecek Partisi İstanbul İl Başkanı İsa Metin Şahin ve yönetim kurulu üyeleri, Gelecek Partisi Bayrampaşa İlçe Başkanı Aynur Tatlı ile birlikte İstanbul’un diğer ilçe başkanları ve yöneticiler de katıldı.
İl Başkanlığı’nın hazırladığı slayt gösterisinin ardından açılış konuşmasını yapan Av. İsa Mesih Şahin, siyaset ikliminin zor olduğu ve pandemiye denk gelen bir süreçte kurulmalarına rağmen, il teşkilatı olarak 39 ilçe başkanını atayarak güçlü bir örgütlenmeye gittiklerini belirterek, “İstanbul’da genç bir ekiple çalışıyoruz. Sadece önümüzdeki genel seçimleri değil, İstanbul’un 2024 seçimlerini İstanbul’un beş yıl on yıl sonrasını da düşünüyoruz ve ona göre bir kadro kuruyoruz. İstanbul’un sorunlarına kafa yoran bir ekibiz” dedi. İstanbul’un en önemli sorununun can güvenliği olduğunu belirten Şahin, deprem gerçeğinin de unutulmaması gerektiğini de söylerken, öğrencilerin yurt meselesi, hayat pahalılığı gibi pek çok konunun da hayati önem taşıdığını belirterek konuşmasını tamamladı. 

DAVUTOĞLU: İSTANBUL’UN GÜZELLİKLERİNİ KORUMAK HEPİMİZİN VAZİFESİ 
Gelecek Partisi Genel başkanı Ahmet Davutoğlu da yaptığı konuşmada; ülke gündemini ve İstanbul’un sorunlarını değerlendirdi. İstanbul’un özel yasalarla korunması gerektiğine dikkat çeken Davutoğlu, ekonomiden eğitime farklı konularda hükümete de sert eleştiriler yöneltti.
İstanbul’da gazetecilik yapan basın mensuplarının, önemli bir görev üstlendiğini, İstanbul’un tüm Anadolu’ya sirayet ettiğini ve dolayısı ile İstanbul’un hiç bir zenginlikle karşılaştırılmayacak zenginlikte olduğunu ifade ederek, “Bu güzellikleri korumak hepimizin vazifesi” dedi. Son zamanlarda İstanbul’un hoyratça savrulduğuna şahit olunduğunu ifade eden Davutoğlu, bir akademisyen olarak İstanbul’un halinin kendisine büyük ıstırap verdiğini ifade etti. İstanbul’un son 30-40 yılında yaşanan nüfus artışını ve paralelinde yaşanan kentsel dönüşüm sıkıntılarına da değinen Ahmet Davutoğlu, ülkenin cahil bir ekonomi ile yönetildiğini ifade etti. 

"ÇİFTÇİNİN HALİ PERİŞAN"
Son 2,5 aydır ülkenin pek çok il ve ilçesini gezdiğini ifade ederek konuşmasını sürdüren Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, çiftçinin halinin perişan olduğunu, üretimin yok denecek düzeye geldiğini, işsizliğin yüzde 70’lere vardığını, tarımda ve hayvancılıkta yaşanan krizi, 35-40 yaş altının çiftçilikle uğraşmadığını, çünkü kendileri için bu alanda bir gelecek görmediğini de vurgulayarak devam etti.  Kanal İstanbul Projesi’ne de değinen Davutoğlu, bunun sadece rant ve beton projesi olduğunu belirterek, “Türkiye’de üretici de mutsuz, tüketicide. Sadece bir kaç müteahhit mutlu onlarda bu sıralar yer satamıyor” dedi. 

KÜRT SORUNU KONUSUNDA BİZİM İÇİN TÜM PARTİLER MUHATAPTIR
Gazetecilerin "Kürt sorunu ile ilgili muhatap kim"’ sorusuna, “Bizim için bütün partiler muhataptır” diyerek cevap veren Davutoğlu, “Türkiye'de meşru olarak kurulmuş, faaliyet yapan, mecliste bulunan herkesle görüşürüz. Bu konuda herhangi bir sınır, bir rezerv konmasını da demokrasinin en önemli unsurları olan siyasi partiler açısından sıkıntılı görürüz. Muhatap kimdir biliyor musunuz. Muhatap Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıdır. Kürt vatandaşlarımızın tümüdür. HDP'yi ya da herhangi bir parti Kürtler söz konusu olduğunda sadece HDP'yi Türkler söz konusu olduğunda da başka bir partiye muhatap aldığınızda doğru bir tutum sergilenmiş olmaz. Türkiye'de etnopolitik bir yapı doğar. HDP'yle ve diğer bütün partilerle de her konuda görüşülebilir. Kürt sorunu bağlamında da doğrudan her bileşenle toplumun her kesimiyle Doğu ve Güneydoğu'da değil sadece Türkiye'nin büyük şehirlerine de yaşayan bütün vatandaşlarımızla konuşarak yol almak en doğrusudur” diye konuştu.  

'İLKESEL AYRILIK' VURGUSU
Dışişleri Bakanı olduğu dönemde de yoğun olarak dış politika ile ilgilendiğini ve herhangi bir istifa düşüncesinin olmadığını, Başbakan olduğu dönemde de başta şeffaflık, siyasi ahlak ve reform paketleri oluşturduğu zaman da ilkesel ayrılığa düştüğünü söyleyen Ahmet Davutoğlu, arkasına bakmadan istifa ettiğini belirtti. 

“CUMHUR İTTİFAKI İÇİNE GİRECEĞİM ANLAMINA ZİNHAR GELMEZ”
Doğru bildiği gerçekleri önce içerde, sonrasında da dışarıda söylemeye devam ettiğini belirten Davutoğlu, görüşmemenin siyasetin doğasına aykırı olduğunu, Mevlana torunu olduğu için hasmı dahi olsa kişilerle görüşeceğinin altını çizen Ahmet Davutoğlu, “Bu Cumhur ittifakının içine gireceğim anlamına zinhar gelmez” dedi. İlkesel olarak ayrıldıklarını, bir siyasi hareket başlattıklarını ve bu ilkelere dayanan politikalara destek vereceklerini ve de ülkeyi bugüne getirenleri meşrulaştıracak hiçbir işbirliğine de girmeyeceğinin altını çizdi.
Genel Başkan Davutoğlu daha sonra partisinin Esenler İlçe Kongresi’ne katıldı.

Tarih: 04 Ekim 2021 Pazartesi    Hit: 2196

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol